Կակաոյի գները սկսում են նվազել, սակայն աշխարհում ամենամեծ շոկոլադ արտադրողները փորձում են նորից գրավել հաճախորդներին՝ օգտագործելով սոցիալական մեդիայի վրա հիմնված նորարարություններ:
Վերջին երկու տարիներին կակաոյի գները հասել էին ռեկորդային բարձրության՝ վատ եղանակային պայմանների և կակաոյի բերքի վատթարացման պատճառով, ինչը բարձրացրել էր շոկոլադի արժեքը և նվազեցրել սպառողների հետաքրքրությունը:
Այժմ կակաոյի գները, ըստ վերջին տվյալների, նվազել են՝ հասնելով $5327 մեկ մետրիկ տոննայի համար, ինչը 34%-ով նվազել է անցած տարվա ընթացքում:
Շվեյցարական շոկոլադի արտադրողները, այդ թվում՝ Lindt, Barry Callebaut և Nestlé, նշել են, որ բարձր կակաոյի գները ազդել են իրենց եկամուտների վրա:
Lindt-ը հայտնել է, որ 11.8%-ով բարձրացած գները հանգեցրել են շոկոլադի վաճառքի 7.5%-ով նվազման:
Համաշխարհային շոկոլադի և կակաոյի մատակարար Barry Callebaut-ը նշել է, որ սպառողները 4.4%-ով ավելի քիչ շոկոլադ են գնում, սակայն ընկերության ընդհանուր վաճառքի ծավալները աճել են 5.7%-ով:
Ինչ է տեղի ունենում կակաոյի շուկայում:
Կակաոյի գների անկումը կապված է West Africa-ի վատ բերքահավաքի և կլիմայական փոփոխությունների հետ:
El Niño-ի ազդեցությունը հանգեցրել է վատ եղանակային պայմանների, որոնք բացասաբար են ազդել կակաոյի բերքի վրա:
Շոկոլադ արտադրողները, այդ թվում՝ Lindt-ը, փորձում են նորարարություններ կատարել՝ սոցիալական մեդիայի վրա հիմնված արտադրանքներով:

Cocoa prices are easing. So why is chocolate still so expensive?
Cocoa prices are beginning to ease, but don't expect cheaper candy just yet as the world's biggest chocolate makers turn to social media-inspired products and other strategies to win shoppers back:
Cocoa prices reached record highs over the past two years, triggered by adverse weather conditions and poor cocoa harvests that pushed chocolate costs higher and dampened consumer sentiment:
However, the price of cocoa now appears to be falling, trading at $5327 per metric ton, down 34% over the past year:
Swiss chocolate giants Barry Callebaut, Lindt, and Nestlé all pointed to soaring cocoa prices as a drag on earnings:
Lindt reported that groupwide price increases of 11.8% led to chocolate sales volumes dropping 7.5%:
The world's largest chocolate and cocoa supplier, Barry Callebaut, noted that while global consumers are buying 4.4% less chocolate, overall sales volumes for the company grew 5.7%:
What's happening with cocoa?
Cocoa prices' volatile run was largely due to poor cocoa harvests in West Africa, worsened by climate change: