ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 10-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեին։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը։ Կողմերը կարևորել են նախաձեռնության դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ պայմանավորվելով շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը՝ բարձրացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մարզերի մրցունակությունը։

Armenia's Minister of Economy Gevorg Papoyan Meets with Head of World Bank Office in Armenia Fabrizio Zarcuni
News | 2026/07/30 19:02
The meeting discussed the tourism and infrastructure improvement program
On July 10, Armenia's Minister of Economy Gevorg Papoyan met with the head of the World Bank Office in Armenia, Fabrizio Zarcuni. During the meeting, they discussed the progress of the Tourism and Regional Infrastructure Improvement Program (TRIP). The parties emphasized the initiative's role in developing tourism and modernizing regional infrastructure, agreeing to continue close cooperation to ensure the effective and timely implementation of planned activities.
The TRIP program aims to invest 120 million euros in the development of tourism clusters in Goris, Areni, Jermuk, Yeghgis, Dvin, Gyumri, and Dilijan. The program aims to promote the development of wine, spa, adventure, cultural, educational, and eco-tourism, enhancing Armenia's tourism appeal and the competitiveness of its regions.