Հունական LNG նավը անվտանգ անցել է Հորմուզի նեղուցը
Հունական «Gas Log» ընկերության կողմից շահագործվող հեղուկ բնական գազի (LNG) նավը անցյալ շաբաթավերջին ներգրավվել է «ինցիդենտի» մեջ Հորմուզի նեղուցում, սակայն այժմ անվտանգ դուրս է եկել այդ տարածքից:
Ընկերությունը հայտնել է, որ նավը կայուն է, և անձնակազմը անվտանգ է: «Gas Log LNG Services» ընկերությունը անմիջապես ակտիվացրել է իր արտակարգ իրավիճակների պլանը, տեղեկացրել բոլոր համապատասխան մարմիններին և այժմ գնահատում է նավի վիճակը:
«Gas Log Shanghai» նավը հուլիսի վերջին բեռնվել էր Ղաթարում և սկսեց իր ճանապարհը դեպի Պարսից ծոց:
Հունաստանի նավը հայտնաբերվել է Հորմուզի նեղուցի հենց դուրսում, իսկ նախորդ շաբաթ «Bloomberg»-ը հաղորդել էր, որ «QatarEnergy»-ն հաջողությամբ ուղարկել է LNG նավը այդ նեղուցով:

Греческий танкер, принадлежащий компании «Gas Log», был вовлечен в «инцидент» в Ормузском проливе в конце прошлой недели, но теперь безопасно покинул этот район:
Компания сообщила, что судно стабильно, а экипаж в безопасности. «Gas Log LNG Services» немедленно активировала свой план действий в чрезвычайных ситуациях, уведомила все соответствующие органы и в настоящее время оценивает состояние судна:
«Gas Log Shanghai» загрузился сжиженным газом в Катаре в конце июля и начал свой путь из Персидского залива в конце прошлой недели:
На данный момент танкер был обнаружен прямо за пределами Ормузского пролива, а на прошлой неделе «Bloomberg» сообщал, что «QatarEnergy» успешно отправила LNG-танкер через этот узкий проход: