Գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հուլիսի 3-ին հայց հարուցելու առաջարկ է ներկայացրել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող հողատարածքի՝ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ի վարձակալության մրցույթն անվավեր ճանաչելու և դրա հիման վրա առաջացած իրավական հետևանքները վերացնելու պահանջներով:
«Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզել էր, որ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ին, օրենքի խախտմամբ կազմակերպվել է «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված 2.5 հա մակերեսով հողատարածքի վարձակալության մրցույթ, որի հաղթող է ճանաչվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը:
Դատախազության կողմից ներկայացված վերոնշյալ առաջարկից հետո, Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի կամահայտնության արդյունքում, մինչև պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտը լուծվել է հողատարածքի վարձակալության պայմանագիրը։ Այդ նպատակով՝ Կադաստրի կոմիտե են ներկայացվել համապատասխան դիմումը և անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 10-ին ուժը կորցրած է ճանաչվել Կարապետ Գուլոյանի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը. Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանն է վերադարձվել Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող 2.5 հա մակերեսով հողատարածքը, որի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է 12 միլիոն 870 հազար դրամ:
Դատախազության նախաձեռնած ուսումնասիրությամբ պարզվել էր նաև, որ վարձակալության պայմանագրի համաձայն՝ հողի կադաստրային արժեքի փոփոխության դեպքում վարձատուն պարտավոր էր նախապես գրավոր տեղեկացնել վարձակալին, որից հետո վարձավճարը պետք է հաշվարկվեր նոր կադաստրային արժեքի հիման վրա։ Մինչդեռ, 2021 թվականի հունվարի 1-ին՝ հողամասերի կադաստրային արժեքների աճի հիմքով վարձավճարների փոփոխության պայմաններում, վարձավճարների փոփոխության վերաբերյալ ծանուցումը վարձակալին ուղարկվել է 2024 թվականի հուլիսի 29-ին: Արդյունքում, 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2024 թվականի հուլիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածի համար չի հաշվարկվել և չի վճարվել շուրջ 2 միլիոն 432 հազար դրամ վարձավճար։ Այս կապակցությամբ, Դատախազության կողմից ներկայացվել է հանցանքի մասին հաղորդում:
Տեղեկացնենք նաև, որ նշված տարածքում այլ անձանց կողմից արձանագրվել են հողազավթման դեպքեր: Ներկայում Դատախազությունը, համագործակցելով իրավասու պետական մարմինների հետ, հողն ապօրինի զավթումից ազատելու ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացնում»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

2.5 Hectare Land Plot on the Shores of Lake Sevan Returned to State Control
The Prosecutor's Office reports that the Department for the Protection of State Interests submitted a proposal on July 3, 2026, to file a lawsuit with the Ministry of Environment of the Republic of Armenia and the "Sevan" National Park SNCO to invalidate the lease competition for the land plot located on the shores of Lake Sevan, held on August 12, 2005, and to restore the legal consequences arising from it.
"The Prosecutor's Office, within the framework of its authority to file a lawsuit for the protection of state (municipal) interests, conducted an investigation and found that on August 12, 2005, a competition for the lease of a 2.5-hectare land plot intended for recreation was organized in violation of the law on the territory of the "Sevan" National Park, and the winner was recognized as the former governor of Kotayk, Karapet Guloyan.
Following the proposal made by the Prosecutor's Office, as a result of the self-identification of former governor Karapet Guloyan, the lease agreement for the land plot was terminated before the expiration of the contract. For this purpose, the relevant application and necessary documents were submitted to the Cadastre Committee.
As a result, on July 10, 2026, the state registration of Karapet Guloyan's lease rights was declared invalid, and the 2.5-hectare land plot on the shores of Lake Sevan was returned to the control of the Republic of Armenia, with an estimated cadastral value of 12 million 870 thousand drams.
The investigation initiated by the Prosecutor's Office also revealed that according to the lease agreement, in case of a change in the cadastral value of the land, the landlord was obliged to notify the tenant in writing in advance, after which the rent should be calculated based on the new cadastral value. However, the notification regarding the change in rent was sent to the tenant only on July 29, 2024, despite the fact that the rent should have changed due to the increase in the cadastral values of the land plots starting from January 1, 2021. As a result, for the period from January 1, 2021, to July 29, 2024, rent amounting to approximately 2 million 432 thousand drams was neither calculated nor paid. In this regard, the Prosecutor's Office has submitted a report of a crime.
It is also reported that there have been cases of land grabbing by other individuals in the mentioned area. Currently, the Prosecutor's Office, in cooperation with the relevant state authorities, is working to free the land from illegal seizure," - the statement says.