Հուլիսի 15-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը և Անուշիկ Ավետյանը հանդիպել են Օմանի Սուլթանության «KV Group» ընկերության տնօրեն Աբդուլ Վահիդիի և փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ Բալուշիի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Օմանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը: Քննարկվել են Հայաստանի և Օմանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև հայկական թարմ պտուղբանջարեղենի՝ Օմանի շուկա արտահանման հնարավորությունները:
Արման Խոջոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության արտահանման խթանման քաղաքականությունը՝ ընդգծելով Պարսից ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը, ինչպես նաև ներկայացրել է Հայաստանի ինտենսիվ այգեգործության և ջերմատնային տնտեսությունների ներուժը:
«KV Group»-ի ներկայացուցիչները հետաքրքրություն են հայտնել Հայաստանից թարմ պտուղբանջարեղենի ներմուծման հարցի վերաբերյալ:
Այցի շրջանակում նրանք կայցելեն Հայաստանի մի շարք այգեգործական և ջերմատնային տնտեսություններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրանքին և արտահանման հնարավորություններին:

15 июля заместители министра экономики Арман Ходжоян и Анушик Аветян встретились с директором компании «KV Group» Султаната Оман Абдулом Вахидом и вице-президентом Мухаммадом Аль-Балуши.
На встрече также присутствовал чрезвычайный и полномочный посол Армении в Омане Храчья Поладян. Обсуждались возможности развития торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Оманом, а также возможности экспорта армянских свежих фруктов и овощей на рынок Омана.
Арман Ходжоян представил политику правительства Армении по стимулированию экспорта, подчеркивая важность расширения сотрудничества с государствами Персидского залива, а также представил потенциал интенсивного садоводства и тепличного хозяйства Армении.
Представители «KV Group» выразили интерес к вопросу импорта свежих фруктов и овощей из Армении.
В рамках визита они посетят ряд садоводческих и тепличных хозяйств Армении, чтобы ознакомиться с продукцией и возможностями экспорта.