Իրանն արագացնում է ենթակառուցվածքային նախագծերի ավարտը իր հիմնական նավթի արտահանման տերմինալում՝ Խարգ կղզում, ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքների ֆոնին, որոնք վերաբերում են կղզու ռմբակոծմանը կամ գրավմանը:
Իրանի նավթի տերմինալների ընկերության (IOTC) ղեկավար Աբբաս Ասադրուզը նշել է, որ այս նախագծերը նպատակ ունեն բարձրացնել անվտանգության մակարդակը, բարելավել սարքավորումների հուսալիությունը, բարձրացնել գործողությունների պատրաստականությունը և ապահովել երկրի նավթի արտահանման կայուն շարունակականությունը:
Խարգ կղզին շարունակում է մնալ Իրանի նավթի արտահանման հիմնական ուղին, իսկ ԱՄՆ-ի արգելափակումը վերականգնվել է երկու շաբաթ առաջ:

Иран спешит завершить инфраструктурные проекты на своем главном нефтяном экспортном терминале на острове Хорг, на фоне угроз президента США Дональда Трампа либо разбомбить, либо захватить остров:
Глава Иранской нефтяной терминальной компании (IOTC) Аббас Ассадруз заявил, что эти проекты направлены на повышение безопасности, улучшение надежности оборудования, увеличение оперативной готовности и обеспечение устойчивого продолжения нефтяного экспорта страны:
Остров Хорг продолжает оставаться ключевым каналом для иранского нефтяного экспорта, а действия в темном режиме проводятся для избежания обнаружения на месте и в условиях повторной блокады США на востоке Ормузского пролива: