Հայկական վարդերը փորձել են ՌԴ տանել որպես ոչ ալկոհոլային խմիչք
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելափակել է Բելառուսից հայկական ծագման ծաղիկների ներկրումը, որոնք ուղեկցվել են կեղծված փաստաթղթերով:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, օրեր առաջ՝ հուլիսի 23-ին Սմոլենսկի մարզում՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի՝ Բրյանսկի, Սմոլենսկի և Կալուգայի մարզերի վարչության վերահսկողությամբ ոչնչացվել է Հայաստանից ներկրված թարմ կտրած վարդերի խոշոր խմբաքանակ։ Այս միջոցառումն իրականացվել է Ռուսաստան կարգավորվող արտադրանքի ներկրման կանոնների կոպիտ խախտումների պատճառով:
Նշվում է, որ դեռ հունիսի 18-ին գործակալության տեսուչները՝ Սմոլենսկի մաքսատան աշխատակիցների հետ համատեղ, կասեցրել են 39 200 ծաղկից բաղկացած խմբաքանակի տեղափոխումը:
Բեռը տեղափոխող տրանսպորտային միջոցը վարել է Բելառուսի քաղաքացի, իսկ փոխադրումն իրականացվում էր Մինսկի մարզից դեպի Մոսկվա։ Սակայն փոխադրողը ուղեկցող փաստաթղթերում բեռը հայտարարագրել էր որպես ոչ ալկոհոլային տոնիկ ըմպելիքներ:
«Բեռնախցիկի զննման ընթացքում հայտնաբերվել են ծաղիկներ, որոնք չեն ունեցել անհրաժեշտ ֆիտոսանիտարական և փոխադրման փաստաթղթեր։ Մակնշման պահպանված հատվածները վկայում էին, որ ապրանքը ծագումով Հայաստանից:
2026 թվականի հունիսի 12-ին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանել Հայաստանից ծագող և այնտեղից առաքվող՝ կարգավորման ենթակա արտադրանքի՝ Ռուսաստան ներկրման, ինչպես նաև դրա տարածքով տարանցման նկատմամբ:
Ռուսական շուկա նշված տեսակի ապրանքների ներմուծման արգելքի, ինչպես նաև դրանց անվտանգությունը և տեղափոխման օրինականությունը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության պատճառով «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի վարչությունը կարգադրել է ոչնչացնել վարդերի տվյալ խմբաքանակը:
Փոխադրողը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության՝ Ռուսաստանի Դաշնության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 10.2-րդ հոդվածի համաձայն:

Армянские розы пытались ввезти в РФ как безалкогольный напиток
Россельхознадзор запретил импорт цветов армянского происхождения из Беларуси, которые были сопроводены поддельными документами:
Согласно официальному сообщению, 23 июля в Смоленской области под контролем Россельхознадзора была уничтожена крупная партия свежесрезанных роз, импортированных из Армении. Это мероприятие было проведено из-за грубых нарушений правил импорта регулируемой продукции в Россию:
Отмечается, что еще 18 июня инспекторы агентства совместно с сотрудниками Смоленской таможни приостановили перемещение партии из 39 200 цветов:
Транспортное средство, перевозившее груз, управлял гражданин Беларуси, а транспортировка осуществлялась из Минской области в Москву. Однако перевозчик в сопроводительных документах задекларировал груз как безалкогольные тонизирующие напитки:
«Во время осмотра грузового отсека были обнаружены цветы, которые не имели необходимых фитосанитарных и транспортных документов. Сохраненные маркировки свидетельствовали о том, что товар родом из Армении:
12 июня 2026 года Россельхознадзор ввел временные ограничения на импорт продукции, происходящей из Армении и отправляемой из нее, а также на транзит через ее территорию:
Из-за запрета на импорт указанных видов товаров на российский рынок, а также отсутствия документов, подтверждающих их безопасность и законность транспортировки, управление Россельхознадзора распорядилось уничтожить данную партию роз:
Перевозчик был привлечен к административной ответственности в соответствии со статьей 10.2 Кодекса об административных правонарушениях Российской Федерации: