Հայաստանում քաղաքացիները 234 միլիոն դրամ են վճարել ավտոհամարանիշների համար
Հայաստանի բնակիչները 234 միլիոն 400 հազար դրամ են վճարել 224 «գեղեցիկ» համարանիշի համար։ Քաղաքացիները դա արել ընդամենը երկու օրում՝ պահանջարկ ունեցող ավտոհամարանիշների նոր չափորոշիչների վերաբերյալ Կառավարության որոշման ընդունումից հետո։
Ինչպես հուլիսի 28-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է ՆԳՆ իրավաբանական վարչության պետ Ռուսլան Մարանդյանը, չափորոշիչները սահմանում է Կառավարությունը, իսկ արժեքը՝ ՆԳ նախարարը։ Նա հատուկ ընդգծել է, որ խոսքը «առանձնապես մեծ պահանջարկ ունեցող» համարանիշների մասին չէ․ դրանք, ինչպես նախկինում, ձեռք են բերվում էլեկտրոնային աճուրդով։
Բացատրելով տարբերությունը՝ վարչության պետը նշել է, որ մեծ պահանջարկ ունեցողների դեպքում համարանիշը բաղկացած է հինգ զրոյից և երկու լատինատառից (սերիա) կամ 4 զրոյից, մեկ թվանշանից և երկու տառից։ Իսկ պարզապես պահանջարկ ունեցողների դեպքում համարանիշը պարունակում է երկու զրո (կամ երեք, եթե իրավաբանական անձ է), երկու տառ և երեք թվանշան, իսկ եթե վերջիններս կրկնվում են, ապա արժեքն ավելի բարձր է լինում։ Մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների գինը տատանվում է 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամի սահմաններում։ Օրինակ՝ 00 +- (տառեր) XXX (թվեր) կոմբինացիան արժե 250 հազար դրամ, իսկ XX (թվեր) +- (տառեր) 000 կոմբինացիան՝ 600 հազար դրամ։ Թվարկված ամեն ինչ վերաբերում է միայն 7 նիշ (5 թիվ և 2 տառ) ունեցող ավտոմեքենաներին։
ՆԳՆ գրանցման և քննական ծառայությունների, թույլտվությունների ու լիցենզավորման բաժնի պետի տեղակալ Տիգրան Գևորգյանը հայտնել է, որ նշված համարանիշները հնարավոր է ձեռք բերել մեքենայի հաշվառման ժամանակ։ Առավելությունն այն է, որ մեքենայի վաճառքից հետո դրանք մոտ կես տարի կարող են մնալ սեփականատիրոջ մոտ և նա կարող է դրանցով գրանցել նոր մեքենա կամ հանձնել այն մտերիմ հարազատին։ Եթե այդ ընթացքում համարանիշները չեն օգտագործվում, դրանք վերադարձվում են ընդհանուր բազա և կարող են վաճառվել։
Գևորգյանը հավելել է, որ 2024 թվականի փետրվարի 1-ից անցկացվող՝ առանձնակի պահանջարկ ունեցող համարների աճուրդներից պետբյուջե է մուտքագրվել 892 միլիոն դրամ (49 համարի համար): Նոր չափորոշիչների հաստատումից հետո անցած երկու օրվա ընթացքում վաճառվել է 224 համարանիշ, և քաղաքացիները վճարել են 234 միլիոն 400 հազար դրամ: Ամենաշատ պահանջարկը 600 հազար դրամ արժողությամբ կատեգորիայում է:
Նաև նշվել է, որ պետական մարմինների ավտոմեքենաների համարանիշները չեն պատկանում ոչ պահանջարկ ունեցող, ոչ էլ առանձնակի պահանջարկ ունեցող համարների խմբին և արժեն սովորական համարանիշների չափ՝ 12 հազար դրամ։

В Армении граждане заплатили 234 миллиона драмов за номерные знаки
Граждане Армении заплатили 234 миллиона 400 тысяч драмов за 224 «красивых» номерных знаков. Это произошло всего за два дня после принятия правительственного решения о новых критериях для востребованных номерных знаков.
Как сообщил на пресс-конференции 28 июля начальник юридического управления МВД Руслан Марандян, критерии устанавливаются правительством, а стоимость – министром МВД. Он особо подчеркнул, что речь идет не о «особо востребованных» номерных знаках, которые, как и прежде, приобретаются на электронных аукционах.
Объясняя различия, начальник управления отметил, что в случае высоко востребованных номерных знаков они состоят из пяти нулей и двух латинских букв (серия) или из четырех нулей, одной цифры и двух букв. В случае просто востребованных номерных знаков они содержат два нуля (или три, если это юридическое лицо), две буквы и три цифры, и если последние повторяются, то стоимость будет выше. Цены на высоко востребованные номерные знаки колеблются от 250 тысяч до 8 миллионов драмов. Например, комбинация 00 +- (буквы) XXX (цифры) стоит 250 тысяч драмов, а комбинация XX (цифры) +- (буквы) 000 – 600 тысяч драмов. Все это касается только автомобилей с 7 знаками (5 цифр и 2 буквы).
Заместитель начальника отдела регистрации и экзаменационных услуг, разрешений и лицензирования МВД Тигран Геворгян сообщил, что указанные номерные знаки можно приобрести во время регистрации автомобиля. Преимущество заключается в том, что после продажи автомобиля они могут оставаться у владельца около полугода, и он может зарегистрировать новый автомобиль с их помощью или передать их близкому родственнику. Если в течение этого времени номерные знаки не используются, они возвращаются в общую базу и могут быть проданы.
Геворгян добавил, что с 1 февраля 2024 года от аукционов по особо востребованным номерам в государственный бюджет поступило 892 миллиона драмов (за 49 номеров). После утверждения новых критериев за последние два дня было продано 224 номерных знака, и граждане заплатили 234 миллиона 400 тысяч драмов. Наибольший спрос наблюдается в категории стоимостью 600 тысяч драмов.
Также было отмечено, что номерные знаки автомобилей государственных органов не относятся ни к группе невостребованных, ни к группе особо востребованных и стоят как обычные номерные знаки – 12 тысяч драмов.