Կանադան առաջ է տանում նոր 1 միլիոն բարել/օր արևմտյան ափի նավթի խողովակաշար, որի շրջանակներում Օտտավան, Ալբերտայի կառավարությունը և խոշոր նավթի ավազների արտադրողները համաձայնել են նախագծի մասին, որը կապված է արտանետումների նվազեցման և Ասիայի շուկաներ արտահանման ընդլայնման հետ:
Նավթի ավազների արտադրողները պարտավորվել են Pathways ածխածնի բռնագանձման նախագծին: Այս նախագիծը արտացոլում է Կանադայի ջանքերը ԱՄՆ շուկայից դուրս գալու համար:
Ալբերտայի նավթի ավազների արտադրողները, Կանադայի կառավարությունը և Ալբերտայի կառավարությունը համաձայնել են նոր արևմտյան ափի խողովակաշարի նախագծի մասին:
Նոր խողովակաշարը պահանջում է լրացուցիչ տարիներ և բազմաթիվ թույլտվություններ, սակայն վերջին մեծ ձեռքբերումները, այդ թվում՝ պաշտոնական հաստատումը, մոտեցնում են նախագիծը իրականությանը:

Canada is advancing a new 1 million bpd West Coast oil pipeline, with Ottawa, Alberta, and major oil sands producers agreeing on a framework that ties the project to emissions reductions and expanded exports to Asian markets.
Oil sands producers commit to the Pathways carbon capture project. The project reflects Canada's push to diversify away from the U.S. market.
Canada’s biggest oil sands producers, the Alberta provincial government, and the federal government have reached a new milestone in advancing the planned new West Coast pipeline.
The new pipeline hinges on the five top oil sands producers committing to emissions reduction goals, moving the project closer to reality.