Ինչ կարող է նշանակել ավելի թանկ կորպորատիվ պարտքը AI-ի կառուցման համար
Տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք շարժիչ ուժ են հանդիսանում AI-ի կառուցման գործում, կորպորատիվ պարտքի տարածքները լայնանում են, և սպասվում է, որ դրանք ավելի շատ կширանան այս տարի, քանի որ պարտքի մակարդակները աճում են: Սա կարող է ճնշում գործադրել բարձր պարտքով տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների կառուցողների, որոնք հայտնի են որպես նեո-ք CLOUD-ներ, ինչպես նաև ավելի մեծ CLOUD COMPUTING հիպերսկալերների վրա:
Չնայած CLOUD COMPUTING ընկերությունների, արհեստական բանականության ծրագրային ապահովման ընկերությունների և չիպ արտադրողների միջև շրջանառվող ներդրումները կարող են օգնել նեո-ք CLOUD-ներին խուսափել որոշ ծախսերից, այնուամենայնիվ, ավելի թանկ կորպորատիվ պարտքը կարող է ripple անել ոլորտում:
Ավելի լայն տարածքները նշում են, որ ներդրողները տեսնում են ավելի մեծ պարտքի ռիսկ և, հետևաբար, ցանկանում են ավելի շատ վճարվել դրա համար:
Հիպերսկալերները շարունակաբար բարձրացնում են իրենց ներդրումները, օրինակ՝ Google-ը բարձրացրել է իր կապիտալ ծախսերի կանխատեսումները 2026 և 2027 թվականների համար:
Միզուհո վերլուծաբանները նախազգուշացրել են, որ ավելի լայն տարածքները կարող են ազդել հատկապես ավելի փոքր, ավելի բարձր պարտքով նեո-ք CLOUD-ների վրա:
Նեո-ք CLOUD CoreWeave-ն ունի ընդհանուր պարտք, որը կազմում է մոտ 739 անգամ իր սեփականության չափը, իսկ Nebius-ի պարտքի և սեփականության հարաբերակցությունը կազմում է 131:
Համեմատության համար, մեծ CLOUD ընկերությունները ունեն շատ ավելի փոքր հարաբերակցություններ:
Կորպորատիվ պարտքի տարածքները սպասվում է, որ կширանան այս տարի և 2027 թվականին:
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ տեխնոլոգիական ֆինանսավորումը, հատկապես սահմանային մակարդակում, տեղի կունենա ստանդարտ պարտատոմսերի թողարկման ալիքներից դուրս:
Բանկի միջազգային հաշվեկշիռը նախազգուշացրել է, որ պարտքի լայն օգտագործումը շրջանառվող ֆինանսավորման համատեքստում կարող է հանգեցնել ֆինանսական ճգնաժամի:

Что может означать более дорогой корпоративный долг для строительства ИИ
Кредитные спреды для технологических компаний, ведущих строительство ИИ, расширяются и ожидается, что они еще больше увеличатся в этом году по мере роста уровня долга. Это может создать давление на сильно закредитованных строителей технологической инфраструктуры, известных как неооблака, а также на крупных гиперскейлеров облачных вычислений.
Хотя все круговые инвестиции между компаниями облачных вычислений, производителями программного обеспечения ИИ и производителями чипов могут помочь неооблакам избежать некоторых из этих расходов, это также означает, что более дорогой корпоративный долг может распространиться по всему сектору.
Расширение спреда указывает на то, что инвесторы видят больший риск дефолта и, следовательно, хотят получать больше за это.
Гиперскейлеры продолжают увеличивать свои инвестиции, например, Google повысил свои прогнозы капитальных затрат на 2026 и 2027 годы.
Аналитики Mizuho на прошлых выходных предостерегли о более широких спредах, особенно в контексте более мелких, более закредитованных неооблаков.
Неооблако CoreWeave имеет общий долг примерно в 739 раз больше своего капитала, в то время как у Nebius соотношение долга к капиталу составляет 131.
В сравнении с этим, крупные облачные компании имеют гораздо меньшие относительные долговые нагрузки.
Ожидается, что кредитные спреды будут расширяться в этом году и в 2027 году.
Аналитики ожидают, что технологическое финансирование, особенно на переднем крае, происходит вне стандартных каналов эмиссии облигаций.
Банк международных расчетов предостерегает, что широкое использование долга в контексте кругового финансирования может привести к краху.