ՀՀ-ում կձևավորվի պետական տեղեկատվական համակարգի տվյալների շտեմարանի կատալոգ
Կառավարությունը հաստատել է Տվյալների դասակարգման համակարգ ստեղծելու և դրա կիրառման կարգը։ Այն կնպաստի Պետական տեղեկատվական համակարգում կիրառվող դասակարգիչների կառավարման, հաստատման, փոփոխման և չեղարկման ընթացակարգերի կանոնակարգմանն ու միասնականացմանը:
«Կառավարությունն ընդունել է «Պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարչական համակարգը ստեղծելու և դրա կիրառման կարգը հաստատելու մասին» որոշում։ Ըստ հիմնավորման՝ Պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարչական համակարգը (ՊՏՀ ԿՀ) կազմված է Պետական տեղեկատվական համակարգը կառավարող տեղեկատվական համակարգից և դրա կառավարման սկզբունքներից։ ՊՏՀ ԿՀ հիմնական նպատակն է ապահովել բավարար գործիքակազմ պետական տեղեկատվական համակարգի կառավարման համար, որով կապահովվի ՊՏՀ գործունեության թափանցիկությունը, ՊՏՀ զարգացման պլանավորումը, տվյալների շտեմարանների համապատասխանության վերահսկման գործառույթը։ Հայաստանի Հանրապետությունում ներկայումս բացակայում է ՊՏՀ ԿՀ, որը հանգեցրել է պետական մարմինների տեղեկատվական համակարգերի ոչ ստանդարտացված լուծումների և համահավասար զարգացման, ինչն էլ իր հերթին բերում է փոխգործելիության խնդիրների։ ՊՏՀ ԿՀ-ի նպատակն է երաշխավորել պետական հատվածի տեղեկատվական համակարգերի թափանցիկ, հավասարակշռված և արդյունավետ կառավարումն ու զարգացումը:
Ինչպես նշել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, որոշումները վերաբերում են թվային տվյալների մասով ստանդարտ սահմանելուն:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ անցած տարվա վերջում ընդունվել է «Հանրային տեղեկությունների մասին» օրենքը, որի 20-րդ հոդվածը հստակ ձևակերպում է, թե ինչ ենթահամակարգեր էր պետք ստեղծել համակարգը աշխատեցնելու համար:
Գևորգ Մանթաշյանի խոսքով՝ այս համակարգերի փոխգործելիությունը և մի ստանդարտով իրար հետ շփվելը շատ կարևոր են, որպեսզի ճշգրիտ և առանց խափանումների տեղեկություններ փոխանակվեն համակարգերի միջև:
«Օրենքը, որը մենք ընդունում էինք, մի շատ կարևոր սկզբունք էր ամրագրում՝ «տվյալը մեկ անգամ» գաղափարը, որը նշանակում էր, որ եթե մի տեղեկություն որևէ պետական տեղեկատվական համակարգում արդեն իսկ ներկայացվում է, երկրորդ անգամ պետք չէ այն ներկայացնել։ Բայց որպեսզի դա տեղի ունենա, կարևոր է, որ մի ստանդարտով լինեն այդ տեղեկությունները։ Այս որոշումով մենք այդ ստանդարտն ենք ձևակերպում, թե ինչ ձևով պետք է լինի, ինչ ձևաչափով պետք է տեղեկությունները հավաքագրվեն»,- նշել է փոխնախարարը:
Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է բոլոր շահագրգիռ գերատեսչությունների համագործակցությունը՝ անհրաժեշտ աշխատանքներն իրականացնելու և արդյունքներ արձանագրելու համար:

Правительство утвердило порядок создания системы классификации данных. Это будет способствовать управлению, утверждению, изменению и отмене процедур классификаторов, используемых в Государственной информационной системе.
«Правительство приняло решение о создании и утверждении порядка управления Государственной информационной системой». Согласно обоснованию, Управляющая система Государственной информационной системы (ГИС УС) состоит из информационной системы, управляющей ГИС, и принципов ее управления. Основная цель ГИС УС – обеспечить достаточный инструментарий для управления Государственной информационной системой, что обеспечит прозрачность ее деятельности, планирование ее развития и контроль за соответствием баз данных. В Республике Армения в настоящее время отсутствует ГИС УС, что привело к нестандартизированным решениям информационных систем государственных органов и равномерному развитию, что, в свою очередь, приводит к проблемам совместимости. Цель ГИС УС – гарантировать прозрачное, сбалансированное и эффективное управление и развитие информационных систем государственного сектора.
Как отметил первый заместитель министра высоких технологий Георгий Манташян, решения касаются стандартизации цифровых данных.
Заместитель министра напомнил, что в конце прошлого года был принят закон «О публичной информации», статья 20 которого четко формулирует, какие подсистемы необходимо создать для функционирования системы.
По словам Георгия Манташяна, совместимость этих систем и их взаимодействие по единому стандарту очень важны для точного и бесперебойного обмена информацией между системами.
«Закон, который мы принимали, закреплял очень важный принцип – идею «данные один раз», что означает, что если информация уже представлена в какой-либо государственной информационной системе, ее не нужно представлять второй раз. Но для того, чтобы это произошло, важно, чтобы информация была стандартизирована. С этим решением мы формулируем стандарт, каким образом информация должна быть собрана», - отметил заместитель министра.
Мгер Григорян отметил, что необходимо сотрудничество всех заинтересованных ведомств для реализации необходимых работ и достижения результатов.