Հայաստանում ներդրվելու է հակառակ ипотека և նոր սեփականության իրավունքներ ամուսնու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում ուրբաթ օրը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց փոփոխություններ Հայաստանի քաղաքացիական օրենսգրքում, որոնք նախատեսում են հակառակ ипотекаի ինստիտուտի և ամուսնու նոր սեփականության իրավունքների ներդրում:
Ինչպես նշեց ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի փոխնախագահ Նանե Գազարյանը, փոփոխություններով առաջարկվում է ներդնել երկու նոր ինստիտուտ՝ հակառակ ипотեկա որպես նոր տեսակի գրավ և հակառակ ипотեկայի վարկային պայմանագիր:
Նրա խոսքով, հակառակ ипотեկայի մեխանիզմը նախատեսված է առաջին հերթին այն թոշակառուների համար, ովքեր անշարժ գույքի սեփականատերեր են:
«Մեխանիզմը թույլ կտա թոշակառուներին՝ բնակարանի սեփականատերերին, փոխանցել անշարժ գույքը հակառակ ипотեկայի և ստանալ ամսական վճարումներ բանկից, այդպիսով բարելավելով իրենց սոցիալական վիճակը», - ասաց Գազարյանը:
Նա նշեց, որ փոփոխությունները նաև նախատեսում են նոր իրավունքի տեսակի՝ «ամուսնու բացառիկ սեփականության իրավունք»: Ըստ առաջարկվող փոփոխությունների, ամուսնության ընթացքում ձեռք բերված գույքը կարող է գրանցվել որպես մեկ ամուսնու բացառիկ սեփականություն:
Գազարյանի խոսքով, սա կբարելավի գույքային հարաբերությունների իրավական հստակությունը և կուժեղացնի քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանությունը:
«Հակառակ ипотեկայի և բացառիկ գույքային իրավունքների ներդրումը կարևոր քայլ է ոչ միայն անշարժ գույքի շուկայի զարգացման, այլև պետության սոցիալական գործառույթի ամրապնդման համար: Սա ընդլայնում է քաղաքացիների գույքային իրավունքների իրականացումը և ստեղծում լրացուցիչ ֆինանսական գործիք, որը թույլ է տալիս վերածել սեփականության արժեքը կայուն եկամտի աղբյուրի», - ընդգծեց նա:
Նա նաև նշեց, որ ինստիտուտների ներդրումը նախատեսվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից:
Հակառակ ипотեկայի մեխանիզմից օգտվող բնակարանի սեփականատերը պահպանում է անշարժ գույքի սեփականությունը և ստանում է կանոնավոր վճարումներ բանկից՝ այդ գույքի գրավի դիմաց:
Հակառակ ипотека՝ ֆինանսական գործիք, որը թույլ է տալիս անշարժ գույքի սեփականատերերին, հիմնականում թոշակառուներին, ստանալ կանոնավոր եկամուտ՝ առանց գույքը վաճառելու:

ЕРЕВАН, 3 июля. /АРКА/. Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в пятницу приняло во втором и окончательном чтении поправки в Гражданский кодекс РА, предусматривающие внедрение института обратной ипотеки и нового вида имущественных прав супругов.
Как заявила заместитель председателя Комитета кадастра РА Нане Газарян, поправками предлагается ввести два новых института — обратную ипотеку как новый вид залога и кредитный договор обратной ипотеки.
По ее словам, механизм обратной ипотеки предназначен прежде всего для пенсионеров, являющихся собственниками недвижимости.
«Механизм позволит пенсионерам — владельцам жилья — передавать недвижимость в обратную ипотеку и получать ежемесячные выплаты от банка, тем самым улучшая свое социальное положение», — сказала Газарян.
Она отметила, что поправки также предусматривают новый вид права — «исключительное имущественное право супруга». Согласно предлагаемым изменениям, имущество, приобретенное в период брака, может быть зарегистрировано как исключительная собственность одного из супругов.
По словам Газарян, это позволит обеспечить большую правовую определенность имущественных отношений и усилить социальную защищенность граждан.
«Введение институтов обратной ипотеки и исключительных имущественных прав супруга — важный шаг не только для развития рынка недвижимости, но и для укрепления социальной функции государства. Это расширяет возможности реализации имущественных прав граждан и создает дополнительный финансовый инструмент, позволяющий превратить стоимость принадлежащего имущества в стабильный источник дохода», — подчеркнула она.
Она заявила также, что внедрение институтов запланировано на 1 января 2027 года.
Собственник жилья, воспользовавшийся механизмом обратной ипотеки, сохраняет право собственности на недвижимость и получает регулярные выплаты от банка под залог этого имущества.
Обратная ипотека — финансовый инструмент, позволяющий владельцам недвижимости, как правило пенсионерам, получать регулярный доход под залог жилья без его продажи. После смерти владельца недвижимость может перейти банку либо наследникам, если они погасят образовавшуюся задолженность.