ՀՀ-ում կձևավորվի պետական տեղեկատվական համակարգի տվյալների շտեմարանի կատալոգ
Կառավարությունը հաստատել է Տվյալների դասակարգման համակարգ ստեղծելու և դրա կիրառման կարգը։ Այն կնպաստի Պետական տեղեկատվական համակարգում կիրառվող դասակարգիչների կառավարման, հաստատման, փոփոխման և չեղարկման ընթացակարգերի կանոնակարգմանն ու միասնականացմանը:
«Կառավարությունն ընդունել է «Պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարչական համակարգը ստեղծելու և դրա կիրառման կարգը հաստատելու մասին» որոշում։ Ըստ հիմնավորման՝ Պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարչական համակարգը (ՊՏՀ ԿՀ) կազմված է Պետական տեղեկատվական համակարգը կառավարող տեղեկատվական համակարգից և դրա կառավարման սկզբունքներից։ ՊՏՀ ԿՀ հիմնական նպատակն է ապահովել բավարար գործիքակազմ պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարման համար, որով կապահովվի ՊՏՀ գործունեության թափանցիկությունը, ՊՏՀ զարգացման պլանավորումը, տվյալների շտեմարանների համապատասխանության վերահսկման գործառույթը։ Հայաստանի Հանրապետությունում ներկայումս բացակայում է ՊՏՀ ԿՀ, որը հանգեցրել է պետական մարմինների տեղեկատվական համակարգերի ոչ ստանդարտացված լուծումների և համահավասար զարգացման, ինչն էլ իր հերթին բերում է փոխգործելիության խնդիրների։ ՊՏՀ ԿՀ-ի նպատակն է երաշխավորել պետական հատվածի տեղեկատվական համակարգերի թափանցիկ, հավասարակշռված և արդյունավետ կառավարումն ու զարգացումը:
Ինչպես նշել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, որոշումները վերաբերում են թվային տվյալների մասով ստանդարտ սահմանելուն:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ անցած տարվա վերջում ընդունվել է «Հանրային տեղեկությունների մասին» օրենքը, որի 20-րդ հոդվածը հստակ ձևակերպում է, թե ինչ ենթահամակարգեր էր պետք ստեղծել համակարգը աշխատեցնելու համար:
Գևորգ Մանթաշյանի խոսքով՝ այս համակարգերի փոխգործելիությունը և մի ստանդարտով իրար հետ շփվելը շատ կարևոր են, որպեսզի ճշգրիտ և առանց խափանումների տեղեկություններ փոխանակվեն համակարգերի միջև:
«Օրենքը, որը մենք ընդունում էինք, մի շատ կարևոր սկզբունք էր ամրագրում՝ «տվյալը մեկ անգամ» գաղափարը, որը նշանակում էր, որ եթե մի տեղեկություն որևէ պետական տեղեկատվական համակարգում արդեն իսկ ներկայացվում է, երկրորդ անգամ պետք չէ այն ներկայացնել։ Բայց որպեսզի դա տեղի ունենա, կարևոր է, որ մի ստանդարտով լինեն այդ տեղեկությունները։ Այս որոշումով մենք այդ ստանդարտն ենք ձևակերպում, թե ինչ ձևով պետք է լինի, ինչ ձևաչափով պետք է տեղեկությունները հավաքագրվեն»,- նշել է փոխնախարարը:
Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների համագործակցությունը՝ անհրաժեշտ աշխատանքներն իրականացնելու և արդյունքներ արձանագրելու համար:

A Catalog of the State Information System Database Will Be Established in Armenia
The government has approved the procedure for creating a data classification system. This will facilitate the management, approval, modification, and cancellation of the classifiers used in the State Information System.
“The government has adopted a decision on the establishment and approval of the management system of the State Information System.” According to the justification, the Management System of the State Information System (MS SIS) consists of the information system managing the State Information System and its management principles. The main goal of the MS SIS is to provide sufficient tools for managing the State Information System, ensuring the transparency of its operations, planning its development, and controlling the compliance of databases. Currently, there is no MS SIS in the Republic of Armenia, which has led to non-standardized solutions in the information systems of state bodies and equal development, resulting in interoperability issues. The goal of the MS SIS is to guarantee transparent, balanced, and effective management and development of information systems in the public sector.
As noted by the First Deputy Minister of High Technology, Gevorg Mantashyan, the decisions relate to setting standards for digital data.
The Deputy Minister reminded that at the end of last year, the law on “Public Information” was adopted, which clearly states in Article 20 what subsystems need to be created for the system to function.
According to Gevorg Mantashyan, the interoperability of these systems and their interaction according to a single standard is very important for the accurate and uninterrupted exchange of information between systems.
“The law we adopted enshrined a very important principle – the idea of ‘data once,’ which means that if information is already presented in any state information system, it does not need to be presented again. But for this to happen, it is important that the information is standardized. With this decision, we are formulating the standard for how the information should be collected,” said the Deputy Minister.
Mher Grigoryan emphasized the need for cooperation among all interested agencies to carry out the necessary work and achieve results.