Ջիմ Կրեմերը նշում է, որ արհեստական բանականության շուկայում անհանգստությունները չափազանցված են
CNBC-ի Ջիմ Կրեմերը նշել է, որ ներկայիս բաժնետոմսերի շուկան շատ ավելի քիչ մտահոգիչ է, քան 2000 թվականի բուլբուլը, նշելով ավելի ցածր գնահատականներ, մեղմ ինֆլացիա և ուժեղ կորպորատիվ եկամուտներ:
Նա պնդում է, որ սպեկուլյատիվ հատվածներ գոյություն ունեն, բայց դրանք չեն ներկայացնում ավելի լայն շուկան:
«Միշտ կան բացառություններ», - ասել է «Mad Money» հաղորդման վարիչը: «Կան որոշակի անհանգստություններ, բայց դրանք չեն ներկայացնում այն, ինչ մենք առևտուր ենք անում»:
Բաժնետոմսերը վերջին տարվա ընթացքում բարձրացել են նոր բարձրությունների, քանի որ արհեստական բանականության շուրջ հետաքրքրությունը մեծացրել է կիսահաղորդիչների և այլ AI-հասարակությունների մեծ շահույթներ:
Կրեմերը հակառակվում է, նշելով ավելի ցածր տոկոսադրույքներ, ավելի ուժեղ կորպորատիվ եկամուտներ և ավելի համարժեք գնահատականներ, քան տեխնոլոգիական բուլբուլի ժամանակ:
«Դուք չեք կարող ունենալ բուլբուլային իրավիճակ առանց մի շարք մեծ տոկոսադրույքների բարձրացման, և մենք պարզապես այնտեղ չենք», - կանխատեսել է Կրեմերը:
Նա նաև նշել է, որ մի շարք մեծ ընկերություններ առևտրում են այնպիսի գնահատականներով, որոնք նա համարում է գրավիչ:

CNBC Джим Крамер заявил, что современный рынок акций гораздо менее тревожен, чем в период доткомов, указывая на более низкие оценки, охлаждение инфляции и сильные корпоративные доходы.
Он утверждает, что спекулятивные карманы существуют, но они не представляют собой более широкий рынок.
«Всегда есть исключения», - сказал ведущий программы «Mad Money». «Есть некоторая пена, но эта пена не представляет то, что мы торгуем».
Акции выросли до новых максимумов за последний год, поскольку интерес к искусственному интеллекту привел к огромным прибылям в полупроводниковых и других связанных с AI компаниях.
Крамер не согласен, указывая на более низкие процентные ставки, более сильные корпоративные доходы и гораздо более разумные оценки, чем инвесторы видели во время пузыря технологий.
«Вы не получите сценарий краха доткомов без серии огромных повышений ставок, и мы просто не находимся на этом уровне», - предсказал Крамер.
Он также отметил, что несколько крупнейших компаний торгуются по тем оценкам, которые он считает привлекательными.