Հնդկաստանը բարձրացնում է դիզելային և ինքնաթիռի վառելիքի արտահանման հարկերը
Հնդկաստանը բարձրացրել է դիզելային և ինքնաթիռի վառելիքի արտահանման հարկերը, որոնք ուժի մեջ են մտնում հուլիսի 16-ից, քանի որ Հորմուզի ճգնաժամը նորից սրվում է և ավելի է սեղմում վառելիքի շուկաները:
Հնդկաստանի ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության համաձայն, դիզելային վառելիքի արտահանման հարկը բարձրացվել է 8.5 ռուփեից (0.10 ԱՄՆ դոլար) մինչև 15.50 ռուփե (0.16 ԱՄՆ դոլար) մեկ լիտրի համար, իսկ ինքնաթիռի վառելիքի արտահանման հարկը՝ 7.5 ռուփեից մինչև 14.5 ռուփե:
Դրա հետ մեկտեղ, Հնդկաստանը նվազեցրել է բենզինի արտահանման հարկը 4 ռուփեից 2.5 ռուփե:
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ բարձրացված հարկերը կարող են սահմանափակել Հնդկաստանի վառելիքի արտահանումները, ինչը չի բարի լուր համաշխարհային վառելիքի շուկայի համար, որը արդեն իսկ չափազանց սեղմված է դիզելային վառելիքի պաշարներով:

Индия повышает экспортные налоги на дизельное топливо и авиационное топливо
Индия повысила экспортные налоги на дизельное топливо и авиационное топливо, которые вступают в силу с 16 июля, поскольку кризис в Ормузе снова обостряется и еще больше сжимает топливные рынки.
Согласно сообщению Министерства финансов Индии, экспортные налоги на дизельное топливо были увеличены с 8,5 рупий (0,10 доллара США) до 15,50 рупий (0,16 доллара США) за литр, а экспортные налоги на авиационное топливо были повышены с 7,5 рупий до 14,5 рупий:
При этом Индия снизила экспортный налог на бензин с 4 рупий до 2,5 рупий:
Аналитики ожидают, что повышенные налоги могут ограничить экспорт топлива из Индии, что не является хорошей новостью для мирового рынка топлива, который уже и так сильно сжат по запасам дизельного топлива: