Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի եկամուտները 2026 թվականի առաջին կիսամյակում կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տարածած՝ Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունից։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:

Armenia's State Budget Revenues in the First Half of 2026 Amounted to 1.643 Billion Dram
Armenia's state budget revenues in the first half of 2026 amounted to 1.643 billion dram, achieving 106.0% of the projected indicator for the period.
This information was reported by Armenpress, citing data from the Ministry of Finance of the Republic of Armenia regarding the execution of the state budget for the first half of 2026. Compared to the same period last year, state budget revenues increased by 14.7% or 210.1 billion dram.
In the first half of 2026, Armenia's state budget expenditures amounted to 1.576 billion dram, achieving 83.2% of the adjusted program. Compared to the same period last year, expenditures increased by 7% or 103.6 billion dram.
During the first half of 2026, the state budget was executed with a surplus of 67.3 billion dram, against a planned deficit of 342.4 billion dram and a deficit of 39.2 billion dram for the same period last year.
Complete information can be found on the official website of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia.