Հայաստանում նախատեսվում է 2027 թվականի հունվարի 1-ից ներդնել պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության նոր համակարգ, որի համար պետական բյուջեից կպահանջվի շուրջ 30 միլիարդ դրամ լրացուցիչ ֆինանսավորում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան օրենսդրական փաթեթը մշակել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակը և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակը։
Նախագծով առաջարկվում է վերանայել պետական ծառայողների հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման գործակիցները, ներդնել կատարողականի գնահատման հիմքով լրավճարների համակարգ և փոփոխել պարգևատրումների գործող մեխանիզմը։
«Նախագծի ընդունմամբ կներդրվի վարձատրության, այդ թվում՝ կատարողականի գնահատման նոր համակարգ, ինչը թույլ կտա վարձատրության չափը համարժեքորեն պայմանավորել պատասխանատվության և կոմպետենցիաների մակարդակով, ինչպես նաև աշխատանքի գրանցած արդյունքներով՝ որպես աշխատանքի արդյունավետության և հանրային ծառայությունների որակի բարձրացման էական գործոն»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Կատարողականի գնահատումը սահմանվում է որպես պետական մարմնի նպատակների և ձեռք բերված արդյունքների փաստահենք համեմատություն՝ չափելի ցուցանիշների և ստուգելի մեթոդների հիման վրա։ Գնահատման արդյունքները հիմք կհանդիսանան պետական մարմիններին խրախուսական միջոցներ հատկացնելու և աշխատակիցներին լրավճարներ տրամադրելու համար։
Նախագծով լրացուցիչ աշխատավարձը չի կարող գերազանցել հիմնական և լրացուցիչ աշխատավարձի ընդհանուր չափի 60 տոկոսը։ Այս սահմանափակումը չի տարածվի պաշտպանության, ազգային անվտանգության, պետական պահպանության և ոստիկանության համակարգերում զինվորական ծառայության պաշտոն զբաղեցնողների, արտաքին հետախուզության, քրեակատարողական, փրկարար և պրոբացիայի ծառայությունների աշխատակիցների վրա։
Պարգևատրումները նախատեսվում է տրամադրել միայն հատուկ առաջադրանքների կատարման համար։ Յուրաքանչյուր պետական մարմնի պարգևատրման ֆոնդը չի կարող գերազանցել տվյալ մարմնի համալրված հաստիքների աշխատավարձի ֆոնդի 2 տոկոսը։ Աշխատավարձի ֆոնդի տնտեսված միջոցներից պարգևատրումներ տրամադրել չի թույլատրվի։
Բազային աշխատավարձը յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքով սահմանելու փոխարեն առաջարկվում է օրենքով ամրագրել 83 հազար 200 դրամի չափով։
Կվերանայվեն նաև պետական պաշտոնյաներին և ծառայողներին տրվող հավելումներն ու հավելավճարները։ Դատախազներին, Քննչական կոմիտեի և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչներին տրվող որոշ հավելումների չափը նախատեսվում է 92 տոկոսից նվազեցնել մինչև 50 տոկոս, իսկ մի շարք այլ պաշտոնների համար գործող հավելումները վերացնել՝ դրանք հնարավորինս ներառելով հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման գործակիցներում։
Դատավորների, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների, դատախազների, Քննչական և Հակակոռուպցիոն կոմիտեների համապատասխան պաշտոնատար անձանց աշխատանքային ստաժի համար տրվող հավելավճարի ընդհանուր չափը չի կարող գերազանցել պաշտոնային դրույքաչափի 30 տոկոսը։
Նախագծով նախատեսվում է նաև վերանայել իրավապահ որոշ կառույցների ծառայողների կենսաթոշակային երաշխիքները։ Դատախազի, Քննչական կոմիտեի քննիչի, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ինքնավար պաշտոն և Արտաքին հետախուզության ծառայությունում պաշտոն զբաղեցրած որոշ անձանց համար կենսաթոշակի իրավունքի պայմաններից մեկը կլինի 60 տարին լրացած լինելը։
Նոր համակարգի ներդրումը չի կարող հանգեցնել պետական պաշտոն կամ պետական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձի հիմնական և լրացուցիչ աշխատավարձի ընդհանուր չափի նվազեցմանը։ Եթե նոր կարգով հաշվարկված աշխատավարձը ցածր լինի նախկինում վճարվածից, գործող չափը կպահպանվի մինչև նոր հաշվարկով դրան հավասարվելը կամ գերազանցելը։
Օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական մասը նախատեսվում է ուժի մեջ մտցնել 2027 թվականի հունվարի 1-ից։

В Армении планируется внедрение новой системы оплаты труда для государственных служащих с 1 января 2027 года, для чего потребуется около 30 миллиардов драмов дополнительного финансирования из государственного бюджета.
По информации «Арменпресс», соответствующий законодательный пакет разработан офисом вице-премьера Тиграна Хачатряна и офисом гражданской службы аппарата премьер-министра Армении.
Проект предлагает пересмотреть коэффициенты расчета основной заработной платы государственных служащих, внедрить систему надбавок на основе оценки производительности и изменить действующий механизм вознаграждений.
«Принятие проекта позволит внедрить новую систему вознаграждения, включая оценку производительности, что позволит адекватно связывать размер вознаграждения с уровнем ответственности и компетенций, а также с результатами работы как важным фактором повышения эффективности работы и качества общественных услуг», - говорится в обосновании проекта.
Оценка производительности определяется как сопоставление целей государственного органа и достигнутых результатов на основе измеримых показателей и проверяемых методов. Результаты оценки будут основой для предоставления государственных органов поощрительных мер и надбавок сотрудникам.
По проекту дополнительная заработная плата не может превышать 60 процентов от общей суммы основной и дополнительной заработной платы. Это ограничение не будет распространяться на военнослужащих, занимающих должности в системе обороны, национальной безопасности, государственной охраны и полиции, а также на сотрудников внешней разведки, уголовно-исполнительной, спасательной и пробационной служб.
Вознаграждения планируется предоставлять только за выполнение специальных заданий. Фонд вознаграждений каждого государственного органа не может превышать 2 процента от фонда заработной платы, выделенного для заполненных вакансий данного органа. Запрещается предоставление вознаграждений за средства, сэкономленные из фонда заработной платы.
Базовая заработная плата предлагается закрепить законом в размере 83 200 драмов вместо определения в законе о государственном бюджете на каждый год.
Также будут пересмотрены надбавки и доплаты, предоставляемые государственным служащим. Размер некоторых надбавок для прокуроров, следователей Следственного комитета и Следственного комитета по борьбе с коррупцией планируется снизить с 92 процентов до 50 процентов, а для ряда других должностей действующие надбавки будут отменены, максимально интегрировав их в коэффициенты расчета основной заработной платы.
Общий размер надбавки за стаж работы для судей, членов Высшего судебного совета, прокуроров и соответствующих должностных лиц Следственного комитета и Следственного комитета по борьбе с коррупцией не может превышать 30 процентов от должностного оклада.
Проект также предполагает пересмотр пенсионных гарантий для сотрудников некоторых правоохранительных органов. Для прокуроров, следователей Следственного комитета, занимающих автономные должности и сотрудников внешней разведки, одним из условий для получения права на пенсию будет достижение 60-летнего возраста.
Внедрение новой системы не должно привести к снижению общей суммы основной и дополнительной заработной платы для государственных служащих. Если заработная плата, рассчитанная по новым правилам, окажется ниже ранее выплаченной, будет сохранена действующая сумма до тех пор, пока новая не станет равной или не превысит ее.