Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 3-ին Թեհրանում հանդիպել է Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանին: Ինչպես հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը, վարչապետը կրկին հայտնել է իր ցավակցությունները Իրանի բարձրագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ, ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է իրանական ժողովրդի վշտերը:
Իրանի նախագահ Պեզեշկյանը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին Թեհրան ժամանելու համար՝ Ալի Խամենեիի պաշտոնական հրաժեշտի արարողությանը մասնակցելու համար: Նա նշել է, որ Իրանը բարձր է գնահատում Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը Իրանի նկատմամբ այս դժվարին իրավիճակում և ցուցաբերած մարդասիրական օգնությունը:
Իրանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ և վստահություն հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները շարունակաբար կզարգանան և կուժեղանան:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող հարցեր, ընդգծելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ հետևողական քայլերի կարևորությունը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 3 июля в Тегеране провел встречу с президентом Ирана Масудом Пезешкианом. Как сообщает пресс-служба правительства, премьер-министр вновь выразил соболезнования в связи со смертью Верховного лидера Ирана Али Хаменеи, подчеркнув, что Армения разделяет скорбь иранского народа.
Президент Пезешкиан поблагодарил Никола Пашиняна за прибытие в Тегеран для участия в официальной церемонии прощания с Али Хаменеи. Он отметил, что Иран высоко ценит позицию правительства Армении по отношению к Ирану в этой сложной ситуации и оказанную гуманитарную помощь.
Президент Ирана поздравил Никола Пашиняна с победой на парламентских выборах и выразил уверенность в том, что двусторонние отношения будут и впредь последовательно развиваться и укрепляться.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам регионального значения, подчеркнув важность последовательных шагов, направленных на укрепление мира, стабильности и регионального сотрудничества.