Հայկական գյուղմթերքի առաջին խմբաքանակները մուտք են գործել Վրացական շուկա
Հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը դեպի Վրաստան շարունակում է ընդլայնվել, մասնավորապես՝ հուլիսի 27-ին, 29-ին և 30-ին վրացական շուկա են մուտք գործել հայկական գյուղմթերքով բեռնված առաջին խմբաքանակները, նախատեսվում է մատակարարումների ծավալների հետագա աճ։ Այս մասին հաղորդում է Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունը` չմանրամասնելով, թե ինչ գյուղմթերքի մասին է խոսքը:
«Հաջողությամբ ավարտվել են բանակցությունները հայկական ձկնարտադրանքի՝ վրացական շուկայում իրացման հարցում։ Հայկական բարձրորակ ձկնարտադրանքն ևս հասանելի կլինի Վրաստանի սպառողներին», - ասված է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրությունում:
Թբիլիսիում Հայաստանի դիվանագիտական առաքելությունը վստահեցնում է, որ շարունակելու է հետևողական աշխատանքը՝ ուղղված հայ-վրացական առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը և հայաստանյան արտադրողների համար վրացական շուկայում նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Այս տարվա ապրիլի վերջից Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակումների լայնածավալ փուլ սկսեց՝ է՛լ ավելի ընդլայնելով դրանք մայիս-հունիս ամիսներին։ Սահմանափակումներ կամ արգելքներ կիրառվեցին հայկական հանքային ջրի, ալկոհոլային խմիչքների, ծաղիկների, ձկնամթերքի, մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքների՝ մրգերի, բանջարեղենի և հատապտուղների, իսկ բոլորովին վերջերս էլ՝ կաթնամթերքի ներմուծման նկատմամբ:

The export of Armenian agricultural products to Georgia continues to expand. Specifically, on July 27, 29, and 30, the first batch of Armenian agricultural products entered the Georgian market. Further increases in supply volumes are expected. This was reported by the Armenian Embassy in Georgia, without specifying which agricultural products are involved.
“Negotiations on the sale of Armenian fish products in the Georgian market have been successfully completed. High-quality Armenian fish products will also be available to consumers in Georgia,” the embassy stated in a post on its Facebook page.
The Armenian diplomatic mission in Tbilisi assures that it will continue its consistent work aimed at expanding Armenian-Georgian trade and economic cooperation and creating new opportunities for Armenian producers in the Georgian market.
Since the end of April this year, Russia has begun a large-scale phase of economic restrictions against Armenia, further expanding them in May and June. Restrictions or bans were imposed on the import of Armenian mineral water, alcoholic beverages, flowers, fish products, and a number of agricultural products, including fruits, vegetables, and berries, and most recently on the import of dairy products.