ՀՀ կողմից պայմանագրի դադարեցման դեպքում ակնկալում ենք ներդրումների վերադարձ․ ՌԺԴ-ի ղեկավար
Ռուսական երկաթուղիների (ՌԺԴ) ղեկավար Օլեգ Բելոզերովը հայտարարել է, որ ընկերությունը ամբողջությամբ կատարում է Հայաստանի հետ կնքված կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները։ Նրա խոսքով, կոնցեսիան Հայաստանին տվել է ժամանակակից երկաթուղի՝ միաժամանակ հանրապետության բյուջեն ազատելով դրա վերականգնման և պահպանման ծախսերից։ Բելոզերովը նշել է, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղուց» ՌԺԴ-ին երբևէ շահաբաժիններ չեն վճարվել, և ամբողջ շահույթն ուղղվել է երկաթուղու զարգացմանը։
Բելոզերովը հավելել է, որ եթե պայմանները փոխվեն կամ կոնցեսիան դադարեցվի, նրանք իրավունք ունեն ակնկալել ներդրումների վերադարձ։ 2008-2025 թվականներին ՌԺԴ-ի և «Հարավկովկասյան երկաթուղու» միջոցներով իրականացված ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 396,3 մլն դոլար։

Глава РЖД Олег Белозеров заявил, что компания полностью выполняет обязательства, взятые по концессионному соглашению с Арменией. По его словам, концессия предоставила Армении современную железную дорогу, одновременно освободив бюджет республики от расходов на ее восстановление и содержание. Белозеров отметил, что РЖД никогда не получала дивиденды от «Южно-Кавказской железной дороги», и вся прибыль направлялась на развитие железной дороги.
Он добавил, что в случае изменения условий или расторжения концессии они имеют право ожидать возврата инвестиций. Общий объем инвестиций, осуществленных РЖД и «Южно-Кавказской железной дорогой» в период с 2008 по 2025 годы, составил около 396,3 миллиона долларов.