Hyundai Motor-ի զուտ շահույթն առաջին կիսամյակում նվազել է 21.1%-ով
Հարավկորեական Hyundai Motor ավտոարտադրող ընկերության բաժնետերերին վերագրվող զուտ շահույթը առաջին կիսամյակի արդյունքներով կազմել է 4.856 տրիլիոն վոն (մոտ 3.3 մլրդ դոլար), ինչը 21.1%-ով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Կիսամյակի հասույթը կազմել է 95.15 տրիլիոն վոն (64.5 մլրդ դոլար)՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 2.7%-ով։ Միևնույն ժամանակ, գործառնական շահույթը տարեկան կտրվածքով նվազել է 25.8%-ով՝ կազմելով 5.37 տրիլիոն վոն (3.6 մլրդ դոլար):
Երկրորդ եռամսյակում բաժնետերերին վերագրվող զուտ շահույթը նվազել է 15.9%-ով՝ կազմելով 2.521 տրիլիոն վոն (1.7 մլրդ դոլար)։ Հասույթն աճել է 1.9%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ, և կազմել 49.215 տրիլիոն վոն (33.4 մլրդ դոլար)։ Գործառնական շահույթը նվազել է 20.8%-ով՝ հասնելով 2.851 տրիլիոն վոնի (1.9 մլրդ դոլար), մինչդեռ վերլուծաբաններն ակնկալում էին 3.2 տրիլիոն վոն ցուցանիշ։
Երկրորդ եռամսյակում վաճառքները նվազել են 13.5%-ով՝ կազմելով 992 հազար ավտոմեքենա՝ նախորդ տարվա 1.066 մլն ավտոմեքենայի համեմատ։ Հարավային Կորեայում նույնպես վաճառքները նվազել են՝ 16.4%-ով՝ հասնելով 158 հազար ավտոմեքենայի։
Reuters գործակալության վերլուծաբանների խոսքով՝ ընկերությունը բախվում է Հարավային Կորեայում աճող մրցակցության, քանի որ համաշխարհային ավտոարտադրողները ընդլայնում են էլեկտրամոբիլների և ծրագրային ապահովման իրենց տեսականին։
Բացի այդ, երկրորդ եռամսյակում մաքսատուրքերի վճարումները կազմել են 900 մլրդ վոն (մոտ 608 մլն դոլար): Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ընկերության հայտարարությունը։
Հիշեցնենք՝ Hyundai Motor-ը հիմնադրվել է 1967 թվականին և 1999 թվականից մտնում է Hyundai Kia Automotive Group-ի կազմի մեջ։ Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Սեուլում։ Hyundai Motor-ը Հարավային Կորեայի խոշորագույն ավտոարտադրողն է և արտադրում է մարդատար ավտոմեքենաներ, բեռնատարներ և ավտոբուսներ։

Hyundai Motor's net profit decreased by 21.1% in the first half of the year
The net profit attributable to shareholders of the South Korean automaker Hyundai Motor amounted to 4.856 trillion won (approximately $3.3 billion) in the first half of the year, which is a 21.1% decrease compared to the same period last year.
The company's revenue for the half-year was 95.15 trillion won ($64.5 billion), an increase of 2.7% compared to the same period last year. Meanwhile, the operating profit decreased by 25.8% to 5.37 trillion won ($3.6 billion).
In the second quarter, the net profit attributable to shareholders fell by 15.9% to 2.521 trillion won ($1.7 billion). Revenue rose by 1.9% compared to the same figure last year, reaching 49.215 trillion won ($33.4 billion). Operating profit decreased by 20.8% to 2.851 trillion won ($1.9 billion), while analysts had expected a figure of 3.2 trillion won.
In the second quarter, sales decreased by 13.5%, totaling 992 thousand vehicles compared to 1.066 million vehicles last year. In South Korea, sales also fell by 16.4%, reaching 158 thousand vehicles.
According to analysts from Reuters, the company is facing increasing competition in South Korea as global automakers expand their offerings of electric vehicles and software.
Additionally, in the second quarter, customs duties amounted to 900 billion won (approximately $608 million). This was reported by Reuters, citing the company's statement.
Hyundai Motor was founded in 1967 and has been part of the Hyundai Kia Automotive Group since 1999. The company's headquarters is located in Seoul. Hyundai Motor is the largest automaker in South Korea, producing passenger cars, trucks, and buses.