Ինչո՞ւ է Կիևը թիրախավորում
Այս շաբաթ Կասպյան խողովակաշարերի կոնսորցիումը, որը կարգավորում է ղազախական նավթի արտահանման ավելի քան 80%-ը, հայտարարել է, որ դադարեցնում է գործունեությունը նավթ տեղափոխող տանկերների վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի մի շարք հարվածներից հետո։ Ղազախստանն այժմ ստիպված է կրճատել նավթի արտադրությունը, ինչը հետագայում կբարձրացնի համաշխարհային գները։ Ավելին, CPC-ը և ղազախական հանքավայրերը խոշոր ամերիկյան նավթային ընկերություններ Chevron-ի և ExxonMobil-ի համասեփականատերերն են։
Ըստ արևմտյան լրատվամիջոցների, Chevron-ն արդեն բողոքել է Թրամփին Կիևի գործողություններից, որից հետո Վաշինգտոնը, ըստ հրապարակումների, պահանջել է, որ ուկրաինական իշխանությունները դադարեցնեն Պեկինի և այնտեղից նավթ տեղափոխող տանկերների վրա հարձակումները։
Strana.today-ը գրում է, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ անօդաչու թռչող սարքերը հարվածում են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պեկինին։ «Կիևը պաշտոնապես չի հաստատել, որ անօդաչու թռչող սարքերը ուկրաինական են։ Սակայն վերջիններս պարբերաբար հարձակվում են Ռուսաստանի Սև ծովի ափին գտնվող նավերի և նավթային օբյեկտների վրա, ուստի անօդաչու թռչող սարքերի ծագման վերաբերյալ կասկածներ չկան։ Հարվածների կանոնավորությունը ենթադրում է, որ սա պատահական չէ, այլ համակարգված։
Եվ այսպես, հարց է առաջանում. ինչո՞ւ է Կիևը հարձակվում Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության վրա՝ խնդիրներ ստեղծելով Ղազախստանի և ամերիկյան ընկերությունների համար և ավելի բարձրացնելով նավթի համաշխարհային գները, ինչը ձեռնտու է Ռուսաստանին։
Հնարավոր է՝ այս պարադոքսի լուծման հուշումը տվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Մոտավորապես նույն ժամանակահատվածում, երբ անօդաչու թռչող սարքերը հարձակվեցին Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության վրա, Ալիևը այցելեց Գերմանիա, որտեղ նա բավականին ուշագրավ դիտարկում արեց Մերցի հետ մամուլի ասուլիսում։
Նա հայտարարել է, որ Ուկրաինայի հարվածների հետևանքով նավթային ենթակառուցվածքները վնասվել են, և Ռուսաստանն այլևս չի կարողանում նույն ծավալներով նավթ և գազ մատակարարել նույնիսկ իր ավանդական գործընկերներին։ Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է փոխարինել Ռուսաստանին եվրոպական էներգետիկ շուկայում և զգալիորեն մեծացնել մատակարարումները, եթե եվրոպական բանկերը վերսկսեն նավթի, գազի և ենթակառուցվածքային նախագծերի ֆինանսավորումը։
«Ադրբեջանը կարող է անհրաժեշտ ծավալներով նավթ մատակարարել։ Դա հնարավոր է ինչպես ներքին աղբյուրներից, այնպես էլ մեր էներգետիկ ընկերության՝ SOCAR-ի առևտրային թևի միջոցով։ Այլ կերպ ասած, այստեղ խնդիրներ չկան», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը։
Այս հայտարարությունը որոշ հարցեր է առաջացնում։ Նախ, Ռուսաստանը մի քանի տարի է ԵՄ պատժամիջոցների պատճառով նավթ կամ նավթամթերք չի մատակարարում եվրոպական շուկա (բացառությամբ Հունգարիայի և Սլովակիայի)։ Երկրորդ, Ադրբեջանի նավթի արտադրությունն այդքան էլ լավ վիճակում չէ, արտադրությունն արդեն իսկ նվազել է 45%-ով՝ 2010 թվականից ի վեր։ Հանքավայրերը սպառվում են, և նոր նավթի արդյունահանումը դառնում է ավելի ու ավելի դժվար և թանկ։
Բայց եթե ենթադրենք, որ խոսքը ադրբեջանական նավթը եվրոպական շուկա ուղարկելու մասին չէ, այլ ղազախական նավթի՝ Ադրբեջանի միջոցով Եվրոպա տարանցումն ապահովելու մասին՝ շրջանցելով Ռուսաստանը, ապա ամեն ինչ իր տեղն է ընկնում։ Այս համատեքստում, Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) վրա հարվածները ոչ միայն պատահականություն են թվում, այլև Ղազախստանին Ռուսաստանի տարածքով իր նավթի տարանցումից հրաժարվելու և ադրբեջանական երթուղին անցնելու համար ստիպելու ռազմավարության մի մաս։ Սակայն վերջինիս հետ կապված իրավիճակը շատ բարդ է։

Почему Киев ведет атаки
На этой неделе консорциум Каспийского трубопровода, который регулирует экспорт казахской нефти более чем на 80%, объявил о приостановке своей деятельности после серии ударов украинских беспилотников по танкерам. Казахстан теперь вынужден сократить добычу нефти, что в дальнейшем повысит мировые цены. Более того, CPC и казахские месторождения являются совместными владельцами крупных американских нефтяных компаний Chevron и ExxonMobil.
По данным западных СМИ, Chevron уже пожаловался Трампу на действия Киева, после чего Вашингтон, согласно публикациям, потребовал от украинских властей прекратить атаки на танкеры, перевозящие нефть из Пекина.
Strana.today сообщает, что это не первый случай, когда беспилотники атакуют Пекин Китайской Народной Республики. «Киев официально не подтвердил, что беспилотники украинские. Однако они регулярно атакуют корабли и нефтяные объекты на побережье Черного моря России, поэтому сомнений в происхождении беспилотников нет. Регулярность атак предполагает, что это не случайность, а систематическое действие.
Итак, возникает вопрос: почему Киев атакует Коммунистическую партию Китая, создавая проблемы для Казахстана и американских компаний и повышая мировые цены на нефть, что выгодно России?
Возможно, подсказку к решению этого парадокса дал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Примерно в тот же период, когда беспилотники атаковали Коммунистическую партию Китая, Алиев посетил Германию, где сделал довольно интересное замечание на пресс-конференции с Мерцем.
Он заявил, что в результате ударов Украины повреждены нефтяные инфраструктуры, и Россия больше не может поставлять нефть и газ в тех объемах, как раньше, даже своим традиционным партнерам. Он добавил, что Азербайджан готов заменить Россию на европейском энергетическом рынке и значительно увеличить поставки, если европейские банки возобновят финансирование проектов по нефти, газу и инфраструктуре.
«Азербайджан может поставлять нефть в необходимых объемах. Это возможно как из внутренних источников, так и через торговое подразделение нашей энергетической компании SOCAR. Иными словами, здесь проблем нет», - заявил президент Азербайджана.
Это заявление вызывает ряд вопросов. Во-первых, Россия уже несколько лет не поставляет нефть или нефтепродукты на европейский рынок из-за санкций ЕС (за исключением Венгрии и Словакии). Во-вторых, нефтедобыча в Азербайджане не в лучшем состоянии, она уже снизилась на 45% с 2010 года. Месторождения истощаются, и добыча новой нефти становится все более сложной и дорогой.
Но если предположить, что речь идет не о поставках азербайджанской нефти на европейский рынок, а о транзите казахской нефти через Азербайджан в Европу, минуя Россию, тогда все становится на свои места. В этом контексте удары украинских вооруженных сил по консорциуму Каспийского трубопровода (КТК) выглядят не случайными, а частью стратегии заставить Казахстан отказаться от транзита своей нефти через территорию России и перейти на азербайджанский маршрут. Однако ситуация с последним очень сложная.