Կակաոյի գները սկսում են նվազել, սակայն աշխարհում ամենամեծ շոկոլադ արտադրողները փորձում են նորից գրավել հաճախորդներին՝ օգտագործելով սոցիալական մեդիայի վրա հիմնված նորարարություններ:
Վերջին երկու տարիներին կակաոյի գները հասել էին ռեկորդային բարձրության՝ վատ եղանակային պայմանների և կակաոյի բերքի վատթարացման պատճառով, ինչը բարձրացրել էր շոկոլադի արժեքը և նվազեցրել սպառողների հետաքրքրությունը:
Այժմ կակաոյի գները, ըստ վերջին տվյալների, նվազել են՝ հասնելով $5327 մեկ մետրիկ տոննայի համար, ինչը 34%-ով նվազել է անցած տարվա ընթացքում:
Շվեյցարական շոկոլադի արտադրողները, այդ թվում՝ Lindt, Barry Callebaut և Nestlé, նշել են, որ բարձր կակաոյի գները ազդել են իրենց եկամուտների վրա:
Lindt-ը հայտնել է, որ 11.8%-ով բարձրացած գները հանգեցրել են շոկոլադի վաճառքի 7.5%-ով նվազման:
Համաշխարհային շոկոլադի և կակաոյի մատակարար Barry Callebaut-ը նշել է, որ սպառողները 4.4%-ով ավելի քիչ շոկոլադ են գնում, սակայն ընկերության ընդհանուր վաճառքի ծավալները աճել են 5.7%-ով:
Ինչ է տեղի ունենում կակաոյի շուկայում:
Կակաոյի գների անկումը կապված է West Africa-ի վատ բերքահավաքի և կլիմայական փոփոխությունների հետ:
El Niño-ի ազդեցությունը հանգեցրել է վատ եղանակային պայմանների, որոնք բացասաբար են ազդել կակաոյի բերքի վրա:
Շոկոլադ արտադրողները, այդ թվում՝ Lindt-ը, փորձում են նորարարություններ կատարել՝ սոցիալական մեդիայի վրա հիմնված արտադրանքներով:

Цены на какао снижаются. Так почему шоколад все еще дорогой?
Цены на какао начинают снижаться, но не ждите снижения цен на шоколад, так как крупнейшие производители шоколада обращаются к продуктам, вдохновленным социальными сетями, и другим стратегиям, чтобы вернуть покупателей:
Цены на какао достигли рекордных высот за последние два года из-за неблагоприятных погодных условий и плохих сборов какао, что увеличивало стоимость шоколада и снижало интерес потребителей:
Однако сейчас цены на какао, по последним данным, снижаются и составляют $5327 за метрическую тонну, что на 34% ниже по сравнению с прошлым годом:
Швейцарские производители шоколада, включая Lindt, Barry Callebaut и Nestlé, отметили, что высокие цены на какао негативно сказались на их доходах:
Lindt сообщил, что увеличение цен на 11,8% привело к снижению объемов продаж шоколада на 7,5%:
Ведущий мировой поставщик шоколада и какао, Barry Callebaut, заявил, что хотя глобальные потребители покупают на 4,4% меньше шоколада, общие объемы продаж компании выросли на 5,7%:
Что происходит на рынке какао?
Волатильность цен на какао была в значительной степени вызвана плохими сборами какао в Западной Африке, что усугублялось климатическими изменениями:
Влияние El Niño привело к неблагоприятным погодным условиям, которые негативно сказались на сборах какао:
Производители шоколада, включая Lindt, стремятся к инновациям, используя продукты, вдохновленные социальными сетями: