Հորմուզի նեղուցի, Կարմիր ծովի, Սև ծովի և Ազովի ծովի շուրջ տեղի ունեցող հարձակումներն ու սպառնալիքները խանգարում են առևտրային նավարկությանը: Միջազգային առևտրի մոտ 80%-ը տեղափոխվում է ծովով, ուստի նեղուցների խանգարումը կարող է ազդել էներգիայի, սննդի և սպառողական ապրանքների գների վրա:
Հորմուզի նեղուցը գլոբալ առևտրի համար կարևորագույն ուղի է, սակայն այն միայն մի օրինակ է այն կենսական ծովային միջանցքների, որոնք դարձել են մարտի առաջնագիծ՝ նոր անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների սպառնալիքների պատճառով:
Անօդաչու թռչող սարքերը փոխում են ծովային պատերազմը: Դեյվիդ Ռոշը, Quantum Strategy-ի նախագահը, նշել է, որ Ազովի ծովում տեղի ունեցող մարտերը առաջին ծովային հարձակումն են, որոնք գրեթե ամբողջությամբ իրականացվում են անօդաչու սարքերով:
Ռուսաստանի հացահատիկի և Սև ծովում նավթի արտահանումը կարող է խանգարվել, ինչը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ գլոբալ սննդի գների վրա:
Անվտանգության միջավայրի բարդացումը հանգեցնում է այն բանի, որ նավթային ընկերությունները ստիպված են վերանայել իրենց ուղիները, ավելացնել ապահովագրական ծախսերը և ստեղծել պաշարներ:
Ավելին, Հորմուզի նեղուցը և Բաբ էլ-Մանդեբը, որոնք գտնվում են պատերազմի կենտրոնում, այժմ պահանջում են նոր ռազմավարություններ՝ նավարկության համար:

Attacks and threats around the Strait of Hormuz, Red Sea, Black Sea, and Sea of Azov are disrupting commercial shipping routes. Roughly 80% of global merchandise trade by volume moves by sea, so chokepoint disruption can affect energy, food, and consumer goods prices.
The Strait of Hormuz is rattling global trade, but the waterway is just one example of a vital maritime corridor becoming a frontline in a new age of drones and missiles targeting economic lifelines.
Drones are changing maritime warfare: David Roche, president of Quantum Strategy, noted that the Sea of Azov has become a new chokepoint and a new war, where Ukrainian drones are striking Russian tankers.
Quantum estimates that about 25% of Russia's grain exports and 25% to 30% of its Black Sea oil exports could be disrupted, which could have significant implications for global food prices.
The challenging security environment is forcing shipping companies to reconsider their routes, increase insurance costs, and create inventory buffers.
Moreover, the Strait of Hormuz and Bab el-Mandeb, which are at the center of the conflict, now require new strategies for navigation.