Առողջապահության ապահովագրությունից օգտվող բազմաթիվ քաղաքացիներ դժգոհում են՝ նախկինում անվճար ստացած բժշկական ծառայությունների համար այժմ իրենցից համավճար են պահանջում:
Հաշմանդամության կարգ ունեցող թոշակառու տիկին Շողակաթն ընդգծում է, որ ընտրություններից հետո ինքը բժշկի կոնսուլտացիայի համար պիտի վճարի. «10 տարուց ավելի ես հաշմանդամ եմ, երբևիցե վճարում չեմ կատարել, երբևիցե ոչ մի բանի համար չեմ վճարել։ Սա ինձ համար նորություն է ուղղակի»
Երևի վերացրին առողջապահության ապահովագրությունը, ասում է մեկ այլ կին, որից 6000 դրամ էին ուզել անոթների դյուպլեքս հետազոտություն նշանակելու համար. «Հիմա վերացրել են, դարձրել են համավճար։ Այդ ապահովագրությունը մի երկու ամիս առաջվա բան էր, դրանից առաջ էր, հիմա ոնց հասկանում եմ հուլիսից սկսել է համավճարը»։
Մեկ այլ թոշակառուից 15000 են ուզել։ Համավճար է, սա են լսում անվճար բուժսպասարկման հույսով տարբեր հիվանդանոցներ շտապողները։
Մարդկանց մոտ վերադարձել են փող չունենալու պատճառով մեռնելու մտքերը։ Համավճարը հասել է նաև երեխաներին, մի շարք ծնողներ պատմեցին։
Դավիթ Գալստյանը երեխային պոլիկլինիկա վնասվածքաբանի մոտ էր տարել։ Նախկինում անվճար օգտվել են նույն պոլիկլինիկայի ծառայությունից. «Գնացինք, դիմեցինք, թերապևտը նայեց, ուղեգիր գրեց դեպի վնասվածքաբան և այլն, ուղեգրով պետք է մոտենայինք, բայց այս անգամ զգուշացրեց, որ սկսել է գործել համավճար։ Անակնկալ էր, իհարկե, այդ համավճարը, որովհետև միշտ վստահ ենք եղել, որ երեխաների բուժումը համենայն դեպս անվճար է»։
9000 է եղել վնասվածքաբանի ծառայությունը, 6000-ը պետությունը վճարում է, ծնողը՝ 3000։ Խնդիրը գումարը չէ, այլ մոտեցումը, շեշտում է Գալստյանը։ Մինչև 18 տարեկանները անվճար պիտի սպասարկվեն, սա ի՞նչ բարեփոխում է, որ վատթարացնում է ամենախոցելի խմբի պայմանները, ասաց նա։
Մարդկանց հետ զրուցել ենք տարբեր բուժկենտրոնների, պոլիկլինիկաների տարածքում։ Ինչո՞ւ են մարդիկ պնդում, որ իրենցից գումար են ուզում ծառայությունների դիմաց, որ նախկինում անվճար է եղել։ Լսեցինք, որ ավելի հաճախ վճարում են մասնագիտական կոնսուլտացիաների համար։
Առողջապահության նախարարությունից արձագանքում են
Համավճար նախատեսված է օրենսդրությամբ, որևէ նորություն չկա, պնդում է առողջության ապահովագրության հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատարը։ Պետությունը մասնագիտական կոնսուլտացիայի համար 6000 դրամ է նախատեսել, և դա, ըստ Սամվել Խարազյանի, բավարար գումար է, բայց ասում է՝ բուժկենտրոնները կարող են այլ գումարներ սահմանել այդ կոնսուլտացիաների համար ու տարբերությունը պիտի քաղաքացին վճարի, իսկ եթե վճարել չի ուզում, պիտի գտնի այնպիսի բուժհաստատություն, որտեղ համավճար չունեն, 6000-ով բավարարվում են:
Իսկ երեխաները՞, նախկին կարգավորմամբ համավճար չէր կիրառվում մինչև 18 տարեկանների համար. «Մինչև 18 տարեկան երեխաների անվճար բուժօգնության վերաբերյալ նման որևէ կարգավորում օրենսդրական գոյություն չունի։ Պետք չէ նման բաներ հորինել, որ նախկինում այդ ամենը անվճար է եղել»։
Ծնողները պնդում են՝ նույն պոլիկլինիկայում նույն մասնագետը անվճար սպասարկել է և միայն վերջին ամիսուկեսում են լսում համավճար բառը։ Հիմնադրամի ղեկավարը չի ընդունում, որ խնդիր կա, պնդում է՝ հունվարից սկսած համավճար եղել է: Աննկա՞տ է կիրառվել, մարդիկ չե՞ն զգացել, որ փող են վճարում, ինչո՞ւ են հիմա համատարած ահազանգում։
«Թե ինչի՞ է սրվել հատուկ հենց այս ժամանակ, արդեն չեմ ուզում դրա մասին մեկնաբանել», - ասաց Խարազյանը։
Ծնողներից Դավիթ Գալստյանը կասկած ունի, որ նախընտրական փուլում բուժկենտրոններին հրահանգել են համավճար չկիրառել կամ մեղմ գտնվել, իսկ հիմա բուժկենտրոններն անցել են գործի ամբողջ թափով։
Դժգոհությունների հետ հիմնադրամում համաձայն չեն, բայց ասացին՝ լուծում են փնտրում։ Բուժհաստատությունների են դիմել, որ հասկանան՝ երբվանից, ինչու ու ինչ կարգով են համավճար կիրառում։
Սամվել Խարազյանի խոսքով՝ կստեղծեն մի հարթակ, որտեղ ըստ համավճար կիրառող բուժհաստատությունների կֆիքսեն՝ որ մասնագետի ծառայությունը որքան արժե, որպեսզի քաղաքացիները այս կամ այն բուժհիմնարկ դիմելուց տեղեկացված լինեն։
Առողջապահական ապահովագրության ներդրումը վերջին քարոզարշավում ամենագովաբանված ռեֆորմն էր։ Վարչապետ Փաշինյանը մեծ ու փոքր համայնքներում միայն գովեստներ էր լսում՝ անվճար բուժված, տեսողությունը վերականգնած, քայլելու հնարավորությունը վերագտած տարեցներից։ Համավճարից բողոքողների չենք տեսնում քարոզչական հարյուրավոր հանդիպումներում։ Հիմա պարզվում է՝ գործում էր տարեսկզբից ուղղակի այն ժամանակ դժգոհող չկար, հիմա չգիտես ինչու շատ են բողոքավորները։
Ապահովագրական ռեֆորմի շուրջ ծավալվող համավճարային կրքերը փորձել է մարել նաև արձակուրդից թարմ վերադարձած առողջապահության նախարարը։ Նա պնդել է այն, ինչ հիմնադրամի ղեկավարը՝ ոչինչ չի փոխվել համավճարի կանոններում։ Անահիտ Ավանեսյանը խնդրել է օգտատերերին իր տեսանյութի մեկնաբանություններում նշել՝ վճարե՞լ են, որքա՞ն? Նախարարը կարևորում է հետադարձ կապը ու 20 ժամում ստացել է ավելի քան 600 ահազանգ։

Граждане недовольны софинансированием здравоохранения
Множество граждан, использующих медицинскую страховку, выражают недовольство тем, что за медицинские услуги, которые ранее были бесплатными, теперь требуют софинансирования:
Пенсионерка с инвалидностью Тикен Шогакат подчеркивает, что после выборов ей придется платить за консультацию врача. «Я инвалид более 10 лет, никогда не платила, никогда ни за что не платила. Это для меня просто новость».
«Наверное, отменили медицинскую страховку», — говорит другая женщина, у которой потребовали 6000 драм за назначение дуплексного исследования сосудов. «Теперь отменили, сделали софинансирование. Эта страховка была делом двухмесячной давности, до этого, как я понимаю, с июля началось софинансирование».
У другой пенсионерки потребовали 15000 драм. Это софинансирование, это слышат те, кто спешит в разные больницы, надеясь на бесплатное медицинское обслуживание.
У людей вернулись мысли о смерти из-за отсутствия денег. Софинансирование также коснулось детей, рассказали несколько родителей.
Давид Галстян отвел ребенка к травматологу в поликлинику. Ранее они пользовались услугами той же поликлиники бесплатно. «Мы пришли, обратились, терапевт посмотрел, выписал направление к травматологу и так далее, с направлением мы должны были подойти, но в этот раз нас предупредили, что софинансирование уже вступило в силу. Это, конечно, было неожиданно, потому что мы всегда были уверены, что лечение детей, по крайней мере, бесплатное».
Услуга травматолога стоила 9000 драм, из которых 6000 оплачивает государство, а 3000 — родитель. Проблема не в деньгах, а в подходе, подчеркивает Галстян. До 18 лет дети должны обслуживаться бесплатно, что это за реформа, которая ухудшает условия для самых уязвимых групп, — сказал он.
Мы общались с людьми в разных медицинских центрах и поликлиниках. Почему люди утверждают, что с них требуют деньги за услуги, которые ранее были бесплатными? Мы услышали, что все чаще платят за профессиональные консультации.
Ответ из Министерства здравоохранения
Софинансирование предусмотрено законодательством, никаких новшеств нет, утверждает исполняющий обязанности директора фонда медицинского страхования. Государство предусмотрело 6000 драм за профессиональную консультацию, и это, по словам Самвела Харазяна, достаточная сумма, но он говорит, что медицинские центры могут устанавливать другие суммы за эти консультации, и разницу должен оплачивать гражданин, а если он не хочет платить, он должен найти такое медицинское учреждение, где нет софинансирования, где 6000 достаточно.
А что с детьми? Ранее софинансирование не применялось для детей до 18 лет. «Не существует законодательного регулирования, касающегося бесплатной медицинской помощи для детей до 18 лет. Не нужно выдумывать, что все это было бесплатно раньше».
Родители утверждают, что в той же поликлинике тот же специалист обслуживал их бесплатно, и только за последние полтора месяца они слышат слово «софинансирование». Руководитель фонда не признает, что проблема существует, утверждает, что софинансирование было с января. Неужели это не применялось, люди не чувствовали, что платят деньги, почему они сейчас массово жалуются?
«Почему это обострилось именно в это время, я уже не хочу это комментировать», — сказал Харазян.
Родитель Давид Галстян подозревает, что в предвыборный период медицинским центрам было дано указание не применять софинансирование или быть мягче, а теперь медицинские центры перешли к полному объему работы.
С жалобами в фонде не согласны, но сказали, что ищут решение. Они обратились к медицинским учреждениям, чтобы понять, с какого времени, почему и каким образом они применяют софинансирование.
По словам Самвела Харазяна, будет создана платформа, где по медицинским учреждениям, применяющим софинансирование, будет фиксироваться, сколько стоит услуга того или иного специалиста, чтобы граждане были информированы, обращаясь в то или иное медицинское учреждение.
Внедрение медицинского страхования было самой хвалимой реформой в последней предвыборной кампании. Премьер-министр Пашинян слышал только похвалу от пожилых людей, которые получили бесплатное лечение, восстановили зрение, вновь обрели возможность ходить. Мы не видим недовольных с софинансированием на сотнях предвыборных встреч. Теперь оказывается, что это действовало с начала года, просто тогда недовольных не было, а сейчас, не знаю почему, недовольных стало много.
Министр здравоохранения, только что вернувшийся из отпуска, также пытался успокоить страсти вокруг софинансирования, утверждая то же, что и руководитель фонда: ничего не изменилось в правилах софинансирования. Анаит Авanesyan попросила пользователей в комментариях к ее видео указать, платили ли они, сколько? Министр подчеркивает важность обратной связи и за 20 часов получила более 600 жалоб.