Հայաստանում քաղաքացիները կարող են լիազորել մեկ այլ անձի եկամուտների հայտարարագիր լրացնելու և ներկայացնելու համար
Լուրեր | 2026/07/28 08:03
Հայաստանում քաղաքացիները կարող են լիազորել մեկ այլ անձի եկամուտների հայտարարագիր լրացնելու և ներկայացնելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է Պետական եկամուտների կոմիտեի մամուլի ծառայությունը: Կոմիտեի աշխատակից Սոնա Ագաջանյանը պարզաբանել է, որ լիազոր անձը կարող է մուտք գործել համակարգ և ներկայացնել հայտարարությունը, ինչպես նաև կատարել այլ անհրաժեշտ գործողություններ, այդ թվում՝ լրացնել սոցիալական ծախսերի վերաբերյալ հայտ:
Նրա խոսքով, լիազորությունների ձևակերպման համար արդեն ստեղծվել է համապատասխան բաժին «Միասնական էլեկտրոնային ծառայությունների» համակարգի վեբ տարբերակում: Ագաջանյանը նշել է, որ գործընթացը բավականին պարզ է: Դեկլարանտը իր էջում նշում է լիազոր անձի տվյալները, հետո վերջինս իր էջում հաստատում կամ մերժում է խնդրանքը: Եթե անհրաժեշտություն լինի, դեկլարանտը կարող է նաև սահմանել լիազորությունների գործողության ժամկետ:
Բացի այդ, բոլոր այս ընթացակարգերը դեկլարանտը կարող է անձամբ դիմել Պետական եկամուտների կոմիտե, տրամադրելով բոլոր անհրաժեշտ տեղեկությունները: Կարևոր է հաշվի առնել, որ եթե դեկլարանտի համար էլեկտրոնային ստորագրության առկայությունը պարտադիր չէ, ապա լիազոր անձի համար դա պարտադիր է:

В Армении граждане теперь могут уполномочить другое лицо на заполнение и подачу декларации о доходах
Новости | 2026/07/28 08:03
В Армении граждане теперь могут уполномочить другое лицо на заполнение и подачу декларации о доходах. Об этом сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов (КГД). Как пояснила сотрудник КГД Сона Агаджанян, уполномоченное лицо сможет войти в систему от имени декларанта, представить декларацию и выполнить другие необходимые действия, в частности заполнить заявление о социальных расходах и др.
По ее словам, для оформления полномочий в веб-версии Единой системы электронных услуг для физических лиц уже создан соответствующий раздел. Агаджанян отметила, что процедура достаточно проста. Декларант на своей странице указывает данные уполномоченного лица, после чего последний на своей странице подтверждает либо отклоняет запрос. При необходимости декларант также может установить срок действия полномочий.
Кроме того, для выполнения всех этих процедур декларант может лично обратиться в Комитет государственных доходов, предоставив все необходимые сведения. При этом важно учитывать, что если самому декларанту наличие электронной подписи необязательно, то для уполномоченного лица она является обязательной.