Հուլիսի 15-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Անուշիկ Ավետյանը հանդիպել են Օմանի Սուլթանության «KV Group» ընկերության տնօրեն Աբդուլ Վահիդիի և փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ Բալուշիի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Օմանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը: Քննարկվել են Հայաստանի և Օմանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև հայկական թարմ պտուղբանջարեղենի՝ Օմանի շուկա արտահանման հնարավորությունները:
Արման Խոջոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության արտահանման խթանման քաղաքականությունը՝ ընդգծելով Պարսից ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը, ինչպես նաև ներկայացրել է Հայաստանի ինտենսիվ այգեգործության և ջերմատնային տնտեսությունների ներուժը:
«KV Group»-ի ներկայացուցիչները հետաքրքրություն են հայտնել Հայաստանից թարմ պտուղբանջարեղենի ներմուծման հարցի վերաբերյալ:
Այցի շրջանակում նրանք կայցելեն Հայաստանի մի շարք այգեգործական և ջերմատնային տնտեսություններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրանքին և արտահանման հնարավորություններին:

On July 15, Deputy Ministers of Economy Arman Khojoyan and Anushik Avetyan met with Abdul Wahidi, the director of Oman’s ‘KV Group’, and vice president Muhammad Al Balushi.
The meeting was also attended by Hrachya Poladyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Oman. They discussed the development of trade and economic cooperation between Armenia and Oman, as well as the opportunities for exporting Armenian fresh fruits and vegetables to the Omani market.
Arman Khojoyan presented the Armenian government’s export promotion policy, emphasizing the importance of expanding cooperation with the Gulf countries, and outlined the potential of Armenia’s intensive horticulture and greenhouse industries.
Representatives of ‘KV Group’ expressed interest in importing fresh fruits and vegetables from Armenia.
During their visit, they will tour several horticultural and greenhouse enterprises in Armenia to familiarize themselves with the products and export possibilities.