Հայաստանում այսօր ուժի մեջ մտավ «ծնողի ժամ» օրենքը, որը թույլ է տալիս աշխատող ծնողներին (ներառյալ որդեգրողները, որդեգրողները և խնամակալները) ժամանակավորապես բացակայել աշխատանքից՝ երեխաների խնամքի, կրթության գործընթացում մասնակցելու և այլ կարևոր հարցեր լուծելու համար:
Ըստ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հաղորդագրության, մեկ կամ երկու երեխա ունեցող ծնողներին, ովքեր դեռ 12 տարեկան են, տրամադրվում է օրական 30 րոպե, իսկ երեք և ավելի երեխա ունեցող ծնողներին՝ մեկ ժամ: 18 տարեկան և ավելի ծանր կամ խոր ֆունկցիոնալ սահմանափակումներ ունեցող երեխայի ծնողներին տրամադրվում է մեկ ժամ օրական՝ անկախ երեխաների թվից:
«Ծնողի ժամ» տրամադրվում է աշխատողի գրավոր դիմումով, և գործատուն իրավունք չունի մերժելու դրա տրամադրումը: Այս ժամի ընթացքում աշխատողի հիմնական աշխատավարձը պահպանվում է, իսկ կտրված աշխատավարձ ունեցող աշխատողների համար՝ միջին աշխատավարձը (բացառությամբ պարգևավճարների):
Հիշեցնենք, որ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններն ընդունվել են հունիսի 11-ին և ուղղված են աշխատողների աշխատանքային և ընտանեկան պարտականությունների արդյունավետ համադրությանը:
Այսպիսի արձակուրդի տրամադրումը հնարավորություն է տալիս աշխատող ծնողներին ավելի ճկուն կազմակերպել իրենց աշխատանքը և ընտանեկան պարտականությունները, ապահովելով անհրաժեշտ վերահսկողություն երեխայի խնամքի, կրթության և առողջության նկատմամբ:
Միաժամանակ, սա նպաստում է աշխատանքային վայրում սթրեսի նվազեցմանը, աշխատողների սոցիալական պաշտպանության բարձրացմանը և աշխատանքի արդյունավետության պահպանմանը:

В Армении с сегодняшнего дня вступил в силу закон о «родительском часе», который позволяет работающим родителям (включая приемных родителей, усыновителей и опекунов) временно отсутствовать на рабочем месте для ухода за ребенком, участия в образовательном процессе и решения других важных вопросов.
Согласно сообщению Министерства труда и социальных вопросов, родителю, воспитывающему одного или двух детей до 12 лет, предоставляется до 30 минут в день; родителю, воспитывающему трех и более детей до 12 лет, — до одного часа в день; родителю ребенка до 18 лет с тяжелыми или глубокими функциональными ограничениями — до одного часа в день независимо от количества детей.
«Родительский час» предоставляется на основании письменного заявления работника, и работодатель не вправе отказать в его предоставлении. На время использования «родительского часа» за работником сохраняется основная заработная плата, а для работников со сдельной системой оплаты труда — средняя зарплата (за исключением премиальных выплат).
Напомним, что поправки в Трудовом кодексе были внесены 11 июня и направлены на обеспечение эффективного сочетания трудовых и семейных обязанностей работников.
Предоставление подобного отпуска по уходу за ребенком позволяет работающим родителям более гибко организовывать свою работу и семейные обязанности, обеспечивая необходимый контроль за уходом, воспитанием и здоровьем ребенка. В то же время это способствует снижению стресса на рабочем месте, повышению социальной защиты работников и поддержанию эффективности труда.