Կանադան առաջ է տանում նոր 1 միլիոն բարել/օր արևմտյան ափի նավթի խողովակաշար, որի շրջանակներում Օտտավան, Ալբերտայի կառավարությունը և խոշոր նավթի ավազների արտադրողները համաձայնել են նախագծի մասին, որը կապված է արտանետումների նվազեցման և Ասիայի շուկաներ արտահանման ընդլայնման հետ:
Նավթի ավազների արտադրողները պարտավորվել են Pathways ածխածնի բռնագանձման նախագծին: Այս նախագիծը արտացոլում է Կանադայի ջանքերը ԱՄՆ շուկայից դուրս գալու համար:
Ալբերտայի նավթի ավազների արտադրողները, Կանադայի կառավարությունը և Ալբերտայի կառավարությունը համաձայնել են նոր արևմտյան ափի խողովակաշարի նախագծի մասին:
Նոր խողովակաշարը պահանջում է լրացուցիչ տարիներ և բազմաթիվ թույլտվություններ, սակայն վերջին մեծ ձեռքբերումները, այդ թվում՝ պաշտոնական հաստատումը, մոտեցնում են նախագիծը իրականությանը:

Канада связывает новый трубопровод на западном побережье с расширением нефтяных песков
Канада продвигает новый трубопровод на западном побережье мощностью 1 миллион баррелей в день, в рамках которого Оттава, правительство Альберты и крупные производители нефтяных песков согласовали проект, связанный с сокращением выбросов и расширением экспорта на азиатские рынки.
Производители нефтяных песков обязались участвовать в проекте Pathways по улавливанию и хранению углерода. Этот проект отражает стремление Канады диверсифицировать свои энергетические экспортные потоки.
Крупнейшие производители нефтяных песков, правительство Альберты и федеральное правительство достигли нового этапа в продвижении запланированного нового трубопровода на западное побережье.
Новый трубопровод потребует дополнительных лет и множества разрешений, но недавние достижения, такие как официальное одобрение, приближают проект к реальности.