Իրանցի գործարարները պահանջում են, որ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ ներկայացված բողոքը չներկայացվի որպես քաղաքական, իսկ փաստաբանը պնդում է, որ հայր և որդի Օլամաեինների՝ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հնչեցված մեղադրանքները չեն հիմնավորվում օբյեկտիվ փաստերով:
Գործարարները նշում են, որ իրենց բողոքը վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանի կողմից ենթադրյալ խարդախությանը, մաքսանենգությանը և փողերի լվացմանը: Նրանք պնդում են, որ Իրանի մաքսային ծառայության և ոստիկանության տվյալներով, իրենց ուղարկած ապրանքները հասցվել են Ծառուկյանին, սակայն Հայաստանի մաքսային մարմինները պարզել են, որ նա դրանք յուրացրել է:
Իրանի պետական մարմինները պաշտոնական նամակով դիմել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով հետևողական լինել այս հարցում:
Իրանցի գործարարները նաև նշում են, որ 2024 թվականից սկսած, Ծառուկյանը սպառնալիքների միջոցով խոչընդոտել է նրանց մուտքը Հայաստան՝ գործի ընթացքին հետևելու նպատակով:
Այսպիսով, նրանք ընդգծում են, որ այս գործը քաղաքական բնույթ չունի և Հայաստանի լրատվամիջոցները չպետք է սխալ պատկերացում ձևավորեն:

Iranian businessmen demand that the complaint against Gagik Tsarukyan not be presented as political
Iranian businessmen demand that the complaint against Gagik Tsarukyan not be presented as political, while the lawyer insists that the accusations made against Tsarukyan by the Olamaeini father and son are not substantiated by objective facts:
The businessmen state that their complaint concerns alleged fraud, smuggling, and money laundering by Gagik Tsarukyan. They claim that according to the data from the Iranian customs service and police, the goods they sent were delivered to Tsarukyan, but Armenian customs authorities found that he had appropriated them:
Iranian state bodies have also officially written to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, requesting that he be consistent on this issue:
Furthermore, the Iranian businessmen note that since 2024, Tsarukyan has obstructed their entry into Armenia under threats to monitor the proceedings:
Thus, they emphasize that this case does not have a political nature, and Armenian media should not create misconceptions about it: