Կալիֆոռնիան 2026 թվականին գլխավորել է ԱՄՆ-ի բնակության համար ամենաթանկ նահանգների վարկանիշը՝ անշարժ գույքի ռեկորդային գների և ապահովագրական ճգնաժամի պատճառով, հաղորդում է CNBC-ն։ Կյանքի ամենաբարձր արժեք ունեցող տասնյակում ընդգրկվել են նաև Կոլորադոն, Ֆլորիդան, Հավային, Ռոդ Այլենդը, Օրեգոնը, Կոնեկտիկուտը, Վաշինգտոնը, Նյու Յորքը և Իլինոյսը։
Կալիֆոռնիայում բնակչության շուրջ 40%-ը բնակարանի կամ տան վճարների համար ծախսում է իր եկամտի ավելի քան 30%-ը, իսկ ապահովագրական վճարները 2020 թվականից աճել են 84%-ով։ Նյու Յորքում Մանհեթենում բնակարանի միջին արժեքը հասել է 2.9 միլիոն դոլարի, մինչդեռ բնակարանի ամսական վարձավճարը մոտենում է 6 հազար դոլարին։ Ֆլորիդայում և Կոլորադոյում կլիմայական ռիսկերի պատճառով կտրուկ աճել է անշարժ գույքի ապահովագրության արժեքը, իսկ Հավայան կղզիներում արձանագրվել են առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի և վառելիքի ամենաբարձր գները։
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի ղեկավար Քևին Ուորշն ավելի վաղ նշել էր, որ գնաճը ամենամեծ վնասը հասցնում է բնակչության ամենացածր եկամուտ ունեցող շերտերին՝ այն անվանելով «ամենառեգրեսիվ հարկը»։
Վերջին երեք տարվա ընթացքում գնաճի ամենաբարձր տեմպերի ֆոնին կյանքի բարձր արժեքը դառնում է բիզնեսի համար առանցքային գործոն, քանի որ ընկերությունները ստիպված են բարձրացնել աշխատավարձերը՝ աշխատակիցներ ներգրավելու և պահպանելու համար։

Калифорния в 2026 году возглавила рейтинг самых дорогих штатов США
Калифорния в 2026 году возглавила рейтинг самых дорогих штатов США из-за рекордных цен на недвижимость и страхового кризиса, сообщает CNBC. В десятке с самым высоким уровнем жизни также оказались Колорадо, Флорида, Южная Каролина, Род-Айленд, Орегон, Коннектикут, Вашингтон, Нью-Йорк и Иллинойс.
Около 40% населения Калифорнии тратит более 30% своего дохода на оплату жилья, а страховые взносы увеличились на 84% с 2020 года. В Манхэттене, Нью-Йорк, средняя стоимость квартиры достигла 2.9 миллиона долларов, в то время как месячная арендная плата приближается к 6 тысячам долларов. В Флориде и Колорадо резко возросла стоимость страхования недвижимости из-за климатических рисков, а на Гавайских островах зафиксированы самые высокие цены на продукты первой необходимости и топливо.
Ранее глава Федеральной резервной системы США Кевин Уорш отметил, что инфляция наносит наибольший ущерб самым низким слоям населения, назвав ее «самым регрессивным налогом».
На фоне самых высоких темпов инфляции за последние три года высокая стоимость жизни становится ключевым фактором для бизнеса, так как компании вынуждены повышать зарплаты, чтобы привлекать и удерживать сотрудников.