ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Ազգային ժողովը ուրբաթ օրը արտահերթ նիստում երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց «Բանկերի վերակառուցման մասին» օրենքը և մի շարք հարակից օրենքներ:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արմեն Նուրաբեկյանը նշեց, որ օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2018 թվականին Համաշխարհային բանկի և ՄՎՖ-ի կողմից ներկայացված առաջարկություններով, որոնք ներառված են Հայաստանի ֆինանսական համակարգի գնահատման ծրագրում (FSAP):
Նրա խոսքով, գործող համակարգը չի նախատեսում բավարար մեխանիզմներ բանկի ֆինանսական վիճակի էական վատթարացման դեպքում արձագանքելու համար, և փաստորեն միակ տարբերակը մնում է լուծարումը:
Նուրաբեկյանը ընդգծեց, որ նման մոտեցումը վիճահարույց է, քանի որ լուծարման գործընթացը կարող է լինել ծախսատար, երկարատև և վնասակար հանրային շահերին:
«Շատ երկրներում կիրառվում է այլընտրանքային մոտեցում՝ բանկի վերակառուցում: Այս դեպքում բանկը չի լուծարվում, այլ օգտագործվում են միջանկյալ գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս պահպանել ֆինանսական կայունությունը և լուծել անպայմանության խնդիրը», - ասաց Նուրաբեկյանը:
Օրենքով նախատեսվում է ներդնել բանկերի վերակառուցման ինստիտուտ, որի բացառիկ լիազորությունները կպահպանվեն Հայաստանի Կենտրոնական բանկի համար:
Հիմնական գործիքների թվում են բանկի վաճառքը, «միացյալ բանկի» մեխանիզմը, խնդիրային ակտիվների բաժանումը և այլ միջոցներ, որոնք ուղղված են բանկի կայունացմանը առանց դրա լուծարման:
Վերակառուցման գործընթացը ֆինանսավորելու համար կստեղծվի Վերակառուցման հիմնադրամ, որը կկազմավորվի առանձին, ժամանակավոր և լրացուցիչ վճարներից:
Հիմնադրամի նպատակային մակարդակը առաջարկվում է սահմանել ոչ ցածր, քան 0.5% բանկային համակարգի ընդհանուր պարտավորություններից, իսկ այդ մակարդակին հասնելը նախատեսվում է 10 տարվա ընթացքում:

ЕРЕВАН, 3 июля. /АРКА/. Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в пятницу приняло во втором и окончательном чтении закон «О реструктуризации банков» и ряд смежных законов.
Заместитель председателя ЦБ РА Армен Нурбекян заявил, что необходимость принятия закона обусловлена рекомендациями Всемирного банка и МВФ, представленными в 2018 году в рамках Программы оценки финансовой системы Армении (FSAP).
По его словам, действующая система не предусматривает достаточных механизмов реагирования при существенном ухудшении финансового состояния банка, и фактически единственным вариантом остается ликвидация.
Он отметил, что такой подход считается спорным, поскольку процесс ликвидации может быть затратным, длительным и наносить ущерб общественным интересам.
«Во многих странах применяется альтернативный подход — реструктуризация банка. В этом случае банк не ликвидируется, а используются промежуточные инструменты, позволяющие одновременно сохранить финансовую стабильность и решить проблему неплатежеспособности», — сказал Нурбекян.
Законом предлагается ввести институт реструктуризации банков, исключительная компетенция по применению которого будет закреплена за Центральным банком Армении.
Среди основных инструментов предусмотрены продажа банка, механизм «мост-банка», отделение проблемных активов и другие меры, направленные на стабилизацию банка без его ликвидации.
Для финансирования процесса реструктуризации будет создан Реструктуризационный фонд, который будет формироваться за счет разовых, периодических и дополнительных отчислений коммерческих банков.
Целевой уровень фонда предлагается установить не ниже 0,5% совокупных обязательств банковской системы с достижением этого уровня в течение 10 лет после вступления закона в силу.