Իրաքը ԱՄՆ էներգետիկ ընկերությունների հետ նոր համաձայնագրերի արժեքը գնահատում է 200 միլիարդ դոլար
Իրաքի վարչապետ Ալի ալ-Զայդիի Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում ստորագրված էներգետիկ ոլորտի պայմանագրերի և համաձայնագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 200 միլիարդ դոլար, հայտնում է Iraqi News Agency (INA)-ն՝ հղում անելով նավթի նախարար Բասեմ Մոհամմեդ Խուդայրին:
Իրաքը ստորագրել է յոթ առանցքային համաձայնագիր, այդ թվում՝ HKN Energy-ի, Chevron-ի և Halliburton-ի հետ: Երկրում արդեն գործում են 22 միջազգային էներգետիկ ընկերություններ, ներառյալ BP-ն: Միաժամանակ իշխանությունները բանակցում են OPEC-ի հետ՝ նավթի արդյունահանման քվոտան մեծացնելու նպատակով, իսկ երկրի արդյունահանման ընդհանուր հզորություններն արդեն գերազանցել են օրական 4.8 միլիոն բարելը:
Կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը հասնել բնական գազի ինքնաբավության: Երկիրը արդեն ապահովում է դիզելային վառելիքի և կերոսինի ներքին պահանջարկը և օրական արտադրում է շուրջ 30 միլիոն լիտր բենզին:
Միևնույն ժամանակ Chevron-ը մասնակցում է Քիրքուք–Բանիաս նավթամուղի վերականգնման տեխնիկական ուսումնասիրություններին: Իսկ West Qurna-2 հանքավայրում, որտեղ նախկինում ЛУКОЙЛ-ը ուներ 75% բաժնեմաս, նախագծի կառավարումը փոխանցվել է Basra Oil-ին, և Chevron-ի հետ ընթանում են բանակցություններ նախագծին միանալու շուրջ: Հանքավայրի արդյունահանվող պաշարները գնահատվում են մոտ 14 միլիարդ բարել, իսկ ներկայիս արդյունահանումը կարող է հասնել օրական 460 հազար բարելի:

Ирак оценивает стоимость новых соглашений с энергетическими компаниями США в 200 миллиардов долларов
Новости | 2026/07/24 15:45
Премьер-министр Ирака подписал важные энергетические соглашения в Вашингтоне
Во время визита премьер-министра Ирака Али аль-Зайди в Вашингтон был подписан ряд энергетических соглашений общей стоимостью около 200 миллиардов долларов, сообщает Iraqi News Agency (INA), ссылаясь на министра нефти Басема Мохаммеда Худейри:
Ирак подписал семь ключевых соглашений, в том числе с HKN Energy, Chevron и Halliburton. В стране уже работают 22 международные энергетические компании, включая BP. В то же время власти ведут переговоры с ОПЕК о увеличении квот на добычу нефти, а общие мощности добычи в стране уже превышают 4,8 миллиона баррелей в день:
Правительство планирует достичь энергетической независимости по природному газу к 2030 году. Страна уже удовлетворяет внутренний спрос на дизельное топливо и керосин, производя около 30 миллионов литров бензина в день:
В то же время Chevron участвует в технических исследованиях по восстановлению нефтепровода Киркук–Баняс. На месторождении West Qurna-2, где ранее у ЛУКОЙЛа была доля в 75%, управление проектом передано Basra Oil, и ведутся переговоры с Chevron о присоединении к проекту. Запасы на месторождении оцениваются примерно в 14 миллиардов баррелей, а текущая добыча может достигать 460 тысяч баррелей в день: