Գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հուլիսի 3-ին հայց հարուցելու առաջարկ է ներկայացրել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող հողատարածքի՝ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ի վարձակալության մրցույթն անվավեր ճանաչելու և դրա հիման վրա առաջացած իրավական հետևանքները վերացնելու պահանջներով:
«Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ին, օրենքի խախտմամբ կազմակերպվել է «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված 2.5 հա մակերեսով հողատարածքի վարձակալության մրցույթ, որի հաղթող է ճանաչվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը:
Դատախազության կողմից ներկայացված վերոնշյալ առաջարկից հետո, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի կամահայտնության արդյունքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտը լուծվել է հողատարածքի վարձակալության պայմանագիրը։ Այդ նպատակով՝ Կադաստրի կոմիտե են ներկայացվել համապատասխան դիմումը և անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 10-ին ուժը կորցրած է ճանաչվել Կարապետ Գուլոյանի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը. Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանն է վերադարձվել Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող 2.5 հա մակերեսով հողատարածքը, որի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 12 միլիոն 870 հազար դրամ:
Դատախազության նախաձեռնած ուսումնասիրությամբ պարզվել էր նաև, որ վարձակալության պայմանագրի համաձայն՝ հողի կադաստրային արժեքի փոփոխության դեպքում վարձատուն պարտավոր էր նախապես գրավոր տեղեկացնել վարձակալին, որից հետո վարձավճարը պետք է հաշվարկվեր նոր կադաստրային արժեքի հիման վրա։ Մինչդեռ, 2021 թվականի հունվարի 1-ին՝ հողամասերի կադաստրային արժեքների աճի հիմքով վարձավճարների փոփոխության պայմաններում, վարձավճարների փոփոխության վերաբերյալ ծանուցումը վարձակալին ուղարկվել է 2024 թվականի հուլիսի 29-ին: Արդյունքում, 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2024 թվականի հուլիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածի համար չի հաշվարկվել և չի վճարվել շուրջ 2 միլիոն 432 հազար դրամ վարձավճար։ Այս կապակցությամբ, Դատախազության կողմից ներկայացվել է հանցանքի մասին հաղորդում:
Տեղեկացնենք նաև, որ նշված տարածքում այլ անձանց կողմից արձանագրվել են հողազավթման դեպքեր: Ներկայում Դատախազությունը, համագործակցելով իրավասու պետական մարմինների հետ, հողն ապօրինի զավթումից ազատելու ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացնում»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Генеральная прокуратура сообщает, что Управление по защите государственных интересов 3 июля 2026 года представило предложение о подаче иска в Министерство окружающей среды РА и в Государственный природный парк "Севан" о признании недействительным конкурса на аренду земельного участка на берегу Севана, проведенного 12 августа 2005 года, и о восстановлении правовых последствий, возникших на его основании.
"Генеральная прокуратура в рамках полномочий по подаче иска о защите государственных (муниципальных) интересов провела исследование и установила, что 12 августа 2005 года был проведен конкурс на аренду земельного участка площадью 2,5 га, предназначенного для отдыха, на территории Государственного природного парка "Севан", который был организован с нарушением закона, и победителем был признан бывший губернатор Котайка Карапет Гулоян.
После представленного Генеральной прокуратурой предложения, в результате самоидентификации Карапета Гулояна, до окончания срока действия договора аренды был расторгнут договор аренды земельного участка. Для этой цели в Комитет по кадастру были представлены соответствующее заявление и необходимые документы.
В результате, 10 июля 2026 года было признано недействительным государственное регистрация права аренды Карапета Гулояна, и земельный участок площадью 2,5 га на берегу Севана был возвращен в управление Республики Армения, кадастровая стоимость которого составляет около 12 миллионов 870 тысяч драмов.
Также в ходе исследования, инициированного прокуратурой, было установлено, что согласно условиям договора аренды, в случае изменения кадастровой стоимости земли, арендодатель был обязан заранее уведомить арендатора в письменной форме, после чего арендная плата должна была рассчитываться на основе новой кадастровой стоимости. Однако уведомление об изменении арендной платы было отправлено арендатору только 29 июля 2024 года, несмотря на то, что с 1 января 2021 года арендная плата должна была измениться в связи с увеличением кадастровой стоимости земельных участков. В результате, за период с 1 января 2021 года по 29 июля 2024 года не была рассчитана и не была уплачена арендная плата в размере около 2 миллионов 432 тысяч драмов. В связи с этим Генеральной прокуратурой было подано сообщение о преступлении.
Также сообщаем, что на указанной территории были зафиксированы случаи самозахвата земли другими лицами. В настоящее время Генеральная прокуратура совместно с уполномоченными государственными органами проводит работы по освобождению земли от незаконного захвата," - говорится в сообщении.