Իռլանդիան Ուկրաինային հատկացնում է երկկողմ աջակցության նոր փաթեթ՝ 125 միլիոն եվրոյի չափով 2026 թվականի համար:
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ հղում անելով Իրլանդիայի կառավարության կայքին, հատկացման մտադրության մասին հայտարարել են Իրլանդիայի վարչապետ Միհոլ Մարտինը և արտաքին գործերի ու առևտրի նախարար Հելեն ՄըքԷնթին:
Ըստ տեղեկությունների՝ այս աջակցությունը ներառում է 100 միլիոն եվրո՝ Ուկրաինային առաջնահերթ ոչ մահաբեր ռազմական սարքավորումների մատակարարման համար, ինչպես նաև 25 միլիոն եվրո՝ կարևորագույն ենթակառուցվածքների, մասնավորապես էներգետիկ համակարգի վերականգնմանն ու պաշտպանությանն աջակցելու համար՝ ձմռանն ընդառաջ:
Նշենք, որ Իրլանդիայի վարչապետն այսօր առավոտյան այցով ժամանել է Կիև:
Իրլանդիան դասվում է այն եվրոպական երկրների շարքին, որոնք ընդունել են մեծ թվով ուկրաինացի փախստականների: 2022 թվականի փետրվարից ի վեր Դուբլինը Կիևին նաև ավելի քան 550 միլիոն եվրոյի օգնություն է հատկացրել:

Ireland is allocating a new bilateral support package to Ukraine amounting to 125 million euros for 2026.
As reported by Report, referring to the Irish government website, the intention to allocate the funds was announced by Irish Prime Minister Micheál Martin and Minister for Foreign Affairs and Trade Helen McEntee.
According to information, this support includes 100 million euros for the supply of priority non-lethal military equipment to Ukraine, as well as 25 million euros to support the restoration and protection of critical infrastructure, particularly the energy system, ahead of winter.
It is noteworthy that the Irish Prime Minister arrived in Kyiv this morning.
Ireland is among the European countries that have accepted a large number of Ukrainian refugees. Since February 2022, Dublin has also provided Kyiv with over 550 million euros in aid.