Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը (ՍԱՏՄ) տեղեկացնում է, որ հուլիսի 14-ից 21-ը իրականացված ստուգումների արդյունքում չորս հայկական կաթնամթերքի արտադրամասերում հիվանդ կենդանիների կաթի օգտագործման վերաբերյալ հիմնավորում չի հայտնաբերվել:
Ստուգումների ընթացքում պարզվել է, որ արտադրության մեջ օգտագործվող հումքն անցել է լաբորատոր ստուգում և եղել է անվտանգ:
Տեսչական մարմինը շարունակաբար իրականացնում է վերահսկողական միջոցառումներ, որպեսզի սննդամթերքի արտադրության ողջ շղթան համապատասխանի սննդամթերքի անվտանգության մասին իրավական ակտերով սահմանված պահանջներին:
Եթե ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվեն անհամապատասխանություններ, ՍԱՏՄ-ն կասեցնում է արտադրամասի գործունեությունը մինչև խախտումների վերացումը:

Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору России (Россельхознадзор) и специалисты САЦТМ сообщили, что в ходе совместных проверок с 14 по 21 июля в четырех армянских молочных предприятиях не было обнаружено оснований для использования молока от больных животных.
Согласно представленным документам, сырьё, используемое в производстве, прошло лабораторные испытания и было безопасным.
Контрольный орган последовательно следит за тем, чтобы вся цепочка производства продуктов питания соответствовала требованиям законодательства о безопасности продуктов питания.
В случае выявления несоответствий деятельность данного предприятия приостанавливается до устранения выявленных нарушений, а опасные партии изымаются из обращения и уничтожаются.