ՀՀ առևտրային բանկերի տրամադրած վարկերն՝ ըստ ոլորտների․ 2026թ․ մայիս
Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալների 2026 թվականի մայիսի վերջի դրությամբ ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտներին տրամադրվել են ընդամենը 8,604,632 մլն դրամի վարկեր, որից 5,833,030 մլն-ը ՀՀ դրամով, մնացած 2,614,850 մլն-ը տարադրամով։ 2025թ․-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ գրանցվել է աճ 27.6%-ով։
Ըստ ոլորտների բաշխվածությունն ունի հետևյալ տեսքը․
Արդյունաբերության ոլորտին տրամադրվել է 707,562 մլն դրամի վարկ, որից 250,865 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 533,697 մլն-ը տարադրամով։
Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվել է 446,072 մլն դրամի վարկ, որից 364,625 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 81,447 մլն-ը տարադրամով։
Շինարարության ոլորտին տրամադրվել է 930,025 մլն դրամի վարկ, որից 343,690 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 586,335 մլն-ը տարադրամով։
Տրանսպորտի և կապի ոլորտին տրամադրվել է 219,829 մլն դրամի վարկ, որից 55,284 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 164,545 մլն-ը տարադրամով։
Ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության ոլորտին տրամադրվել է 829,143 մլն դրամի վարկ, որից 672,899 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 156,244 մլն-ը տարադրամով։
Առևտուրի ոլորտին տրամադրվել է 763,936 մլն դրամի վարկ, որից 299,762 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 464,174 մլն-ը տարադրամով։
Սպասարկման ոլորտին տրամադրվել է 915,193 մլն դրամի վարկ, որից 291,670 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 623,523 մլն-ը տարադրամով։
Սպառողական վարկեր տրամադրվել է 1,960,805 մլն դրամի, որից 1,880,185 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 80,620 մլն-ը տարադրամով։
Հիփոթեքային վարկեր տրամադրվել է 1,755,066 մլն դրամի, որից 1,674,049 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 81,017 մլն-ը տարադրամով։

Loans Provided by Armenian Commercial Banks by Sectors: May 2026
According to the Central Bank of Armenia, as of the end of May 2026, Armenian commercial banks provided a total of 8,604,632 million drams in loans to residents, of which 5,833,030 million were in drams and the remaining 2,614,850 million were in foreign currency. Compared to the comparable figure for 2025, this represents a growth of 27.6%.
The distribution by sectors is as follows:
In the industry sector, loans amounting to 707,562 million drams were provided, of which 250,865 million were in drams and the remaining 533,697 million were in foreign currency.
In the agriculture sector, loans amounting to 446,072 million drams were provided, of which 364,625 million were in drams and the remaining 81,447 million were in foreign currency.
In the construction sector, loans amounting to 930,025 million drams were provided, of which 343,690 million were in drams and the remaining 586,335 million were in foreign currency.
In the transport and communications sector, loans amounting to 219,829 million drams were provided, of which 55,284 million were in drams and the remaining 164,545 million were in foreign currency.
In the financial and insurance sector, loans amounting to 829,143 million drams were provided, of which 672,899 million were in drams and the remaining 156,244 million were in foreign currency.
In the trade sector, loans amounting to 763,936 million drams were provided, of which 299,762 million were in drams and the remaining 464,174 million were in foreign currency.
In the service sector, loans amounting to 915,193 million drams were provided, of which 291,670 million were in drams and the remaining 623,523 million were in foreign currency.
Consumer loans amounted to 1,960,805 million drams, of which 1,880,185 million were in drams and the remaining 80,620 million were in foreign currency.
Mortgage loans amounted to 1,755,066 million drams, of which 1,674,049 million were in drams and the remaining 81,017 million were in foreign currency.