Հնդկաստանի քննության արտահոսքը բացահայտեց Gen Z-ի աշխատանքային ճգնաժամը
Հնդկաստանի երիտասարդության աշխատանքային ճգնաժամը դարձել է վարչապետ Մոդի կառավարության ամենամեծ խոցելիությունը
Հնդկաստանի քննության արտահոսքը դարձել է երիտասարդների բողոքի պատճառ, սակայն իրական պատճառը բարձր գործազրկությունն է:
• Հնդկաստանը ունի աշխարհի ամենամեծ երիտասարդ բնակչությունը, սակայն ապահով աշխատանքի հնարավորությունները կախված են չափազանց մրցակցային քննություններից:
• Հիմնական խնդիրը "ապահով, լավ վճարվող աշխատանքների" սահմանափակ մատակարարումն է:
Հնդկաստանի երիտասարդության գործազրկության ճգնաժամը դարձել է վարչապետ Նարենդրա Մոդի կառավարության ամենամեծ խոցելիությունը, բացահայտելով երկրի տնտեսական հավակնությունների և միլիոնավոր երիտասարդ շրջանավարտների իրականության միջև եղած բացը:
Այս ամիս բողոքը սկսվեց, երբ քննության արտահոսքը ստիպեց նորից անցկացնել բժշկական ընդունելության քննությունը, ինչը հանգեցրեց ուսանողների nationwide բողոքի, որը ղեկավարում էր սոցիալական մեդիայի վրա տարածված երիտասարդական շարժումը՝ Cockroach Janta Party:
Բողոքի պատճառը քննության արտահոսքն էր, սակայն տնտեսագետները նշում են, որ ցույցերը արտահայտում են ավելի խորքային խնդիր՝ մի սերունդ, որը պայքարում է ապահով, լավ վճարվող աշխատանք գտնելու համար:
Հնդկաստանում 15-25 տարեկան երիտասարդների շրջանում շրջանավարտների գործազրկությունը մոտ 40% է, իսկ շրջանավարտները կազմում են երկրի գործազրկվածների երկու երրորդը:
Համաձայն տվյալների, 2019-ից 2026 թվականներին NEET քննությանը դիմողների թիվը 50%-ով աճել է՝ հասնելով 2.2 միլիոնի:
Բացի բժշկությունից, միլիոնավոր ուսանողներ մրցում են նաև այլ քննությունների համար, ինչպիսիք են JEE-ն, CUET-ը և UPSC-ի քաղաքացիական ծառայությունների քննությունը:
Մոդի կառավարությունը, որը խոստացել էր տնտեսական բարեփոխումներ և ավելի լավ աշխատանքային հնարավորություններ, այժմ բախվում է երիտասարդների աճող դժգոհությանը:
Վերջերս Մոդին նշանակել է նոր կրթության նախարար և ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ կրթական համակարգը բարելավելու համար:

Утечка экзаменационных материалов стала причиной недовольства молодежи, однако настоящей причиной является высокая безработица:
- Индия обладает самой большой молодежной популяцией в мире, но возможности для получения стабильной работы зависят от крайне конкурентных экзаменов:
- Основная проблема заключается в ограниченном количестве "стабильных, хорошо оплачиваемых рабочих мест":
Кризис занятости молодежи в Индии стал одной из крупнейших уязвимостей правительства премьер-министра Нарендры Моди, выявив разрыв между экономическими амбициями страны и реальностью, с которой сталкиваются миллионы молодых выпускников:
Недовольство всплыло на поверхность в этом месяце после утечки экзаменационных материалов, что вынудило провести повторный тест на медицинский прием, что привело к общенациональным протестам студентов, возглавляемым молодежным движением Cockroach Janta Party, популярным в социальных сетях:
Хотя скандал с экзаменами стал непосредственным триггером, экономисты утверждают, что демонстрации отражают более глубокую проблему: поколение, которое борется за то, чтобы найти стабильные, хорошо оплачиваемые рабочие места:
В Индии уровень безработицы среди выпускников в возрасте 15-25 лет составляет около 40%, а выпускники составляют две трети безработных в стране:
Согласно данным, количество студентов, подающих заявки на экзамен NEET, увеличилось на 50% с 2019 по 2026 год, достигнув 2,2 миллиона:
Кроме медицины, миллионы студентов также конкурируют за другие экзамены, такие как JEE, CUET и экзамен UPSC для гражданской службы:
Правительство Моди, которое обещало экономические реформы и лучшие возможности трудоустройства, теперь сталкивается с растущим недовольством молодежи:
Недавно Моди назначил нового министра образования и создал рабочую группу для улучшения образовательной системы: