Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ Այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Իրան մեկնած Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ իր ցավակցությունն է հայտնել ԻԻՀ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է Իրանի ժողովրդի վիշտը:
Նախագահ Փեզեշքիանը շնորհակալություն է հայտնել և նշել, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը բարձր է գնահատում դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը և ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն հետևողականորեն զարգանալ ու ամրապնդվել:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ՝ կարևորելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը:
Ուշագրավն այն է, որ իրանական կողմի տարածած հաղորդագրությունն ու նախագահ Փեզեշքիանի խոսքում տեղ գտած առանցքային շեշտադրումները բացակայում էին ՀՀ կառավարության հաղորդագրությունից:
Իրանի նախագահը շեշտեց, որ Թեհրանի և Երևանի միջև հարաբերությունները պետք է զերծ մնան արտաքին միջամտությունից և որոշվեն բացառապես երկու երկրների անկախ կամքով:
Նա նաև նշեց, որ տարածաշրջանայինից դուրս ուժերի առկայությունը հաճախ բարդացնում է տարածաշրջանային խնդիրները:
Վերահաստատելով Իրանի արտաքին քաղաքականության սկզբունքները՝ Փեզեշքիանը շեշտեց բոլոր պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը:
Այս ամենը վկայում է, որ Փաշինյան-Փեզեշքիան հանդիպումը շատ ավելի լայն քաղաքական բովանդակություն ուներ, քան ընթացիկ հանդիպումն էր:

Иранские послания Еревану. Тегеран ожидает стратегического уточнения
Никол Пашинян, отправившийся в Иран для участия в официальной церемонии прощания с лидером Исламской революции аятоллой Сейедом Али Хаменеи, встретился с президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкяном.
Согласно сообщению правительства Армении, Пашинян еще раз выразил свои соболезнования в связи со смертью верховного лидера Ирана Али Хаменеи, подчеркнув, что Армения разделяет горе иранского народа.
Президент Пезешкиан поблагодарил и отметил, что Исламская Республика Иран высоко ценит позицию правительства Армении и гуманитарную помощь, оказанную в трудной ситуации.
«Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан поздравил Никол Пашиняна с победой на парламентских выборах и выразил уверенность, что двусторонние отношения будут продолжать последовательно развиваться и укрепляться.
Стороны обменялись мнениями по вопросам регионального значения, подчеркивая необходимость последовательных шагов, направленных на укрепление мира, стабильности и регионального сотрудничества.
Примечательно, что ключевые акценты, содержащиеся в сообщении иранской стороны и в речи президента Пезешкиана, отсутствовали в сообщении правительства Армении.
Президент Ирана подчеркнул, что отношения между Тегераном и Ереваном должны быть свободны от внешнего вмешательства и определяться исключительно независимой волей двух стран.
Он также отметил, что присутствие сил за пределами региона часто усложняет региональные проблемы.
Подтверждая принципы внешней политики Ирана, Пезешкиан подчеркнул уважение к суверенитету и территориальной целостности всех государств.
Все это свидетельствует о том, что встреча Пашиняна и Пезешкиана имела гораздо более широкий политический контекст, чем текущее событие.