Իրանը և Հայաստանը համատեղ աշխատանքային խումբ կստեղծեն էներգետիկայի ոլորտում
Աշխատանքային այցով Իրանում գտնվող տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հանդիպել է ԻԻՀ նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեժադիի հետ, հայտնում է ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը:
Կողմերը քննարկել են մատակարարվող գազի ծավալներն ավելացնելու, ինչպես նաև էներգետիկ ոլորտում առևտուրը ընդլայնելու հարցեր:
Հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի էներգետիկ համագործակցության զարգացման նոր ուղղությունների ուսումնասիրությամբ և համատեղ նախաձեռնությունների մշակմամբ:
Ավելի վաղ իրանական Mehr-ը հայտնել էր, աշխատանքային խումբ կկենտրոնանա գազի առևտրի վրա:
Իրանի նավթի նախարարը նշել է, որ երկու երկրների միջև գործող էներգետիկ գործընկերությունը հիմնված է գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագրի վրա:
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, Իրանը առաջարկել է նոր առևտրային շրջանակ, որը նպատակ ունի ընդլայնել բնական գազի արտահանումը:
IRNA-ի փոխանցմամբ էլ՝ Իրանի նավթի նախարարը հանդիպումից հետո Հայաստանը բնութագրել է որպես Իսլամական Հանրապետության «շատ լավ հարևաններից մեկը»՝ ընդգծելով, որ երկու երկրներն ունեն համագործակցության բազմաթիվ հնարավորություններ, մասնավորապես՝ էներգետիկայի ոլորտում, որոնք պետք է հետագայում զարգանան:
Հայկական կողմի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ենթակառուցվածքների, նավթարդյունաբերության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման և փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Հուլիսի 19-ին Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին ասել էր, որ մոտ ապագայում Իրանից Հայաստան գազամատակարման ծավալները կրկնապատկվելու են:
2009 թվականից սկսած Հայաստանը Իրանից գազ է ստանում և, ջերմակայանում այն վերածելով էլեկտրաէներգիայի, հետ է մատակարարում Իրանին:
Այս համաձայնագրի ժամկետն ավարտվում է 2026 թվականին:
Սակայն 2023-ի օգոստոսին Հայաստանն ու Իրանը երկարաձգեցին «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի ժամկետը մինչև 2030 թվականը:

Иран и Армения создадут совместную рабочую группу в области энергетики
Министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян, находящийся с рабочим визитом в Иране, встретился с министром нефти Ирана Мохсеном Пакнежади, сообщает министерство ТКЕ Армении:
Стороны обсудили вопросы увеличения объемов поставляемого газа, а также расширения торговли в энергетическом секторе:
Во время встречи достигнута договоренность о создании совместной специализированной рабочей группы, которая займется изучением новых направлений развития энергетического сотрудничества и разработкой совместных инициатив:
Ранее иранское Mehr сообщило, что рабочая группа сосредоточится на торговле газом:
Министр нефти Ирана отметил, что действующее энергетическое партнерство между двумя странами основано на соглашении о взаимозаменяемости газа на электроэнергию:
Тем не менее, по его словам, Иран предложил новую торговую рамку, целью которой является расширение экспорта природного газа:
По данным IRNA, министр нефти Ирана после встречи охарактеризовал Армению как «одного из очень хороших соседей» Исламской Республики, подчеркнув, что у двух стран есть множество возможностей для сотрудничества, особенно в энергетическом секторе, которые необходимо развивать в дальнейшем:
С армянской стороны также обсуждались вопросы расширения сотрудничества и углубления взаимодействия в области инфраструктуры и нефтяной промышленности:
19 июля посол Ирана в Армении Мехди Собхани заявил, что в ближайшем будущем объемы поставок газа из Ирана в Армению будут удвоены:
С 2009 года Армения получает газ из Ирана и, преобразуя его на теплоэлектростанции в электроэнергию, возвращает его обратно в Иран:
Срок действия этого соглашения истекает в 2026 году:
Однако в августе 2023 года Армения и Иран продлили срок действия программы «газ в обмен на электроэнергию» до 2030 года: