Հայկական վարդերը փորձել են ՌԴ տանել որպես ոչ ալկոհոլային խմիչք
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելափակել է Բելառուսից հայկական ծագման ծաղիկների ներկրումը, որոնք ուղեկցվել են կեղծված փաստաթղթերով:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, օրեր առաջ՝ հուլիսի 23-ին Սմոլենսկի մարզում՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի՝ Բրյանսկի, Սմոլենսկի և Կալուգայի մարզերի վարչության վերահսկողությամբ ոչնչացվել է Հայաստանից ներկրված թարմ կտրած վարդերի խոշոր խմբաքանակ։ Այս միջոցառումն իրականացվել է Ռուսաստան կարգավորվող արտադրանքի ներկրման կանոնների կոպիտ խախտումների պատճառով:
Նշվում է, որ դեռ հունիսի 18-ին գործակալության տեսուչները՝ Սմոլենսկի մաքսատան աշխատակիցների հետ համատեղ, կասեցրել են 39 200 ծաղկից բաղկացած խմբաքանակի տեղափոխումը:
Բեռը տեղափոխող տրանսպորտային միջոցը վարել է Բելառուսի քաղաքացի, իսկ փոխադրումն իրականացվում էր Մինսկի մարզից դեպի Մոսկվա։ Սակայն փոխադրողը ուղեկցող փաստաթղթերում բեռը հայտարարագրել էր որպես ոչ ալկոհոլային տոնիկ ըմպելիքներ:
«Բեռնախցիկի զննման ընթացքում հայտնաբերվել են ծաղիկներ, որոնք չեն ունեցել անհրաժեշտ ֆիտոսանիտարական և փոխադրման փաստաթղթեր։ Մակնշման պահպանված հատվածները վկայում էին, որ ապրանքը ծագումով Հայաստանից:
2026 թվականի հունիսի 12-ին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանել Հայաստանից ծագող և այնտեղից առաքվող՝ կարգավորման ենթակա արտադրանքի՝ Ռուսաստան ներկրման, ինչպես նաև դրա տարածքով տարանցման նկատմամբ:
Ռուսական շուկա նշված տեսակի ապրանքների ներմուծման արգելքի, ինչպես նաև դրանց անվտանգությունը և տեղափոխման օրինականությունը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության պատճառով «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի վարչությունը կարգադրել է ոչնչացնել վարդերի տվյալ խմբաքանակը:
Փոխադրողը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության՝ Ռուսաստանի Դաշնության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 10.2-րդ հոդվածի համաձայն:

Armenian roses attempted to be imported to Russia as a non-alcoholic beverage
Rosselkhoznadzor has blocked the import of flowers of Armenian origin from Belarus, which were accompanied by forged documents:
According to the official statement, on July 23, a large batch of fresh cut roses imported from Armenia was destroyed in the Smolensk region under the supervision of Rosselkhoznadzor. This action was taken due to gross violations of the rules for importing regulated products into Russia:
It is noted that on June 18, agency inspectors, together with employees of the Smolensk customs, suspended the movement of a batch consisting of 39,200 flowers:
The vehicle transporting the cargo was driven by a Belarusian citizen, and the transportation was carried out from the Minsk region to Moscow. However, the transporter declared the cargo in the accompanying documents as non-alcoholic tonic beverages:
“During the inspection of the cargo compartment, flowers were found that lacked the necessary phytosanitary and transportation documents. The preserved markings indicated that the product originated from Armenia:
On June 12, 2026, Rosselkhoznadzor imposed temporary restrictions on the import of regulated products originating from Armenia and dispatched from there, as well as on transit through its territory:
Due to the ban on the import of such products into the Russian market and the absence of documents confirming their safety and legality of transportation, Rosselkhoznadzor ordered the destruction of this batch of roses:
The transporter was held administratively liable under Article 10.2 of the Administrative Offenses Code of the Russian Federation: