Հայաստանում հեռակա կարգով թույլ կտան գնել անշարժ գույք առանց նոտարի այցի
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել հեռակա կարգով անշարժ գույքի գործարքների ձևակերպման մեխանիզմ, որը թույլ կտա կատարել դրանք առանց նոտարի այցի և վստահության ձևակերպման:
Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարել է Կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը: Նոր կարգը կիրառում է բնակարանների գնման ժամանակ, երբ օգտագործվում է ипотечный кредит, և այն կբարելավի ինչպես կառուցվող, այնպես էլ արդեն շահագործվող բազմաբնակարան շենքերի անշարժ գույքը:
Այս նպատակով նախարարության էլեկտրոնային համակարգում կներառվի հատուկ մոդուլ, որը թույլ կտա գնորդին, շինարարին և բանկին կնքել և վավերացնել պայմանագիրը թվային ձևաչափով:
«Պայմանագիրը կնքելուց հետո սեփականության իրավունքը կանցնի շինարարից գնորդին և կգրանցվի սահմանված կարգով: Պայմանագիրը կարելի է ստորագրել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս», - նշել է Թովմասյանը:
Նրա խոսքով, ներկայումս գնորդը պետք է կամ անձամբ դիմի նոտարի, կամ ձևակերպի վստահություն: Եթե փաստաթուղթը տրվում է արտերկրում, անհրաժեշտ է անցնել լրացուցիչ ընթացակարգեր, ինչը երկարացնում է գործարքի ժամկետները:
Նոր մեխանիզմը նախատեսում է, որ բանկի կողմից պարտատիրոջ անձի, նրա վճարունակության և այլ անհրաժեշտ տվյալների ստուգումից հետո, գնորդի, շինարարի և բանկի միջև եռակողմ պայմանագիրը կդառնա սեփականության իրավունքի պետական գրանցման հիմք առանց նոտարական վավերացման:
Այսպիսով, գնորդը հեռակա կարգով կարող է ձեռք բերել անշարժ գույք ինչպես կառուցվող բազմաբնակարան շենքում, այնպես էլ արդեն շահագործվող շենքում:
Վարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ նորամուծությունը զգալիորեն կհեշտացնի գործարքների ձևակերպման ընթացակարգը և թույլ կտա ավելի լայնորեն կիրառել թվային տեխնոլոգիաները անշարժ գույքի իրավունքների գրանցման գործում:

Armenia to Allow Remote Purchase of Real Estate Without Notary Visit
Armenia plans to implement a mechanism for remote processing of real estate transactions without the need for a notary visit or power of attorney:
As stated by Suren Tovmasyan, the head of the Cadastre Committee, during a government meeting, the new procedure will apply to the purchase of housing using a mortgage and will cover real estate in both under-construction and already commissioned apartment buildings:
To facilitate this, a special module will be integrated into the agency's electronic system, allowing the buyer, developer, and bank to conclude and certify the contract in digital format:
“After the contract is concluded, ownership will transfer from the developer to the buyer and will be registered in accordance with the established procedure. The contract can be signed both in Armenia and outside its borders,” Tovmasyan said:
He noted that currently, buyers must either personally visit a notary in Armenia or issue a power of attorney. If the document is issued abroad, additional procedures are required, which extend the transaction time:
The new mechanism stipulates that after the bank verifies the borrower's identity, creditworthiness, and other necessary data, a tripartite agreement between the buyer, developer, and bank will serve as the basis for state registration of ownership rights without notarial certification:
Thus, buyers will be able to purchase real estate remotely in both under-construction apartment buildings and those that have been completed and put into operation:
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan noted that this innovation will significantly simplify the transaction process and allow for broader application of digital technologies in the registration of property rights.