ՀՀ կառավարությունը «Հարավկովկասյան երկաթուղուն» լրացուցիչ 65,2 մլն դրամ սուբսիդիա կհատկացնի
ՀՀ կառավարությունը 65,2 մլն դրամով կավելացնի «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին տրամադրվող սուբսիդիան՝ ուղևորափոխադրումներից կրած վնասների մասնակի փոխհատուցման համար:
Կառավարության հաստատած նախագծի համաձայն՝ 2025 թվականի արդյունքներով ընկերությանը վճարման ենթակա սուբսիդիան կազմել է 312,2 մլն դրամ, մինչդեռ 2026 թվականի պետական բյուջեով այդ նպատակով նախատեսվել էր 246,9 մլն դրամ։ Արդյունքում, ըստ Կառավարության՝ առաջացել է 65,2 մլն դրամի տարբերություն, որը Կառավարությունն առաջարկում է լրացնել բյուջետային վերաբաշխման միջոցով:
Սուբսիդիայի տրամադրումը, ըստ գործադիրի, նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի միջև 2008 թվականին կնքված կոնցեսիոն պայմանագրով։ Դրանով սահմանված է, որ պետությունը մասնակի փոխհատուցում է ուղևորափոխադրումներից ընկերության կրած վնասները, իսկ 2016 թվականից այդ փոխհատուցումը կազմում է հաստատված վնասների 30 տոկոսը:
Նախագծի հեղինակների գնահատմամբ՝ փոփոխությունը թույլ կտա կատարել կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած պետական պարտավորությունները՝ առանց պետական բյուջեի եկամուտների կամ ծախսերի լրացուցիչ ավելացման:

Правительство Армении увеличит субсидию для «Южно-Кавказской железной дороги» на 65,2 млн драмов для частичной компенсации убытков от пассажирских перевозок.
Согласно утвержденному правительством проекту, сумма субсидии, подлежащая выплате компании по итогам 2025 года, составила 312,2 млн драмов, тогда как в государственном бюджете на 2026 год на эти цели было предусмотрено 246,9 млн драмов. В результате, по данным правительства, возникла разница в 65,2 млн драмов, которую правительство предлагает покрыть за счет перераспределения бюджета.
Предоставление субсидии, по словам исполнительной власти, предусмотрено концессионным соглашением, подписанным в 2008 году между Республикой Армения, «Южно-Кавказской железной дорогой» и «Российскими железными дорогами». Согласно этому соглашению, государство частично компенсирует убытки компании от пассажирских перевозок, а с 2016 года эта компенсация составляет 30% от подтвержденных убытков.
Авторы проекта считают, что изменение позволит выполнить государственные обязательства, взятые по концессионному соглашению, без дополнительного увеличения доходов или расходов государственного бюджета.