«ՀՀ-ում ԵՄ անդամագրման օրենք նախաձեռնելը բացարձակ անիմաստ գործողություն էր»․ Ստեփան Դանիելյան
«ՀՀ-ում ԵՄ անդամագրման օրենքInitiating the Law on EU Membership in Armenia Was an Absolutely Meaningless Action»․ Ստեփան Դանիելյան նշել է, որ այս նախաձեռնությունը բացարձակ անիմաստ է և վտանգավոր է Հայաստանի տնտեսության համար։ Նա ընդգծել է, որ քաղաքական ուժերը պետք է կապվեն հանրության հետ, այլ ոչ թե ծառայեն տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոններին։
«Եթե այսօր ասենք ԵՄ-ին՝ մենք գործընթաց ենք սկսում և ուզում ենք գործընթացի մեջ մտնել, որ դառնանք ԵՄ անդամ, իրենք կասեն՝ դուք մեզնից ինչ եք ուզում, ձեր ՀԿ-ներն են օրենքը նախաձեռնել»,- ասել է նա։
Ստեփան Դանիելյանը նաև նշել է, որ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ձևավորումը տեղի է ունենում, ինչը կարևոր է ապագայի համար։

«Инициатива о вступлении Армении в ЕС была абсолютно бессмысленным шагом» — Степан Даниелян отметил, что эта инициатива является абсолютно бессмысленной и опасной для экономики Армении. Он подчеркнул, что политические силы должны связываться с обществом, а не служить различным геополитическим центрам.
«Если сегодня мы скажем ЕС, что начинаем процесс и хотим стать членом ЕС, они скажут: что вы от нас хотите, ваши НПО инициировали этот закон», — сказал он.
Степан Даниелян также отметил, что в Армении происходит формирование гражданского общества, что важно для будущего.