ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Ազգային ժողովը ուրբաթ օրը արտահերթ նիստում երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց «Բանկերի վերակառուցման մասին» օրենքը և մի շարք հարակից օրենքներ:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արմեն Նուրաբեկյանը նշեց, որ օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2018 թվականին Համաշխարհային բանկի և ՄՎՖ-ի կողմից ներկայացված առաջարկություններով, որոնք ներառված են Հայաստանի ֆինանսական համակարգի գնահատման ծրագրում (FSAP):
Նրա խոսքով, գործող համակարգը չի նախատեսում բավարար մեխանիզմներ բանկի ֆինանսական վիճակի էական վատթարացման դեպքում արձագանքելու համար, և փաստորեն միակ տարբերակը մնում է լուծարումը:
Նուրաբեկյանը ընդգծեց, որ նման մոտեցումը վիճահարույց է, քանի որ լուծարման գործընթացը կարող է լինել ծախսատար, երկարատև և վնասակար հանրային շահերին:
«Շատ երկրներում կիրառվում է այլընտրանքային մոտեցում՝ բանկի վերակառուցում: Այս դեպքում բանկը չի լուծարվում, այլ օգտագործվում են միջանկյալ գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս պահպանել ֆինանսական կայունությունը և լուծել անպայմանության խնդիրը», - ասաց Նուրաբեկյանը:
Օրենքով նախատեսվում է ներդնել բանկերի վերակառուցման ինստիտուտ, որի բացառիկ լիազորությունները կպահպանվեն Հայաստանի Կենտրոնական բանկի համար:
Հիմնական գործիքների թվում են բանկի վաճառքը, «միացյալ բանկի» մեխանիզմը, խնդիրային ակտիվների բաժանումը և այլ միջոցներ, որոնք ուղղված են բանկի կայունացմանը առանց դրա լուծարման:
Վերակառուցման գործընթացը ֆինանսավորելու համար կստեղծվի Վերակառուցման հիմնադրամ, որը կկազմավորվի առանձին, ժամանակավոր և լրացուցիչ վճարներից:
Հիմնադրամի նպատակային մակարդակը առաջարկվում է սահմանել ոչ ցածր, քան 0.5% բանկային համակարգի ընդհանուր պարտավորություններից, իսկ այդ մակարդակին հասնելը նախատեսվում է 10 տարվա ընթացքում:

YEREVAN, July 3. /ARKA/. The National Assembly of Armenia on Friday adopted in the second and final reading the law on "Bank Restructuring" and a number of related laws during an extraordinary session.
The Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia, Armen Nurbekyan, stated that the need for the law was prompted by recommendations from the World Bank and the IMF presented in 2018 as part of the Financial System Assessment Program (FSAP) for Armenia.
According to him, the current system does not provide sufficient mechanisms to respond to a significant deterioration in a bank's financial condition, and the only option left is liquidation.
He noted that this approach is considered controversial, as the liquidation process can be costly, lengthy, and detrimental to public interests.
“In many countries, an alternative approach is used — bank restructuring. In this case, the bank is not liquidated, but intermediate tools are used that allow maintaining financial stability while addressing insolvency issues,” Nurbekyan said.
The law proposes to introduce a bank restructuring institute, the exclusive competence of which will be assigned to the Central Bank of Armenia.
Among the main tools are the sale of the bank, the bridge bank mechanism, the separation of troubled assets, and other measures aimed at stabilizing the bank without liquidation.
To finance the restructuring process, a Restructuring Fund will be created, which will be formed from one-time, periodic, and additional contributions from commercial banks.
The target level of the fund is proposed to be set at no less than 0.5% of the total liabilities of the banking system, with the goal of reaching this level within 10 years after the law comes into force.