ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 10-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը։ Կողմերը կարևորել են նախաձեռնության դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ պայմանավորվելով շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը՝ բարձրացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մարզերի մրցունակությունը։

Министр экономики Армении Геворг Папоян 10 июля встретился с главой представительства Всемирного банка в Армении Фабрицио Дзеркони. На встрече обсуждался ход программы улучшения туризма и региональной инфраструктуры (TRIP). Стороны подчеркнули важность инициативы для развития туризма и модернизации региональной инфраструктуры, договорившись продолжать тесное сотрудничество для обеспечения эффективного и своевременного выполнения запланированных мероприятий.
В рамках программы TRIP предусмотрено инвестирование 120 миллионов евро в развитие туристических кластеров Гора, Арени, Джермук, Ехегис, Двин, Гюмри и Дилижан. Программа направлена на стимулирование развития винного, курортного, приключенческого, культурного, образовательного и экотуризма, повышая туристическую привлекательность Армении и конкурентоспособность регионов.