Հայաստանում непубличных ներդրումային հիմնադրամների մասնակիցների սահմանը բարձրացվել է 49-ից 99
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի ազգային ժողովը արտահերթ նիստում ուրբաթ օրը ընդունել է երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ փոփոխություն «Ներդրումային հիմնադրամների մասին» օրենքում:
Ինչպես նշեց ՀՀ տնտեսական նախարարի տեղակալ Լիլիա Սիրականյանը, առաջարկվում է բարձրացնել непубличных ներդրումային հիմնադրամի մասնակիցների առավելագույն թիվը 49-ից 99:
«Նեպубличный հիմնադրամը կարող է ունենալ ոչ ավելի, քան 99 մասնակից: Եթե այդ շեմը գերազանցվի, հիմնադրամը պարտավոր է 90 օրական օրացուցային ժամկետում կամ վերագրվել որպես հանրային, կամ կրճատել մասնակիցների թիվը մինչև սահմանված մակարդակը: Այլ դեպքում այն ենթակա է դատական կարգով լուծարման», - ասաց Սիրականյանը:
Նրա խոսքով, գործող 49 մասնակիցների սահմանը այլևս չի համապատասխանում շուկայի զարգացմանը և հարակից օրենսդրության տրամաբանությանը: 2020-2024 թվականներին непубличных ներդրումային հիմնադրամների թիվը Հայաստանում աճել է ավելի քան երեք անգամ՝ 36-ից 112:
Սիրականյանը նշեց, որ непубличных հիմնադրամի հիմնական նշանը մասնակիցների քանակը չէ, այլ՝ նրա արժեթղթերի հանրային տեղաբաշխման արգելքը:
«Այսօրվա 49 մասնակիցների շեմը չափազանց խիստ է: 99 մասնակիցների նոր սահմանը ավելի լավ է համահունչ գործող կարգավորման համակարգին», - ասաց նախարարի տեղակալ:

YEREVAN, July 3. /ARKA/. The National Assembly of Armenia, in an extraordinary session on Friday, adopted in the second and final reading an amendment to the law on investment funds.
According to Deputy Minister of Economy Lilia Sirakanyan, it is proposed to raise the maximum allowable number of participants in a non-public investment fund from 49 to 99.
"A non-public fund may have no more than 99 participants. If this threshold is exceeded, the fund is obliged within 90 calendar days either to re-register as a public fund or to reduce the number of participants to the established level. Otherwise, it is subject to liquidation by court order," said Sirakanyan.
She noted that the current limit of 49 participants no longer corresponds to market development and the logic of related legislation. From 2020 to 2024, the number of non-public investment funds in Armenia has increased more than threefold, from 36 to 112.
Sirakanyan emphasized that the key feature of a non-public fund is not so much the number of participants as the prohibition on the public placement of its securities.
"The current threshold of 49 participants seems excessively strict. The new limit of 99 participants is better aligned with the existing regulatory system," said the deputy minister.