CNBC-ի Ջիմ Կրեմերը նախազգուշացրել է, որ չորեքշաբթի օրը տեխնոլոգիական հատվածի աճը կարող է չհիմնավորվել: Նա նշել է, որ Alphabet, Microsoft, Meta և Amazon ընկերությունների բաժնետոմսերի աճը տեղի է ունեցել առանց հիմնարար փոփոխությունների:
Կրեմերը նշել է, որ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը բարձրացել են, քանի որ ներդրողները ընդունել են մի շարք դրական զարգացումներ: Սակայն նա հարցնում է, թե արդյոք այս շարժումները ճշգրտորեն արտացոլում են ընկերությունների ներքին տեսլականները:
Alphabet-ի բաժնետոմսերը բարձրացել են ավելի քան 3%, երբ Ուորեն Բաֆեթը հայտնել է, որ անձամբ որոշել է, որ Berkshire Hathaway-ն ներդրում կատարի Google-ի մայր ընկերությունում: Կրեմերը նշել է, որ այս բացահայտումը մեղմացրել է մտահոգությունները, թե Բաֆեթը կարող է անհանգստանալ Alphabet-ի արհեստական բանականության ծախսերի պատճառով:
Microsoft-ի բաժնետոմսերը բարձրացել են մոտ 2.5%՝ շնորհիվ Citi-ի դրական կանխատեսման, որը սպասում է ուժեղ ֆինանսական 2026 թվականի չորրորդ եռամսյակի:
Meta և Amazon ընկերությունների բաժնետոմսերը նույնպես բարձրացել են մոտ 3%: Կրեմերը նշել է, որ Meta-ն շարունակել է աճել, սակայն Amazon-ի աճը դժվար է արդարացնել:
Նա նաև նշել է, որ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներին մոտ ընկերությունները, ինչպիսիք են Dell-ը և Micron-ը, հակառակ ուղղությամբ են շարժվել:
Կրեմերը կանխատեսում է, որ ներդրողները կրկին կվերադառնան հիմնարարներին, հատկապես երկրորդ եռամսյակի եկամուտների ժամանակաշրջանի ընթացքում:

Джим Крамер из CNBC предупредил, что ралли в технологическом секторе в среду может не быть обоснованным. Он отметил, что акции Alphabet, Microsoft, Meta и Amazon выросли без каких-либо фундаментальных изменений в их бизнесе.
Крамер сказал, что акции технологических компаний выросли, поскольку инвесторы восприняли ряд позитивных новостей. Однако он задал вопрос, отражают ли эти движения реальную картину перспектив компаний.
Акции Alphabet выросли более чем на 3%, когда Уоррен Баффет сообщил, что лично принял решение о вложении Berkshire Hathaway в материнскую компанию Google. Крамер отметил, что это заявление развеяло опасения, что Баффет может волноваться о крупных расходах Alphabet на искусственный интеллект.
Акции Microsoft поднялись примерно на 2,5% благодаря оптимистичному прогнозу Citi, который ожидает сильных результатов в четвертом квартале 2026 финансового года.
Акции Meta и Amazon также увеличились примерно на 3%. Крамер отметил, что Meta продолжает расти, но рост Amazon трудно оправдать.
Он также указал, что компании, связанные с инфраструктурой ИИ, такие как Dell и Micron, движутся в противоположном направлении.
Крамер ожидает, что инвесторы снова сосредоточатся на фундаментальных показателях, особенно в ходе сезона отчетности за второй квартал.