Ջոնսոն և Ջոնսոնի տալկի փոխհատուցումը լավ նորություն է բաժնետոմսի համար, որն արդեն շատ բան ունի
Ջոնսոն և Ջոնսոնի (J&J) տալկի փոխհատուցումը ovarian cancer-ի դատական գործերի համար օգնել է բարձրացնել բաժնետոմսի գինը մինչև նոր ռեկորդային բարձրություններ: Սակայն այս գործարքը չի հանդիսանում միակ կամ նույնիսկ լավագույն պատճառը, թե ինչու պետք է ներդրողները ունենան այս բաժնետոմսը: J&J-ի բաժնետոմսերը հասել են մոտ 275 դոլարի, ինչը Ջիմ Կրեյմերը համարել է «գերհամար» և հարցրել, թե արդյոք դա կպահպանվի: Վերջապես, բաժնետոմսը կորցրել է որոշ ուժ: Այս բարձրացումը տեղի ունեցավ J&J-ի հայտարարությունից հետո, որ նրանք համաձայնության են եկել 15 տարվա դատական գործընթացը ավարտելու համար, որը վերաբերում է այն պնդումներին, որ իրենց տալկային մանկական փոշին և այլ տալկային արտադրանքները հանգեցրել են ovarian cancer-ի: Ջիմ Կրեյմերը CNBC-ում ասել է. «Այսօր J&J-ի համար մեծ հաղթանակ է»: Այս գործարքը, որը կազմում է 5.5 միլիարդ դոլար, J&J-ն կվճարի 3 միլիարդ դոլար 2027 թվականին, առանց հետագա վճարումների մինչև 2028 թվականը:
Գործարքը վերաբերում է մոտ 76,000 գործերի, և պայմանավորված է, որ մասնակցություն պետք է ունենա առնվազն 95%-ը պահանջատերերից: Երկու տարի առաջ J&J-ն առաջարկել էր 8 միլիարդ դոլար՝ ovarian cancer-ի գործերը լուծելու համար, սակայն դատավորը մերժել էր այդ առաջարկը: Leerink վերլուծաբանները նշել են, որ այս նորությունը դրական է, քանի որ 5.5 միլիարդ դոլարն ավելի քիչ է, քան 2024 թվականի առաջարկված փոխհատուցումը:
J&J-ն նաև նախկինում համաձայնության էր եկել մեծ մասի գործերի հետ, որոնք պնդում էին, որ իրենց տալկային արտադրանքները պարունակում են ասբեստ և հանգեցնում են մեսոթելիոմայի: J&J-ն պնդում է, որ ovarian cancer-ի և մեսոթելիոմայի պնդումները «անհիմն» են և չեն հիմնված գիտության կամ վստահելի փորձի վրա:
J&J-ն 2020 թվականին դադարեցրել է տալկային մանկական փոշու վաճառքը Հյուսիսային Ամերիկայում և 2023 թվականին ամբողջ աշխարհում:

Соглашение Johnson & Johnson по тальку — это хорошая новость для акций, которые уже имеют много преимуществ
Новости | 2026/07/28 18:26
Джим Креймер отмечает, что акции J&J имеют хорошие перспективы
Соглашение Johnson & Johnson по тальку в делах о раке яичников помогло поднять акции до новых рекордных уровней. Однако эта сделка не является единственной — или даже лучшей — причиной, по которой инвесторы должны владеть акциями. Акции J&J торговались на уровне почти 275 долларов, что Джим Креймер назвал "чрезмерным", и он сомневался, удержатся ли они на этом уровне. В конечном итоге акции потеряли некоторую силу. Ралли последовало за объявлением J&J в понедельник вечером о том, что они достигли соглашения, направленного на завершение около 15 лет судебных разбирательств по искам, что их талькосодержащий детский порошок и другие тальковые продукты привели к раку яичников. "Это важная веха для J&J," — сказал Джим Креймер ранее на CNBC. "Это может быть высшая точка коллективных исков против компании." Клуб имеет рейтинг "покупать" для акций.
В рамках соглашения на сумму 5,5 миллиарда долларов J&J выплатит 3 миллиарда долларов в 2027 году, без дальнейших выплат до 2028 года. Сделка охватывает примерно 76 000 дел и зависит от участия как минимум 95% истцов. Два года назад J&J предложила 8 миллиардов долларов для урегулирования дел о раке яичников в рамках предложения о банкротстве, которое было отклонено судьей. "Мы рассматриваем эту новость положительно, поскольку сумма в 5,5 миллиарда долларов меньше, чем предложенное урегулирование на 2024 год," — написали аналитики Leerink в понедельник вечером.
Объявление в понедельник вечером последовало за предыдущим соглашением J&J по большинству дел, утверждающих, что их тальковые продукты содержат асбест и вызывают мезотелиому. По словам J&J, иски о раке яичников и мезотелиоме были "безосновательными" и не имели научной или надежной экспертизы.
Тем не менее, J&J прекратила продажу талькового детского порошка в Северной Америке в 2020 году и по всему миру в 2023 году.