ԵՐԵՎԱՆ, 17 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Սохնող լարվածությունը Մերձավոր Արևելքում, այդ թվում՝ Իրանի շուրջ, բարձրացնում է Հայաստանի տնտեսության համար ռիսկերը լոգիստիկայում, ուղևորափոխադրումներում, զբոսաշրջությունում և գների կայունության հարցերում, կարծում է տնտեսագետ Գրանտ Միկայելյանը:
Նա «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում նշեց, որ գլխավոր ռիսկը գլոբալ բնույթ ունի. հետագա էսկալացիան կարող է վատթարացնել համաշխարհային տնտեսական կոնյունկտուրան և ստեղծել Հայաստանի համար արտաքին ռիսկեր, որոնք բնույթով համեմատելի են նախորդ գլոբալ ճգնաժամերի հետևանքների հետ:
Միկայելյանի գնահատմամբ, ընթացիկ իրավիճակը ավելի ուժեղ ազդեցություն ունի ուղևորափոխադրումների վրա, քան բեռնափոխադրումների: Նա նշեց, որ ավիատոմսերի գները բարձրացել են, ինչը հատկապես զգալի է Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով նրա աշխարհագրական դիրքը:
Տնտեսագետը նաև նշեց, որ էներգակիրների գները՝ բենզին, դիզել, հեղուկ գազ, արդեն բարձրացել են մոտ 20-25%-ով: Էներգակիրների գների աճը կարող է փոխանցվել գներին և ուժեղացնել ինֆլյացիոն ճնշումը: Սակայն այդ ազդեցության չափը և տևողությունը կախված կլինի տարածաշրջանային իրավիճակի հետագա զարգացման և համաշխարհային գների դինամիկայից:
Ամենից զգայուն ոլորտները
Ամենից զգայուն ոլորտները, ըստ մասնագետի, զբոսաշրջությունն է և ուղևորափոխադրումների հետ կապված ուղղությունները, ինչպես նաև Իրանի, ԱՄԷ-ի և Պարսից ծոցի երկրների հետ առևտրի լոգիստիկան:
Նրա կարծիքով, արժույթային շուկայի և ինֆլյացիայի համար լրացուցիչ անորոշության գործոն են Հայաստանի արտաքին տնտեսական կապերը, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների դինամիկան:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Միկայելյանի, սա ստեղծում է տարածաշրջանային անկայունություն և ռազմական-քաղաքական ռիսկեր Հայաստանի համար, հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Ուկրաինայի շարունակվող հակամարտությունը և Ադրբեջանի կողմից պահպանվող ռիսկերը:
Խոսելով Հայաստանի համար այս իրավիճակից հնարավոր նոր հնարավորությունների մասին, մասնագետը նշեց, որ նման հարցերով պետք է զբաղվեն համապատասխան պետական հաստատությունները:
«Հնարավոր է, որ նման հնարավորություններ կան: Բայց այս պահին ես դժվարանում եմ դրանք նշել, քանի որ կարծում եմ, որ այստեղ անհրաժեշտ են լուրջ հետազոտություններ, հատկապես հաշվի առնելով, որ իրավիճակը շատ արագ է փոխվում», - ամփոփեց նա:

ЕРЕВАН, 17 июля. /АРКА/. Сохраняющаяся напряжённость на Ближнем Востоке, в том числе вокруг Ирана, повышает для экономики Армении риски в сфере логистики, пассажирских перевозок, туризма и ценовой стабильности, считает экономист Грант Микаелян.
В интервью агентству «АРКА» он отметил, что главный риск носит глобальный характер: дальнейшая эскалация может ухудшить мировую экономическую конъюнктуру и создать для Армении внешние риски, сопоставимые по характеру с последствиями предыдущих глобальных кризисов.
По оценке Микаеляна, текущая ситуация сильнее влияет на пассажирские перевозки, чем на грузовые. Он указал на удорожание авиаперелётов, которое особенно чувствительно для Армении с учётом её географического положения.
Экономист также отметил, что цены на энергоносители: бензин, дизель, сжиженный газ, уже выросли примерно на 20-25%. Рост стоимости энергоносителей может передаваться в цены и усиливать инфляционное давление. При этом масштаб и продолжительность такого эффекта будут зависеть от дальнейшего развития региональной ситуации и динамики мировых цен.
Наиболее чувствительные отрасли
Наиболее чувствительными к обострению ситуации эксперт назвал туризм и направления, связанные с пассажиропотоком, а также логистику торговли с Ираном, ОАЭ и странами Персидского залива.
По его мнению, дополнительным фактором неопределённости для валютного рынка и инфляции остаются внешнеэкономические связи Армении, включая динамику отношений с Россией.
В целом, по словам Микаеляна, это создаёт региональную нестабильность и военно-политические риски для Армении в том числе с учетом непрекращающегося российско-украинского конфликта и сохраняющихся рисков со стороны Азербайджана.
Говоря о новых возможностях, которые может извлечь для себя Армения из этой ситуации, эксперт отметил, что подобным вопросом должны заниматься профильные государственные институты.
«Возможно, что такие возможности есть. Но на данный момент я затруднюсь их назвать, потому что думаю, что здесь нужны серьёзные исследования, особенно учитывая, что ситуация очень быстро меняется», - резюмировал он.