Ուկրաինայի պաշտոնյաները, անօդաչու թռչող սարքերի գործադիրները և ազգային անվտանգության փորձագետները պատրաստվում են մեկ այլ դժվար ձմռան, fearing that it could be the country's toughest challenge of the war to date.
«Ձմեռը գալիս է, ակնհայտ է, և անցած ձմեռը շատ դժվար էր Ուկրաինայի և մեծ քաղաքների համար», - ասաց Iryna Terekh, Ուկրաինայի անօդաչու սարքեր արտադրող Fire Point-ի գլխավոր տնօրենը CNBC-ին:
Ռուսական ուժերը մեծացրել են Ուկրաինայի քաղաքների վրա հրթիռային հարձակումների թիվը, հավանաբար, փորձելով շահարկել Կիևի բալիստիկ հրթիռների միջամտության պակասը:
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին շեշտել է, որ երկրի էներգետիկ և ենթակառուցվածքային օբյեկտները պետք է լիովին գործունակ և վստահորեն պաշտպանված լինեն հաջորդ ջեռուցման սեզոնի համար:
«Մենք փորձում ենք squeezed in the program that usually takes 20 to 30 years to develop in a few years, and this is not something that you can do within a matter of three months before the winter», - ասաց Terekh:
Ուկրաինան շարունակում է մեծապես կախված լինել ամերիկյան Patriot PAC-3 համակարգից ռուսական բալիստիկ հրթիռները խափանելու համար:
«Մենք պետք է իրականիստ լինենք այն սպառնալիքի մասին, որը մենք առջևում ունենք, հատկապես given the country's acute shortage of air defense systems», - ասաց Terekh:
Ուկրաինայի կառավարությունը ամրապնդում է էներգետիկ ենթակառուցվածքների պաշտպանությունը և կառուցում է պաշարներ, որպեսզի ապահովի ջեռուցման և էլեկտրականության բավարար մատակարարումներ:
«Մենք տեսնում ենք, որ աշխարհը սիրում է օգնել հաղթողներին, և ոչ թե ողբերգության զգացումից, քանի որ ողբերգության զգացումը շատ կարճ է տևում», - ասաց Terekh:

News | 2026/08/03 05:00
Ukrainian officials, drone executives, and national security experts are bracing for another difficult winter, fearing it could be the country's toughest challenge of the war to date.
"Winter is coming, obviously, and the last winter was very hard for Ukraine and for big cities in general," said Iryna Terekh, CEO of Ukrainian drone maker Fire Point, in an interview with CNBC.
Russian forces have ramped up the number of missile strikes on Ukrainian cities, likely seeking to exploit Kyiv's shortage of ballistic missile interceptors.
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has emphasized the importance of ensuring that the country's energy and infrastructure facilities are fully operational and reliably protected for the next heating season.
"We are trying to squeeze in the program that usually takes 20 to 30 years to develop in a few years, and this is not something that you can do within a matter of three months before the winter," Terekh said.
Ukraine remains heavily reliant on the American Patriot PAC-3 system to intercept Russian ballistic missiles.
"We need to be realistic about the threat we face over the coming months, particularly given the country's acute shortage of air defense systems," Terekh said.