Ռուսաստանի և Իրանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում նվազում է, ինչը ստեղծում է ուժային դատարկություն, որը բացում է նոր աշխարհաքաղաքական և առևտրային կապեր: Եթե Ադրբեջան-Հայաստան խաղաղությունը կայունանա, Հարավային Կովկասը կարող է վերածվել Ասիայի և Եվրոպայի միջև կարևոր ցամաքային միջանցքի:
Հայաստանի սահմանադրական բարեփոխումները որոշիչ դեր կունենան տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունություն ապահովելու համար, ինչը անհրաժեշտ է ներդրումների գրավման և նոր Եվրասիական առևտրային ուղու հաստատման համար:
Հայաստանի հունիսի խորհրդարանական ընտրությունները լուրջ հարված հասցրեցին Ռուսաստանի ջանքերին՝ վերականգնելու իր ազդեցությունը Հարավային Կովկասում: Այս ընտրությունները նաև ազդեցին Թեհրանի վրա, որը նախկինում աջակցում էր Հայաստանին:
Իրանի և Ռուսաստանի միջև գոյություն ունեցող պաշտպանական և անվտանգության համաձայնագիրը, որը հիմնված է արևմտյան և թուրքական ազդեցության դեմ պայքարի վրա, այժմ ավելի թույլ է, քանի որ երկու երկրները գտնվում են իրենց սեփական մարտահրավերների առջև:
Չինաստանը և Ճապոնիան, որոնք հետաքրքրված են տարածաշրջանում ներդրումներ կատարելու և առևտրային ուղիներ ստեղծելու, այժմ ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում Հարավային Կովկասին:

Вакуум власти, создающий новые торговые маршруты через Евразию
Влияние России и Ирана на Южный Кавказ ослабевает, создавая вакуум власти, который открывает новые геополитические и торговые связи. Если мир между Арменией и Азербайджаном будет достигнут, Южный Кавказ может стать важным сухопутным коридором между Азией и Европой:
Конституционные реформы Армении будут определять, сможет ли регион обеспечить долгосрочную стабильность, необходимую для привлечения инвестиций и закрепления нового евразийского торгового пути:
Результаты парламентских выборов в Армении в июне нанесли серьезный удар по попыткам России восстановить свое влияние на Южном Кавказе. Эти выборы также оказали влияние на Тегеран, который ранее поддерживал Армению:
Существующее между Ираном и Россией соглашение о безопасности и обороне, основанное на противодействии западному и турецкому влиянию, теперь ослаблено, поскольку обе страны сталкиваются с собственными вызовами:
Китай и Япония, заинтересованные в инвестициях в регион и создании торговых путей, теперь обращают больше внимания на Южный Кавказ: