ՀՀ կողմից պայմանագրի դադարեցման դեպքում ակնկալում ենք ներդրումների վերադարձ․ ՌԺԴ-ի ղեկավար
Ռուսական երկաթուղիների (ՌԺԴ) ղեկավար Օլեգ Բելոզերովը հայտարարել է, որ ընկերությունը ամբողջությամբ կատարում է Հայաստանի հետ կնքված կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները։ Նրա խոսքով, կոնցեսիան Հայաստանին տվել է ժամանակակից երկաթուղի՝ միաժամանակ հանրապետության բյուջեն ազատելով դրա վերականգնման և պահպանման ծախսերից։ Բելոզերովը նշել է, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղուց» ՌԺԴ-ին երբևէ շահաբաժիններ չեն վճարվել, և ամբողջ շահույթն ուղղվել է երկաթուղու զարգացմանը։
Բելոզերովը հավելել է, որ եթե պայմանները փոխվեն կամ կոնցեսիան դադարեցվի, նրանք իրավունք ունեն ակնկալել ներդրումների վերադարձ։ 2008-2025 թվականներին ՌԺԴ-ի և «Հարավկովկասյան երկաթուղու» միջոցներով իրականացված ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 396,3 մլն դոլար։

RZD head Oleg Belozerov stated that the company fully complies with the obligations under the concession agreement signed with Armenia. According to him, the concession has provided Armenia with a modern railway while freeing the republic's budget from the costs of its restoration and maintenance. Belozerov noted that RZD has never received dividends from the South Caucasian Railway, and all profits have been directed towards the railway's development.
He added that if conditions change or the concession is terminated, they have the right to expect the return of investments. The total volume of investments made by RZD and the South Caucasian Railway from 2008 to 2025 is approximately $396.3 million.