Hyundai Motor-ի զուտ շահույթն առաջին կիսամյակում նվազել է 21.1%-ով
Հարավկորեական Hyundai Motor ավտոարտադրող ընկերության բաժնետերերին վերագրվող զուտ շահույթը առաջին կիսամյակի արդյունքներով կազմել է 4.856 տրիլիոն վոն (մոտ 3.3 մլրդ դոլար), ինչը 21.1%-ով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Կիսամյակի հասույթը կազմել է 95.15 տրիլիոն վոն (64.5 մլրդ դոլար)՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 2.7%-ով։ Միևնույն ժամանակ, գործառնական շահույթը տարեկան կտրվածքով նվազել է 25.8%-ով՝ կազմելով 5.37 տրիլիոն վոն (3.6 մլրդ դոլար):
Երկրորդ եռամսյակում բաժնետերերին վերագրվող զուտ շահույթը նվազել է 15.9%-ով՝ կազմելով 2.521 տրիլիոն վոն (1.7 մլրդ դոլար)։ Հասույթն աճել է 1.9%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ, և կազմել 49.215 տրիլիոն վոն (33.4 մլրդ դոլար)։ Գործառնական շահույթը նվազել է 20.8%-ով՝ հասնելով 2.851 տրիլիոն վոնի (1.9 մլրդ դոլար), մինչդեռ վերլուծաբաններն ակնկալում էին 3.2 տրիլիոն վոն ցուցանիշ։
Երկրորդ եռամսյակում վաճառքները նվազել են 13.5%-ով՝ կազմելով 992 հազար ավտոմեքենա՝ նախորդ տարվա 1.066 մլն ավտոմեքենայի համեմատ։ Հարավային Կորեայում նույնպես վաճառքները նվազել են՝ 16.4%-ով՝ հասնելով 158 հազար ավտոմեքենայի։
Reuters գործակալության վերլուծաբանների խոսքով՝ ընկերությունը բախվում է Հարավային Կորեայում աճող մրցակցության, քանի որ համաշխարհային ավտոարտադրողները ընդլայնում են էլեկտրամոբիլների և ծրագրային ապահովման իրենց տեսականին։
Բացի այդ, երկրորդ եռամսյակում մաքսատուրքերի վճարումները կազմել են 900 մլրդ վոն (մոտ 608 մլն դոլար): Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ընկերության հայտարարությունը։
Հիշեցնենք՝ Hyundai Motor-ը հիմնադրվել է 1967 թվականին և 1999 թվականից մտնում է Hyundai Kia Automotive Group-ի կազմի մեջ։ Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Սեուլում։ Hyundai Motor-ը Հարավային Կորեայի խոշորագույն ավտոարտադրողն է և արտադրում է մարդատար ավտոմեքենաներ, բեռնատարներ և ավտոբուսներ։

Чистая прибыль южнокорейского автопроизводителя Hyundai Motor, относящаяся к акционерам, составила 4.856 триллиона вон (около 3.3 миллиарда долларов), что на 21.1% ниже показателя за аналогичный период прошлого года.
Выручка за полугодие составила 95.15 триллиона вон (64.5 миллиарда долларов), увеличившись на 2.7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В то же время операционная прибыль снизилась на 25.8% и составила 5.37 триллиона вон (3.6 миллиарда долларов).
Во втором квартале чистая прибыль, относящаяся к акционерам, снизилась на 15.9% и составила 2.521 триллиона вон (1.7 миллиарда долларов). Выручка увеличилась на 1.9% по сравнению с аналогичным показателем прошлого года и составила 49.215 триллиона вон (33.4 миллиарда долларов). Операционная прибыль снизилась на 20.8% и составила 2.851 триллиона вон (1.9 миллиарда долларов), в то время как аналитики ожидали показатель в 3.2 триллиона вон.
Во втором квартале продажи снизились на 13.5% и составили 992 тысячи автомобилей по сравнению с 1.066 миллиона автомобилей в прошлом году. В Южной Корее продажи также снизились на 16.4% и составили 158 тысяч автомобилей.
По словам аналитиков агентства Reuters, компания сталкивается с растущей конкуренцией в Южной Корее, поскольку мировые автопроизводители расширяют свои линейки электромобилей и программного обеспечения.
Кроме того, во втором квартале уплата пошлин составила 900 миллиардов вон (около 608 миллионов долларов). Об этом сообщает Reuters, ссылаясь на заявление компании.
Напомним, что Hyundai Motor была основана в 1967 году и с 1999 года входит в состав Hyundai Kia Automotive Group. Штаб-квартира компании расположена в Сеуле. Hyundai Motor является крупнейшим автопроизводителем Южной Кореи и производит легковые автомобили, грузовики и автобусы.