Հորմուզի նեղուցի, Կարմիր ծովի, Սև ծովի և Ազովի ծովի շուրջ տեղի ունեցող հարձակումներն ու սպառնալիքները խանգարում են առևտրային նավարկությանը: Միջազգային առևտրի մոտ 80%-ը տեղափոխվում է ծովով, ուստի նեղուցների խանգարումը կարող է ազդել էներգիայի, սննդի և սպառողական ապրանքների գների վրա:
Հորմուզի նեղուցը գլոբալ առևտրի համար կարևորագույն ուղի է, սակայն այն միայն մի օրինակ է այն կենսական ծովային միջանցքների, որոնք դարձել են մարտի առաջնագիծ՝ նոր անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների սպառնալիքների պատճառով:
Անօդաչու թռչող սարքերը փոխում են ծովային պատերազմը: Դեյվիդ Ռոշը, Quantum Strategy-ի նախագահը, նշել է, որ Ազովի ծովում տեղի ունեցող մարտերը առաջին ծովային հարձակումն են, որոնք գրեթե ամբողջությամբ իրականացվում են անօդաչու սարքերով:
Ռուսաստանի հացահատիկի և Սև ծովում նավթի արտահանումը կարող է խանգարվել, ինչը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ գլոբալ սննդի գների վրա:
Անվտանգության միջավայրի բարդացումը հանգեցնում է այն բանի, որ նավթային ընկերությունները ստիպված են վերանայել իրենց ուղիները, ավելացնել ապահովագրական ծախսերը և ստեղծել պաշարներ:
Ավելին, Հորմուզի նեղուցը և Բաբ էլ-Մանդեբը, որոնք գտնվում են պատերազմի կենտրոնում, այժմ պահանջում են նոր ռազմավարություններ՝ նավարկության համար:

От Ормуза до Черного моря: Морские поля битвы формируют 'новый мировой порядок'
Атаки и угрозы вокруг Ормузского пролива, Красного моря, Черного моря и Азовского моря нарушают коммерческие морские маршруты. Около 80% мирового товарооборота по объему перемещается по морю, поэтому нарушение в узких местах может повлиять на цены на энергию, продовольствие и потребительские товары.
Ормузский пролив потрясает глобальную торговлю, но этот водный путь является лишь одним из примеров жизненно важного морского коридора, ставшего передовой линией в новую эпоху дронов и ракет, нацеленных на экономические артерии.
Дроны меняют морскую войну: Дэвид Рош, президент Quantum Strategy, отметил, что Азовское море стало новым узким местом и новой войной, где украинские дроны атакуют российские танкеры.
Ожидается, что около 25% экспорта зерна России и 25-30% ее экспорта нефти из Черного моря могут быть нарушены, что может иметь серьезные последствия для мировых цен на продовольствие.
Сложная ситуация с безопасностью заставляет судоходные компании пересматривать свои маршруты, увеличивать страховые расходы и создавать запасы.
Кроме того, Ормузский пролив и Баб эль-Мандеб, находящиеся в центре конфликта, требуют новых стратегий для навигации.