Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) ղեկավար Ֆաթիխ Բիրոլը կոչ է արել Եվրոպական Միությանը վերացնել Արctic-ի հորատման արգելքը, որը սահմանվել է 2021 թվականին՝ կլիմայական պարտավորությունների և բնապահպանական մտահոգությունների պատճառով:
Նորվեգիան, որը ԵՄ-ի անդամ չէ, սակայն հանդիսանում է Եվրոպայի ամենամեծ գազ մատակարարողը, վերջին ամիսներին ակտիվորեն լոբբինգ է անում, որպեսզի ԵՄ-ն վերացնի արգելքը:
Բիրոլը նշել է, որ «աշխարհը պետք է օգտագործի յուրաքանչյուր նորվեգական նավթի կաթիլ», և ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է վերանայի իր էներգետիկ ռազմավարությունները:
Նորվեգիայի ֆինանսների նախարար Յենս Ստոլտենբերգը նշել է, որ «բնապահպանական մտահոգությունները պետք է հաշվի առնվեն, սակայն արգելքը չի կարող լինել անխուսափելի»:

Глава Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бирол призвал Европейский Союз отменить запрет на бурение в Арктике, который был введен в 2021 году из-за климатических обязательств и экологических проблем.
Норвегия, не являющаяся членом ЕС, но являющаяся крупнейшим поставщиком газа в Европу, в последние месяцы активно лоббирует отмену запрета.
Бирол отметил, что «миру нужно каждое капля норвежской нефти» и подчеркнул, что Европе необходимо пересмотреть свои энергетические стратегии.
Министр финансов Норвегии Йенс Столтенберг добавил, что «экологические проблемы должны учитываться, но запрет на бурение в Арктике не может быть абсолютным».