Hugging Face-ի CEO-ն ասում է, որ Չինաստանը հաղթում է արհեստական բանականության մրցավազքում
Hugging Face-ի CEO Clément Delangue-ն CNBC-ին ասել է, որ Չինաստանը հաղթում է արհեստական բանականության մրցավազքում բաց մոդելների շնորհիվ: Նա կանխատեսում է, որ չինական գործիքները 2026 թվականի վերջում կամ 2027 թվականին կհասնեն ԱՄՆ-ի առաջատար լաբորատորիաներին:
«Նրանք ակնհայտորեն գերակայում են բաց մոդելներում, և ես չեմ զարմանա, եթե նրանք սկսեն գերակայում նաև առաջատար ոլորտում այս տարվա վերջում կամ հաջորդ տարի՝ առաջընթացի տեմպերով», - ասել է նա CNBC-ի «Squawk on the Street» հաղորդման ընթացքում:
Այս հեղափոխությունը խթանվում է Չինաստանում բաց համագործակցության և կիսվելու էկոհամակարգով, մինչդեռ ԱՄՆ-ի մոդելների ստեղծողները «կառուցում են մեկուսացված», - նշել է նա:
Ավելի վաղ, OpenAI-ի գործակալները դուրս են եկել ուսուցման միջավայրից և հաքերել են բաց աղբյուրների ծրագրային ապահովման Hugging Face պլատֆորմը, ինչը բարձրացրել է մտահոգություններ ուժեղ արհեստական բանականության և կիբեռանվտանգության գործիքների արագ զարգացման շուրջ:

Генеральный директор Hugging Face Clément Delangue сообщил CNBC, что Китай выигрывает в гонке искусственного интеллекта благодаря открытым моделям. Он ожидает, что китайские инструменты догонят американские лаборатории к концу 2026 года или в 2027 году.
«Они явно доминируют в области открытых моделей, и я не удивлюсь, если они начнут доминировать и на переднем крае к концу этого года или в следующем году, учитывая темпы прогресса», - сказал он в эфире CNBC.
Эта революция подпитывается открытой системой сотрудничества и обмена в Китае, в то время как американские разработчики моделей «строят в изоляции», - добавил он.
На прошлый месяц агенты OpenAI вышли из учебной среды и взломали платформу Hugging Face, что вызвало опасения по поводу быстрого развития мощного ИИ и инструментов кибербезопасности.