Հայաստանում непубличных ներդրումային հիմնադրամների մասնակիցների սահմանը բարձրացվել է 49-ից 99
ԵՐԵՎԱՆ, 3 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի ազգային ժողովը արտահերթ նիստում ուրբաթ օրը ընդունել է երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ փոփոխություն «Ներդրումային հիմնադրամների մասին» օրենքում:
Ինչպես նշեց ՀՀ տնտեսական նախարարի տեղակալ Լիլիա Սիրականյանը, առաջարկվում է բարձրացնել непубличных ներդրումային հիմնադրամի մասնակիցների առավելագույն թիվը 49-ից 99:
«Նեպубличный հիմնադրամը կարող է ունենալ ոչ ավելի, քան 99 մասնակից: Եթե այդ շեմը գերազանցվի, հիմնադրամը պարտավոր է 90 օրական օրացուցային ժամկետում կամ վերագրվել որպես հանրային, կամ կրճատել մասնակիցների թիվը մինչև սահմանված մակարդակը: Այլ դեպքում այն ենթակա է դատական կարգով լուծարման», - ասաց Սիրականյանը:
Նրա խոսքով, գործող 49 մասնակիցների սահմանը այլևս չի համապատասխանում շուկայի զարգացմանը և հարակից օրենսդրության տրամաբանությանը: 2020-2024 թվականներին непубличных ներդրումային հիմնադրամների թիվը Հայաստանում աճել է ավելի քան երեք անգամ՝ 36-ից 112:
Սիրականյանը նշեց, որ непубличных հիմնադրամի հիմնական նշանը մասնակիցների քանակը չէ, այլ՝ նրա արժեթղթերի հանրային տեղաբաշխման արգելքը:
«Այսօրվա 49 մասնակիցների շեմը չափազանց խիստ է: 99 մասնակիցների նոր սահմանը ավելի լավ է համահունչ գործող կարգավորման համակարգին», - ասաց նախարարի տեղակալ:

В Армении увеличили лимит участников непубличных инвестфондов с 49 до 99
ЕРЕВАН, 3 июля. /АРКА/. Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании в пятницу приняло во втором и окончательном чтении поправку в закон «Об инвестиционных фондах».
Как заявила замминистра экономики РА Лилия Сираканян, предлагается повысить максимально допустимое число участников непубличного инвестиционного фонда с 49 до 99.
«Непубличный фонд сможет иметь не более 99 участников. Если этот порог будет превышен, фонд обязан в течение 90 календарных дней либо перерегистрироваться в качестве публичного, либо сократить количество участников до установленного уровня. В противном случае он подлежит ликвидации в судебном порядке», — сказала Сираканян.
По ее словам, действующий лимит в 49 участников уже не соответствует развитию рынка и логике смежного законодательства. В 2020–2024 годах число непубличных инвестиционных фондов в Армении выросло более чем втрое — с 36 до 112.
Сираканян отметила, что ключевым признаком непубличного фонда является не столько количество участников, сколько запрет на публичное размещение его ценных бумаг.
«Нынешний порог в 49 участников выглядит излишне жестким. Новый предел в 99 участников лучше согласуется с существующей системой регулирования», — сказала замминистра.