Իռլանդիան Ուկրաինային հատկացնում է երկկողմ աջակցության նոր փաթեթ՝ 125 միլիոն եվրոյի չափով 2026 թվականի համար:
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ հղում անելով Իրլանդիայի կառավարության կայքին, հատկացման մտադրության մասին հայտարարել են Իրլանդիայի վարչապետ Միհոլ Մարտինը և արտաքին գործերի ու առևտրի նախարար Հելեն ՄըքԷնթին:
Ըստ տեղեկությունների՝ այս աջակցությունը ներառում է 100 միլիոն եվրո՝ Ուկրաինային առաջնահերթ ոչ մահաբեր ռազմական սարքավորումների մատակարարման համար, ինչպես նաև 25 միլիոն եվրո՝ կարևորագույն ենթակառուցվածքների, մասնավորապես էներգետիկ համակարգի վերականգնմանն ու պաշտպանությանն աջակցելու համար՝ ձմռանն ընդառաջ:
Նշենք, որ Իրլանդիայի վարչապետն այսօր առավոտյան այցով ժամանել է Կիև:
Իրլանդիան դասվում է այն եվրոպական երկրների շարքին, որոնք ընդունել են մեծ թվով ուկրաինացի փախստականների: 2022 թվականի փետրվարից ի վեր Դուբլինը Կիևին նաև ավելի քան 550 միլիոն եվրոյի օգնություն է հատկացրել:

Ирландия выделяет новый пакет двусторонней помощи Украине в размере 125 миллионов евро на 2026 год.
Как сообщает Report со ссылкой на сайт правительства Ирландии, о намерении выделить средства объявили премьер-министр Ирландии Михол Мартин и министр иностранных дел и торговли Хелен Макэнти.
По имеющимся данным, эта помощь включает 100 миллионов евро на поставку приоритетного неубийственного военного оборудования для Украины, а также 25 миллионов евро на поддержку восстановления и защиты важнейшей инфраструктуры, в частности энергетической системы, в преддверии зимы.
Стоит отметить, что премьер-министр Ирландии сегодня утром прибыл с визитом в Киев.
Ирландия входит в число европейских стран, принявших большое количество украинских беженцев. С февраля 2022 года Дублин также выделил Киеву более 550 миллионов евро помощи.