Իրանն ու Հայաստանը համաձայնել են ստեղծել համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ էներգետիկ ոլորտում համագործակցության զարգացման համար, ուշադրություն դարձնելով բնական գազի առևտուրին:
Այս մասին հաղորդում է Tasnim News Agency:
Հանդիպման ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Թեհրանում, Իրանայի նավթի նախարար Մոհսեն Պակնեջադը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին Իրանի աջակցության համար դժվար ժամանակներում և հաստատել Թեհրանի պատրաստակամությունը ամրապնդել համագործակցությունը:
Պակնեջադը նշել է, որ կողմերը քննարկել են էներգետիկ ոլորտում բազմաթիվ հնարավոր նախագծեր, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ընդլայնումը, ինժեներական ծառայությունների արտահանումը, նավթամշակման գործարանի կառուցումը:

Iran Proposes New Project to Armenia for Expanding Natural Gas Exports
Iran and Armenia have agreed to establish a joint specialized working group to enhance cooperation in the energy sector, focusing particularly on natural gas trade:
This was reported by Tasnim News Agency:
During a meeting in Tehran, Iran's Minister of Oil Mohsen Paknejad thanked Armenia for its support during difficult times and confirmed Tehran's readiness to strengthen cooperation:
Paknejad noted that the parties discussed a wide range of potential projects in the energy sector, including expanding bilateral trade and exporting engineering services:
He also stated that the parties agreed to create a joint working group:
Since May 15, 2009, Armenia has been receiving natural gas from Iran through the Iran-Armenia gas pipeline: