Իրանը և Հայաստանը համատեղ աշխատանքային խումբ կստեղծեն էներգետիկայի ոլորտում
Աշխատանքային այցով Իրանում գտնվող տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հանդիպել է ԻԻՀ նավթի նախարար Մոհսեն Փաքնեժադիի հետ, հայտնում է ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը:
Կողմերը քննարկել են մատակարարվող գազի ծավալներն ավելացնելու, ինչպես նաև էներգետիկ ոլորտում առևտուրը ընդլայնելու հարցեր:
Հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի էներգետիկ համագործակցության զարգացման նոր ուղղությունների ուսումնասիրությամբ և համատեղ նախաձեռնությունների մշակմամբ:
Ավելի վաղ իրանական Mehr-ը հայտնել էր, աշխատանքային խումբ կկենտրոնանա գազի առևտրի վրա:
Իրանի նավթի նախարարը նշել է, որ երկու երկրների միջև գործող էներգետիկ գործընկերությունը հիմնված է գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագրի վրա:
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, Իրանը առաջարկել է նոր առևտրային շրջանակ, որը նպատակ ունի ընդլայնել բնական գազի արտահանումը:
IRNA-ի փոխանցմամբ էլ՝ Իրանի նավթի նախարարը հանդիպումից հետո Հայաստանը բնութագրել է որպես Իսլամական Հանրապետության «շատ լավ հարևաններից մեկը»՝ ընդգծելով, որ երկու երկրներն ունեն համագործակցության բազմաթիվ հնարավորություններ, մասնավորապես՝ էներգետիկայի ոլորտում, որոնք պետք է հետագայում զարգանան:
Հայկական կողմի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ենթակառուցվածքների, նավթարդյունաբերության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման և փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:
Հուլիսի 19-ին Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին ասել էր, որ մոտ ապագայում Իրանից Հայաստան գազամատակարման ծավալները կրկնապատկվելու են:
2009 թվականից սկսած Հայաստանը Իրանից գազ է ստանում և, ջերմակայանում այն վերածելով էլեկտրաէներգիայի, հետ է մատակարարում Իրանին:
Այս համաձայնագրի ժամկետն ավարտվում է 2026 թվականին:
Սակայն 2023-ի օգոստոսին Հայաստանն ու Իրանը երկարաձգեցին «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի ժամկետը մինչև 2030 թվականը:

Iran and Armenia to Establish Joint Working Group in Energy Sector
During a working visit to Iran, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan met with Iran's Minister of Oil Mohsen Paknejadi, as reported by the Armenian Ministry of Territorial Administration and Infrastructure:
The parties discussed issues related to increasing the volumes of supplied gas and expanding trade in the energy sector:
During the meeting, an agreement was reached to establish a joint specialized working group that will focus on exploring new directions for the development of energy cooperation and developing joint initiatives:
Earlier, the Iranian Mehr reported that the working group will focus on gas trade:
The Iranian Minister of Oil noted that the existing energy partnership between the two countries is based on an agreement for the exchange of gas for electricity:
However, according to him, Iran has proposed a new trade framework aimed at expanding natural gas exports:
According to IRNA, the Iranian Minister of Oil described Armenia as “one of the very good neighbors” of the Islamic Republic after the meeting, emphasizing that the two countries have many opportunities for cooperation, particularly in the energy sector, which should be further developed:
The Armenian side also discussed issues related to expanding cooperation and deepening interaction in the fields of infrastructure and oil industry:
On July 19, Iran's ambassador to Armenia Mehdi Sobhani stated that the volumes of gas supply from Iran to Armenia will double in the near future:
Since 2009, Armenia has been receiving gas from Iran and, converting it into electricity at a thermal power plant, returns it back to Iran:
This agreement expires in 2026:
However, in August 2023, Armenia and Iran extended the term of the “gas for electricity” program until 2030: