Հունական LNG նավը անվտանգ անցել է Հորմուզի նեղուցը
Հունական «Gas Log» ընկերության կողմից շահագործվող հեղուկ բնական գազի (LNG) նավը անցյալ շաբաթավերջին ներգրավվել է «ինցիդենտի» մեջ Հորմուզի նեղուցում, սակայն այժմ անվտանգ դուրս է եկել այդ տարածքից:
Ընկերությունը հայտնել է, որ նավը կայուն է, և անձնակազմը անվտանգ է: «Gas Log LNG Services» ընկերությունը անմիջապես ակտիվացրել է իր արտակարգ իրավիճակների պլանը, տեղեկացրել բոլոր համապատասխան մարմիններին և այժմ գնահատում է նավի վիճակը:
«Gas Log Shanghai» նավը հուլիսի վերջին բեռնվել էր Ղաթարում և սկսեց իր ճանապարհը դեպի Պարսից ծոց:
Հունաստանի նավը հայտնաբերվել է Հորմուզի նեղուցի հենց դուրսում, իսկ նախորդ շաբաթ «Bloomberg»-ը հաղորդել էր, որ «QatarEnergy»-ն հաջողությամբ ուղարկել է LNG նավը այդ նեղուցով:

A Greek-owned liquefied natural gas carrier was involved in an “incident” in the Strait of Hormuz at the end of last week while exiting the waterway, the owner company said in a statement. The vessel is stable, and the crew is safe, Gas Log said, without specifying the nature of the incident.
“Gas Log LNG Services immediately activated their emergency plan, notified all relevant authorities, and is currently assessing the condition of the vessel and assure the safety of our people,” the Greek shipper said.
The Gas Log Shanghai had loaded liquefied gas in Qatar in late July and began its journey out of the Persian Gulf at the end of last week. As of late Sunday, the vessel was detected just outside the Strait of Hormuz, according to ship-tracking data.