Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի եկամուտները 2026 թվականի առաջին կիսամյակում կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տարածած՝ Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունից։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:

Доходы государственного бюджета Армении в первом полугодии 2026 года составили 1,643 млрд драм, что обеспечило выполнение прогнозного показателя на уровне 106,0%.
Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на информацию, распространенную Министерством финансов Республики Армения о выполнении государственного бюджета за первое полугодие 2026 года. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы государственного бюджета увеличились на 14,7% или на 210,1 млрд драм.
Расходы государственного бюджета Армении в первом полугодии 2026 года составили 1,576 млрд драм, что обеспечило выполнение скорректированного плана на уровне 83,2%. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года расходы увеличились на 7% или на 103,6 млрд драм.
В первом полугодии 2026 года государственный бюджет был выполнен с профицитом в 67,3 млрд драм, в то время как запланированный дефицит составил 342,4 млрд драм, а дефицит за аналогичный период прошлого года составил 39,2 млрд драм.