CNBC-ի Ջիմ Կրեմերը նախազգուշացրել է, որ չորեքշաբթի օրը տեխնոլոգիական հատվածի աճը կարող է չհիմնավորվել: Նա նշել է, որ Alphabet, Microsoft, Meta և Amazon ընկերությունների բաժնետոմսերի աճը տեղի է ունեցել առանց հիմնարար փոփոխությունների:
Կրեմերը նշել է, որ տեխնոլոգիական բաժնետոմսերը բարձրացել են, քանի որ ներդրողները ընդունել են մի շարք դրական զարգացումներ: Սակայն նա հարցնում է, թե արդյոք այս շարժումները ճշգրտորեն արտացոլում են ընկերությունների ներքին տեսլականները:
Alphabet-ի բաժնետոմսերը բարձրացել են ավելի քան 3%, երբ Ուորեն Բաֆեթը հայտնել է, որ անձամբ որոշել է, որ Berkshire Hathaway-ն ներդրում կատարի Google-ի մայր ընկերությունում: Կրեմերը նշել է, որ այս բացահայտումը մեղմացրել է մտահոգությունները, թե Բաֆեթը կարող է անհանգստանալ Alphabet-ի արհեստական բանականության ծախսերի պատճառով:
Microsoft-ի բաժնետոմսերը բարձրացել են մոտ 2.5%՝ շնորհիվ Citi-ի դրական կանխատեսման, որը սպասում է ուժեղ ֆինանսական 2026 թվականի չորրորդ եռամսյակի:
Meta և Amazon ընկերությունների բաժնետոմսերը նույնպես բարձրացել են մոտ 3%: Կրեմերը նշել է, որ Meta-ն շարունակել է աճել, սակայն Amazon-ի աճը դժվար է արդարացնել:
Նա նաև նշել է, որ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներին մոտ ընկերությունները, ինչպիսիք են Dell-ը և Micron-ը, հակառակ ուղղությամբ են շարժվել:
Կրեմերը կանխատեսում է, որ ներդրողները կրկին կվերադառնան հիմնարարներին, հատկապես երկրորդ եռամսյակի եկամուտների ժամանակաշրջանի ընթացքում:

CNBC's Jim Cramer warned that Wednesday's rally in tech may have gotten carried away from fundamentals. He pointed to jumps in the stocks of Alphabet, Microsoft, Meta, and Amazon without any fundamental changes in their businesses.
Cramer said that technology stocks climbed Wednesday as investors embraced a chain of positive developments. However, he questioned whether the moves accurately reflected the companies' underlying outlooks.
Alphabet jumped more than 3% after Warren Buffett told CNBC's Becky Quick that he personally made the decision for Berkshire Hathaway to invest in the Google parent. Cramer said that disclosure eased concerns that Buffett might be worried about Alphabet's heavy artificial intelligence spending.
Microsoft rallied about 2.5% after a bullish Citi note said they expect a strong fiscal 2026 fourth quarter. Cramer noted that the report countered his concerns about the software giant's AI strategy.
Meta and Amazon each increased roughly 3%. While he thinks Meta continued to climb, Cramer said Amazon remains difficult to justify given its spending on AI.
Meanwhile, he noted that some companies closely tied to AI infrastructure moved in the opposite direction. Cramer pointed to weakness in names such as Dell and Micron.
Looking ahead, Cramer said he expects investors to return their focus to fundamentals, particularly as second-quarter earnings season progresses.