Նավահանգիստների շրջափակման ժամանակաշրջանների միջև ընկած ժամանակահատվածում Իրանին հաջողվել է արտահանել առնվազն 57 մլն բարել նավթ: Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախօրեին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կրկին կսկսի արգելափակել իրանական նավահանգիստներ նավերի մուտքն ու ելքը։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն մտադիր է ստանձնել Հորմուզի նեղուցում նավագնացության անվտանգության երաշխավորի դերակատարումը և նավերից գանձել փոխադրվող բեռների արժեքի 20%-ի չափով վճար՝ անվտանգության ապահովման հետ կապված ծախսերը փոխհատուցելու նպատակով:
Այս որոշումն ընդունվել է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից մեկ ամսից էլ քիչ ժամանակ անց, որի արդյունքում վերականգնվել էր նավերի երթևեկությունը Հորմուզի նեղուցով:
Այդ ժամանակահատվածում Իրանը կարողացել է օրական արտահանել առնվազն 2.2 մլն բարել նավթ, ինչը վերջին ժամանակների չափանիշներով բավական բարձր ցուցանիշ է։ Bloomberg-ը նշում է, որ մատակարարումների իրական ծավալները կարող էին նույնիսկ ավելի մեծ լինել, քանի որ երկիրը կարող է թաքցնել բեռնափոխադրումների վերաբերյալ տվյալները:
Նշված ծավալներում ներառված են ինչպես Իրանի արտահանման տերմինալներից իրականացված մատակարարումները, այնպես էլ Օմանի ծոցում գտնվող իրանական նավահանգիստներից մեկում արգելափակված տանկերներում պահվող նավթի խմբաքանակը:
Իրանական նավթի վերադարձը համաշխարհային շուկա նպաստել էր նավթի գների կտրուկ անկմանը՝ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև նախնական համաձայնագրի ստորագրումից հետո առաջին երկու շաբաթվա ընթացքում։ Սակայն երեկ՝ Իրանի նկատմամբ ծովային շրջափակումը վերսկսելու մասին Թրամփի հայտարարությունից հետո, նավթի գներն աճել են ավելի քան 9%-ով:

В период между блокировками портов Ирану удалось экспортировать как минимум 57 миллионов баррелей нефти. Об этом сообщает Bloomberg.
Президент США Дональд Трамп накануне заявил, что США снова начнут блокировать вход и выход судов из иранских портов. По его словам, США намерены взять на себя роль гаранта безопасности навигации в Ормузском проливе и взимать плату в размере 20% от стоимости грузов, перевозимых судами, для компенсации расходов на обеспечение безопасности.
Это решение было принято менее чем через месяц после подписания меморандума о взаимопонимании между Вашингтоном и Тегераном, в результате которого было восстановлено судоходство через Ормузский пролив.
В этот период Иран смог экспортировать не менее 2.2 миллиона баррелей нефти в день, что является довольно высоким показателем по современным стандартам. Bloomberg отмечает, что реальные объемы поставок могли быть даже больше, так как страна может скрывать данные о грузоперевозках.
В указанных объемах включены как поставки из иранских экспортных терминалов, так и партии нефти, хранящиеся в заблокированных танкерах в одном из иранских портов в Оманском заливе.
Возвращение иранской нефти на мировой рынок способствовало резкому падению цен на нефть в течение первых двух недель после подписания предварительного соглашения между Ираном и США. Однако вчера, после заявления Трампа о возобновлении морской блокады против Ирана, цены на нефть выросли более чем на 9%.