Հայկական գյուղմթերքի առաջին խմբաքանակները մուտք են գործել Վրացական շուկա
Հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը դեպի Վրաստան շարունակում է ընդլայնվել, մասնավորապես՝ հուլիսի 27-ին, 29-ին և 30-ին վրացական շուկա են մուտք գործել հայկական գյուղմթերքով բեռնված առաջին խմբաքանակները, նախատեսվում է մատակարարումների ծավալների հետագա աճ։ Այս մասին հաղորդում է Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունը` չմանրամասնելով, թե ինչ գյուղմթերքի մասին է խոսքը:
«Հաջողությամբ ավարտվել են բանակցությունները հայկական ձկնարտադրանքի՝ վրացական շուկայում իրացման հարցում։ Հայկական բարձրորակ ձկնարտադրանքն ևս հասանելի կլինի Վրաստանի սպառողներին», - ասված է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրությունում:
Թբիլիսիում Հայաստանի դիվանագիտական առաքելությունը վստահեցնում է, որ շարունակելու է հետևողական աշխատանքը՝ ուղղված հայ-վրացական առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը և հայաստանյան արտադրողների համար վրացական շուկայում նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Այս տարվա ապրիլի վերջից Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակումների լայնածավալ փուլ սկսեց՝ է՛լ ավելի ընդլայնելով դրանք մայիս-հունիս ամիսներին։ Սահմանափակումներ կամ արգելքներ կիրառվեցին հայկական հանքային ջրի, ալկոհոլային խմիչքների, ծաղիկների, ձկնամթերքի, մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքների՝ մրգերի, բանջարեղենի և հատապտուղների, իսկ բոլորովին վերջերս էլ՝ կաթնամթերքի ներմուծման նկատմամբ:

Экспорт армянских сельскохозяйственных продуктов в Грузию продолжает расширяться. В частности, 27, 29 и 30 июля на грузинский рынок поступила первая партия армянских сельскохозяйственных продуктов. Ожидается дальнейший рост объемов поставок. Об этом сообщает Посольство Армении в Грузии, не уточняя, о каких именно продуктах идет речь.
«Успешно завершены переговоры по реализации армянской рыбной продукции на грузинском рынке. Высококачественная армянская рыбная продукция также станет доступной для потребителей Грузии», - говорится в сообщении на странице посольства в Facebook.
Дипломатическая миссия Армении в Тбилиси уверяет, что продолжит последовательную работу, направленную на расширение армяно-грузинского торгово-экономического сотрудничества и создание новых возможностей для армянских производителей на грузинском рынке.
С конца апреля этого года Россия начала широкомасштабный этап экономических ограничений против Армении, которые были еще больше расширены в мае-июне. Были введены ограничения или запреты на ввоз армянской минеральной воды, алкогольных напитков, цветов, рыбной продукции, а также ряда сельскохозяйственных товаров - фруктов, овощей и ягод, а совсем недавно - на ввоз молочной продукции.