Հայաստանում հեռակա կարգով թույլ կտան գնել անշարժ գույք առանց նոտարի այցի
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել հեռակա կարգով անշարժ գույքի գործարքների ձևակերպման մեխանիզմ, որը թույլ կտա կատարել դրանք առանց նոտարի այցի և վստահության ձևակերպման:
Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարել է Կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը: Նոր կարգը կիրառում է բնակարանների գնման ժամանակ, երբ օգտագործվում է ипотечный кредит, և այն կբարելավի ինչպես կառուցվող, այնպես էլ արդեն շահագործվող բազմաբնակարան շենքերի անշարժ գույքը:
Այս նպատակով նախարարության էլեկտրոնային համակարգում կներառվի հատուկ մոդուլ, որը թույլ կտա գնորդին, շինարարին և բանկին կնքել և վավերացնել պայմանագիրը թվային ձևաչափով:
«Պայմանագիրը կնքելուց հետո սեփականության իրավունքը կանցնի շինարարից գնորդին և կգրանցվի սահմանված կարգով: Պայմանագիրը կարելի է ստորագրել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս», - նշել է Թովմասյանը:
Նրա խոսքով, ներկայումս գնորդը պետք է կամ անձամբ դիմի նոտարի, կամ ձևակերպի վստահություն: Եթե փաստաթուղթը տրվում է արտերկրում, անհրաժեշտ է անցնել լրացուցիչ ընթացակարգեր, ինչը երկարացնում է գործարքի ժամկետները:
Նոր մեխանիզմը նախատեսում է, որ բանկի կողմից պարտատիրոջ անձի, նրա վճարունակության և այլ անհրաժեշտ տվյալների ստուգումից հետո, գնորդի, շինարարի և բանկի միջև եռակողմ պայմանագիրը կդառնա սեփականության իրավունքի պետական գրանցման հիմք առանց նոտարական վավերացման:
Այսպիսով, գնորդը հեռակա կարգով կարող է ձեռք բերել անշարժ գույք ինչպես կառուցվող բազմաբնակարան շենքում, այնպես էլ արդեն շահագործվող շենքում:
Վարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ նորամուծությունը զգալիորեն կհեշտացնի գործարքների ձևակերպման ընթացակարգը և թույլ կտա ավելի լայնորեն կիրառել թվային տեխնոլոգիաները անշարժ գույքի իրավունքների գրանցման գործում:

В Армении планируется внедрить механизм дистанционного оформления сделок с недвижимостью без посещения нотариуса и оформления доверенности:
Как заявил на заседании правительства председатель Комитета кадастра Сурен Товмасян, новый порядок будет применяться при покупке жилья с использованием ипотечного кредита и распространится на недвижимость как в строящихся, так и в уже введенных в эксплуатацию многоквартирных домах:
Для этого в электронную систему ведомства будет интегрирован специальный модуль, который позволит покупателю, застройщику и банку заключать и удостоверять договор в цифровом формате:
«После заключения договора право собственности перейдет от застройщика к покупателю и будет зарегистрировано в установленном порядке. Подписать договор можно будет как в Армении, так и за ее пределами», — сказал Товмася:
По его словам, сейчас покупатель должен либо лично обратиться к нотариусу в Армении, либо оформить доверенность. Если документ выдается за рубежом, необходимо пройти дополнительные процедуры, что увеличивает сроки сделки:
Новый механизм предусматривает, что после проверки банком личности заемщика, его платежеспособности и других необходимых данных трехсторонний договор между покупателем, застройщиком и банком станет основанием для государственной регистрации права собственности без нотариального удостоверения:
Таким образом, покупатель сможет дистанционно приобрести недвижимость как в строящемся многоквартирном доме, так и в здании, строительство которого завершено и которое введено в эксплуатацию:
Вице-премьер Тигран Хачатрян отметил, что нововведение значительно упростит процедуру оформления сделок и позволит шире применять цифровые технологии при регистрации прав на недвижимость.