Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն բացահայտել է վառելիքի ոլորտում տնտեսվարող սուբյեկտի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր թաքցնելու հերթական դեպքը։
«ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության երկրորդ բաժնում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևան-Սևան մայրուղում գործող, վառելիքի մանրածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունը՝ գործունեության արդյունքում իրացումից ստացված հասույթներն ամբողջությամբ չի արտացոլում հարկային մարմին ներկայացվող հարկային հաշվարկներում։
ՀՕՀ վարչության աշխատակիցները ձեռնարկել և իրականացրել են ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Ընկերության գազալցակայաններում տեղադրված լիցքավորման աշտարակներից դուրս են բերվել և հետազոտվել են իրացման վերաբերյալ տվյալները: Միաժամանակ ուսումնասիրվել են նաև վաճառքի հաշվառման մատյաններն ու սևագիր գրառումներ պարունակող տետրերը։ Ձեռք բերված տվյալները համադրվել են ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա նույն ժամանակաշրջանների վերաբերյալ հարկային հաշվարկների տվյալների հետ: Պարզվել է, որ ընկերության կողմից 2022-2026 թթ-ին սեղմած բնական գազի, հեղուկ գազի, բենզինի և դիզելային վառելիքի վաճառքների մասով թերհայտարարագրվել է շուրջ 600 մլն դրամի իրացման շրջանառություն։ Արդյունքում չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել շուրջ 210 մլն ՀՀ դրամ»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մանրամասներ են ներկայացնում ՊԵԿ-ից։
Նշված փաստի առթիվ առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Կառույցի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչությունը շարունակում է անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկել ոչ միայն կատարված հանցագործությունների բացահայտման, այլև դրանք կանխելու ուղղությամբ, միաժամանակ հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին զերծ մնալ նման արատավոր վարքագծից և չկատարել ապօրինություններ, իսկ գնորդներին պարտադիր տրամադրել ՀԴՄ կտրոններ կամ օրենսդրությամբ սահմանված այլ հաշվարկային փաստաթղթեր։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Государственный комитет по доходам Армении выявил очередной случай укрытия крупных налогов в топливной сфере.
«Во втором отделе управления расследования и оперативного наблюдения ГКН поступили оперативные данные о том, что компания, занимающаяся розничной торговлей топливом на трассе Ереван-Геворг, полностью не отражает доходы от реализации в налоговых расчетах, представляемых налоговым органам.
Сотрудники управления провели масштабные оперативно-розыскные мероприятия. Данные о реализации были извлечены и исследованы из установленных на автозаправочных станциях компании заправочных колонок. Также были изучены журналы учета продаж и тетради с неофициальными записями. Полученные данные были сопоставлены с данными налоговых расчетов, имеющимися в информационной базе ГКН за аналогичные периоды. Установлено, что с 2022 по 2026 годы компанией было занижено около 600 миллионов драмов оборота от продаж сжиженного природного газа, сжиженного газа, бензина и дизельного топлива. В результате не было рассчитано и не уплачено в государственный бюджет около 210 миллионов драмов», – сообщают детали из ГКН.
По данному факту в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении направлено сообщение о преступлении, по которому возбуждено уголовное дело в соответствии с соответствующей статьей Уголовного кодекса Армении.
В сообщении структуры говорится, что управление расследования и оперативного наблюдения продолжает принимать необходимые меры не только для раскрытия совершенных преступлений, но и для их предотвращения, одновременно призывая хозяйствующие субъекты воздерживаться от подобного порочного поведения и не совершать правонарушения, а покупателей настоятельно призывают предоставлять кассовые чеки или другие расчетные документы, предусмотренные законодательством.
Уведомление. Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении, решением суда, вступившим в законную силу.