ՀՀ կառավարությունը պետական աջակցություն կտրամադրի Արարատի և Արմավիրի մարզերի ձկնաբուծարաններին
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 30-ի նիստում հաստատեց Արարատի և Արմավիրի մարզերում գործող ձկնաբուծարաններին պետական աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին հարցը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումն ընդունվեց միաձայն։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը զեկուցելով հարցի վերաբերյալ՝ նշեց, որ նախագծով նախատեսվում է աջակցություն տրամադրել Արարատի և Արմավիրի մարզերում գտնվող արդյունագործական ձկնաբուծության 135 տնտեսություններին, որոնք զբաղվում են իշխան և թառափ ձկնատեսակների բուծմամբ, ինչպես նաև բեղմնավորված ձկնկիթի ու խավիարի արտադրությամբ, բայց միևնույն ժամանակ պարտադիր պետք է հանդիսանան ԱԱՀ (ավելացված արժեքի հարկ) վճարող։
Ըստ նրա, աջակցությունը տրամադրվելու է միանվագ փոխհատուցման ձևով՝ հետևյալ բանաձևով․ «2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ձեռք բերված ձկան կերի 1 ամսվա միջին արժեքի 20 տոկոսի չափով։ Ընդ որում, 1 կիլոգրամի համար հաշվարկել ենք 900 դրամ արժեքը։ Անհրաժեշտությունն այս ծրագրի պայմանավորված է ձկան և ձկնամթերքի արտահանման սահմանափակումների արդյունքում ծագած որոշակի ֆինանսական դժվարություններով, որոնք ունեն ձկնարդյունաբերողները։ Պետք է մեղմենք դրանք (խմբ․– դժվարությունները), որպեսզի նրանք ինքնարժեքն իջեցնելով՝ հնարավորություն ունենան ներքին շուկայում որոշակի իջեցնել գները։ Միևնույն ժամանակ՝ ինքնարժեքի իջեցմամբ հնարավորություն ունենան նոր շուկաներ մուտք գործել»,- նշեց նախարարը։
Գևորգ Պապոյանն ընդգծեց, որ ծրագրի շրջանակում կարևորվելու է ձկան կերի սերտիֆիկացված լինելը և դրա համապատասխանությունը ԵԱՏՄ և ԵՄ չափանիշներին։
Ծրագրի մյուս կետերն, ըստ նրա, վերաբերում են մեխանիզմներին, որոնցով տնտեսվարողները կարող են դիմել այս աջակցությունից օգտվելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծելով տրամադրվելիք աջակցության կարևորությունը՝ անդրադարձավ նաև ոլորտում առկա խնդիրներին։ Նա արձանագրեց, որ չնայած տնտեսական կապերը բազմազանեցնելու անհրաժեշտության մասին տարիներ շարունակ հնչող ուղերձին և դրա իրականացման համար կառավարության տրամադրած լայն գործիքակազմին՝ դիվերսիֆիկացում հիմնականում տեղի չի ունեցել։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև՝ ըստ ՊԵԿ-ի տվյալների՝ ձկնաբուծությամբ զբաղվող տնտեսությունները տարեկան 2․5-3 մլրդ դրամի հարկ են վճարում, ինչը ոլորտում ստվերի հնարավոր առկայության վերաբերյալ հարցեր է առաջացնում։ Վարչապետը նշեց, որ Կառավարությունը հետամուտ է լինելու նաև այս հարցի ուսումնասիրությանը։
Հարցեր է հարուցում նաև Արարատյան դաշտի արտեզյան ջրերի օգտագործման արդյունավետությունը և արտադրված ձկնամթերքի որակի հարցը:
«Տասնյակ անգամներ խոսել եմ ստանդարտների մասին։ Որքանո՞վ է արտադրանքի որակը համապատասխանում ստանդարտներին։ Ընդ որում, պետք չէ ամբողջացնել․ կան, արտադրողներ, որոնք համապատասխանեցնում են,  բայց կան արտադրողներ, որոնք՝ ոչ։ Ես, օրինակ, իմ անձնական փորձը ասեմ։ Կրքեր կբորբոքեմ դրանով, բայց վաղուց աճեցված ձուկ չեմ օգտագործում, շատ վաղուց»,- հայտարարեց վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարը, կարևորելով պետական աջակցությունը դժվար կացությունում հայտնված տնտեսվարողներին՝ նշեց նաև, որ դա պետք է ուղղված լինի տվյալ ոլորտների զարգացմանը։
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հայկական արտադրանքի արտահանման հետ կապված ներկայիս խնդիրը համարում է ոչ թե ճգնաժամ, այլ տնտեսությունը զարգացնելու, արտադրանքը միջազգային ժամանակակից պահանջներին համապատասխանեցնելու հնարավորություն, որից անհրաժեշտ է լիարժեք օգտվել։
Նաև հայտարարվեց առկա խնդիրները տնտեսվարողների հետ անմիջական հանդիպումների և քննարկումների ձևաչափով քննարկելու՝ Կառավարության պատրաստակամության մասին։

Правительство Армении предоставит государственную поддержку рыбоводческим хозяйствам Армавирской и Араратской областей
Правительство Армении утвердило программу поддержки рыбоводческих хозяйств
Правительство Армении на заседании 30 июля утвердило вопрос о предоставлении государственной поддержки рыбоводческим хозяйствам, действующим в Армавирской и Араратской областях. Как сообщает «Арменпресс», решение было принято единогласно.
Министр экономики Георгий Папоян, докладывая по вопросу, отметил, что проектом предусмотрена поддержка 135 рыбоводческих хозяйств, занимающихся разведением осетровых и карповых видов рыб, а также производством оплодотворенной икры и икры, которые должны быть плательщиками НДС (налога на добавленную стоимость).
По его словам, поддержка будет предоставляться в виде единовременной компенсации в размере 20% от средней стоимости корма для рыбы за один месяц, приобретенного в первом полугодии 2026 года. При этом стоимость одного килограмма корма составит 900 драмов. Необходимость этой программы обусловлена определенными финансовыми трудностями, возникшими в результате ограничений на экспорт рыбы и рыбной продукции, с которыми сталкиваются рыбопроизводители. Необходимо смягчить эти трудности, чтобы они могли снизить себестоимость и, таким образом, иметь возможность снизить цены на внутреннем рынке. В то же время, снизив себестоимость, они смогут выйти на новые рынки», — отметил министр.
Георгий Папоян подчеркнул, что в рамках программы будет уделено внимание сертификации корма для рыбы и его соответствию стандартам ЕАЭС и ЕС.
Другие пункты программы касаются механизмов, с помощью которых предприниматели могут обратиться за этой поддержкой.
Премьер-министр Никол Пашинян, подчеркивая важность предоставляемой поддержки, также обратил внимание на существующие проблемы в секторе. Он отметил, что, несмотря на необходимость диверсификации экономических связей, о которой говорилось на протяжении многих лет, фактически диверсификация не произошла.
Никол Пашинян также отметил, что, согласно данным ГНД, предприятия, занимающиеся рыбоводством, ежегодно уплачивают налоги в размере 2,5-3 миллиарда драмов, что вызывает вопросы о возможном существовании теневой экономики в этом секторе. Премьер-министр отметил, что правительство также будет заниматься изучением этого вопроса.
Также вызывает вопросы эффективность использования артезианских вод Араратской долины и качество производимой рыбной продукции:
«Я много раз говорил о стандартах. Насколько качество продукции соответствует стандартам? При этом не нужно обобщать: есть производители, которые соответствуют, но есть и такие, которые не соответствуют. Я, например, скажу о своем личном опыте. Я давно не употребляю выращенную рыбу, очень давно», — заявил премьер-министр.
Глава правительства, подчеркивая важность государственной поддержки для предпринимателей, оказавшихся в сложной ситуации, отметил, что она должна быть направлена на развитие соответствующих секторов.
Никол Пашинян заявил, что текущую проблему с экспортом армянской продукции он считает не кризисом, а возможностью развивать экономику и адаптировать продукцию к современным международным требованиям, что необходимо полностью использовать.
Также было объявлено о готовности правительства обсудить существующие проблемы в формате прямых встреч и обсуждений с предпринимателями.